امروز
گروه خبري : خبر برتر 2
تاريخ انتشار : 1396/07/02 - 08:09 كد :1249
حق انتخاب مردم هرمزگان؛ روغن پالم بخورند یا تب مالت بگیرند
خبر هرمزگان- در حالی که رییس اداره روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی استان شش مورد ابتلا به بیماری تب مالت در شهرستان حاجی آباد را تایید کرده و دام آلوده و لبنیات غیر بهداشتی را عامل انتقال این بیماری می داند، مراکز عرضه لبنیات سنتی در شهر بندرعباس بدون نظارت در حال فعالیت و گسترش هستند.

به گزارش خبر هرمزگان، دکتر فاطمه نوروزیان با بیان اینکه امسال تا کنون شش مورد ابتلای به بیماری تب مالت گزارش و تایید شده است، افزود: اگر چه این میزان ابتلا را نمی توان اپیدمی بیماری نامید اما به هر حال دام های آلوده، مواد خام دامی و لبنیات سنتی که در شرایط غیر بهداشتی تهیه و عرضه می گردند، عامل گسترش این بیماری عفونی هستند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار خبر هرمزگان که چرا با وجود آگاهی مسوولان از عوامل شیوع این بیماری، مراکز عرضه لبنیات سنتی بدون کمترین مانعی و در قالب واحد صنفی، انواع مواد لبنی سنتی را عرضه می کنند، اظهار کرد: این مراکز غیر بهداشتی هستند و از نظر ما فعالیت آنها غیر قانونی است.

دکتر نوروزیان در پاسخ به پرسش دیگر خبر هرمزگان که اگر این مراکز فاقد مجوز هستند چرا دانشگاه علوم پزشکی با آنان برخورد نمی کند، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی نظر خود را مبنی بر غیر بهداشتی بودن این مراکز اعلام کرده است و در بخش لبنیات سنتی وظیفه اداره کل دامپزشکی است که ورود کند.

در همین حال دکتر جانباز، مدیر کل دامپزشکی استان در پاسخ به موضوع گزارش خبر هرمزگان، گفت: مجوز عرضه لبنیات سنتی با دامپزشکی نیست و این مراکز غیرقانونی فعالیت دارند.

وی ادامه داد: دامپزشکی فقط در حیطه فراورده های خام دامی مسوولیت دارد و صلاحیت برخورد با عرضه محصولاتی از جمله ماست دوغ، کره و ... با دامپزشکی نیست.

به گفته وی، شیر خام فله که در این مغازه ها عرضه می شود مورد تایید نیست چرا که اصولا توزیع شیر خام به این روش از نظر قوانین دامپزشکی ممنوع است.

به گفته دکتر جانباز، در جلسه شورای سلامت در این خصوص بحث شد و اعلام کردیم به عنوان ناظر، فعالیت این مراکز عرضه را قبول نداریم.

این مسوول همچنین با تاکید بر اینکه مرکز بهداشت می تواند نسبت به تعطیلی این واحدها اقدام کند، گفت: چنانچه فعالیت این واحدها در قالب کارگاه باشد معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی می تواند برابر قوانین موجود مجوز فعالیت آنها را صادر کند و دامپزشکی نیز پس از این مجوز بر فعالیت آنان در حوزه مواد خام دامی نظارت می کند.

مدیر کل دامپزشکی یادآور شد: برخی مسوولین دراین زمینه از خود رفع مسوولیت می کنند.

رییس اتحادیه خواربار و لبنیات فروشان شهرستان بندرعباس اما روایت دیگری از این موضوع دارد.

عباس زامیاد با بیان اینکه از مجموع واحدهای توزیع کننده لبنیات سنتی در شهر بندرعباس فقط دو مورد آن دارای مجوز هستند، از اعمال ماده 27 قانون نظام صنفی و پلمپ واحدهای غیر مجاز خبر داد.

وی با بیان اینکه دو واحد یاد شده دارای مجوز از مرکز بهداشت شهرستان بندرعباس هستند، افزود: با انجام بازرسی و شناسایی واحدهای بدون مجوز، لیست آنها به اتاق اصناف شهرستان بندرعباس جهت انجام مراحل قانونی ارجاع شده است.

وی ادامه داد: برای دریافت پروانه کسب تکمیل مدارک و پاسخ استعلامات از مراجع مختلف الزامی است و اگر یک مورد از مدارک مود نیاز در پرونده نباشد پروانه صادر نمی شود.

به گفته رییس اتحادیه خواربار و لبنیات فروشان شهرستان بندرعباس، روند قانونی برخورد با واحدهای بدون پروانه نیز به این صورت است که لیست این واحدها به اتاق اصناف اعلام و در نهایت جهت انجام مراحل قانونی و اعمال ماده 27 قانون نظام صنفی به اداره اماکن ارجاع می شود.

وی اضافه کرد: برنامه برخورد با این واحدها از اول مهر ماه در دستور کار است.

این مسوول در پاسخ به این پرسش که چرا با وجود فعالیت واحدها غیر مجاز و فاقد پروانه کسب تاکنون در اعمال ماده 27 کوتاهی شده است، اظهار کرد: تاکید ما بر فعالیت قانونمند واحدهای صنفی است و در این بخش یکی از چالش های موجود این است که بهداشت نظر قطعی خود را اعلام نمی کند.

البته نباید این نکته را از نظر دور داشت که برخوردهای قهری و سلبی حداقل در 40 سال اخیر هیچگاه به تنهایی هیچ گره ای را نگشوده است.

عرضه و استفاده از لبنیات سنتی نیز از این قاعده مستثنی نیست و نمی توان انکار کرد بخش قابل توجهی از مردم کیفیت مواد لبنی سنتی را از نمونه های شرکتی و کارخانه ای آن بهتر، خالص تر و با کیفیت تر می دانند.

این نگاه بعد از مطرح و تایید شدن استفاده از روغن پالم در محصولات شرکتی و اطلاع مردم از عوارض آن تقویت و تشدید شد.

به نظر می رسد با وضعیت موجود، مردم هرمزگان مثل بسیاری انتخاب های دیگر بر سر دو راهی بین بد و بدتر مانده اند و از یک سو با ریسک ابتلا به تب مالت مواجهند و از سوی دیگر با عوارض محصولات لبنی کارخانه ای روبرو هستند که در برخی موارد حتی به تاریخ تولید آنها اعتماد چندانی نیست.

این دوگانگی و تناقض در برخورد با عوامل تهدید کننده سلامت مردم، مصداق های دیگری نیز دارد که از جمله می توان به عرضه دام زنده در برخی محلات، فروش آبزیان در معابر و پیاده روها، عرضه قلیان در رستورانها و کافی شاپ ها و ...اشاره کرد و نتیجه گرفت که متولیان سلامت مردم در شورای سلامت استان که به ریاست معاون استاندار برگزار می گردد، نه اراده ای جدی و نه سیاستی قوی و درست در حوزه سلامت دارند و برای توجیه مسوولیت خود توپ را به زمین دیگری می اندازند.

فراموش نکنیم به تازگی در کارگروه امنیت غذایی استان که خبر آن به طور رسمی منتشر شد موضوع خطرناک ورود و استفاده از شیرهای آلوده، درجه سه و غیر قابل مصرف  استان های دیگر به هرمزگان مطرح و تایید شد.

بسیار عجیب است که کارگروه سلامت که اعضای آن را بالاترین رده های مدیریتی استان تشکیل می دهند در ساماندهی و حل چنین مشکلی عاجز مانده اند.

جلوگیری از ورود شیرهای آلوده و غیر قابل مصرف و تامین شیر مورد نیاز واحدهای لبنی سنتی از مبادی رسمی و بهداشتی و قانونی از یک سو و نظارت دقیق بر فرآیندهای تولید و عرضه در واحدهای لبنی سنتی آنچنان بدیهی است که در دستور کار قرار نگرفتن آنها جای تعجب دارد.

چنانچه شورای سلامت در  اجرایی این راهکارهای بسیار ساده مانند جلوگیری از ورود شیرآلوده و غیر قابل مصرف به استان دچار ضعف و ناتوانی است که اصولا باید به ماهیت وجودی آن شک کرد.

اگر این حداقل تدبیر اجرایی و انجام شود دیگر نیازی به بگیر و ببندهای بی نتیجه و پلمپ کردن مغازه ها که نتیجه ای جز بیکاری عده ای و از نان انداختن آنان ندارد، نخواهد بود.

به نظر می رسد تا این مجموعه از انفعال خارج شود و بتواند الفبای سلامت را در شورای سلامت تمرین کند مردم همچنان باید یا پیه پالم را به تن بمالند و یا با تب مالت بسوزند و بسازند.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
آیت الله نعیم آبادی: جلوی قلدرهایی که مانع اجرای قانون در هرمزگان هستند را بگیرید سرنوشت مبهم پل خلیج فارس/ ۲۲۰ میلیارد تومان هزینه را آب برد؟ مرگ مشکوک حیات وحش در شرق هرمزگان محکومیت قطعی ۱۷ متهم پرونده فساد مالی در راه و شهرسازی هرمزگان هشدار مدیر کل زندان ها/ کمبود پزشک مهمترین مشکل زندان های هرمزگان است هرمزگان رکورددار تصادف های نوروزی بحران کمبود سنگ آهن در فولاد هرمزگان/ تولید بهمن و اسفند کاهش می یابد کشف هشت میلیارد تومان اختلاس و وام غیر مجاز در هرمزگان حضور مردم هرمزگان در راهپیمایی 22 بهمن بهره برداری از 288 طرح بهداشتی و درمانی در هرمزگان سوء تفاهمی با فرم متفاوت- شهاب آب روشن شعله ور روایت نادرِ یک ضد قهرمان – نسترن محسنی واریز بیش از ۹ هزار میلیارد تومان درآمد گمرکات هرمزگان به خزانه کشور نوستالوژی دهه شصت و یک سوء تفاهم– کاملیا کاکی اجرای پرفورمنس " پشت پلک های تو" در کافه ساعت پنج کشف یک تن تریاک توسط ماموران اداره اطلاعات هرمزگان شعار زدگی سینماتیک/ در نقد عرق سرد- مازیار حمزوی استاد حقوق دانشگاه آزاد: هر شهروند می تواند از متجاوزان به حریم دریا شکایت کیفری کند این کامیون نیست، یک ۱۸ چرخ است- شهاب آب‌ روشن مخاطبان، بازندگان بزرگ لاتاری در بندرعباس- علی قاسمی حاشیه نگاری جشنواره فیلم فجر در بندرعباس انتقاد نماینده بندرعباس از انتقال آب خلیج فارس به یزد و کرمان مصادره به مطلوب- نسترن محسنی قضاوت یا تجاوز، دغدغه این است - علی قاسمی سی و ششمین جشنواره ی فیلم در بندرعباس به روایت تصویر رئیس پلیس میناب: استانداری هرمزگان در طرد اتباع بیگانه با نیروی انتظامی همکاری نمی کند روایت عرفانی مدیرکل از بوسه و چشمک خداوند تا ترکیدن بمب "مصادره" در سینما- مهدی ده دار استاندار هرمزگان خبر داد: بهره برداری از 498 طرح عمرانی در دهه فجر مخالفت متخصصان با طرح های ساحلی شهرداری بندرعباس/ تراژدی مرگ مشتاها رئیس پلیس میناب: تیر مامور کمانه کرد، جوان کرگانی کشته شد کاشف تخلف اتاق بازرگانی سازمان صنعت، معدن، تجارت هرمزگان است شکایت خانواده جوان جان باخته مینابی از عاملان حادثه کارگر شهرداری جزیره هرمز بهترین بازیگر تاتر ایران شد سگ های ولگرد ۷۰۰ نفر از شهروندان بندرعباس را گاز گرفتند جانانِ پنج ماهه کوچکترین عضو کتابخانه عمومی هرمزگان مدیر عامل شرکت توزیع برق هرمزگان: ۱۵ درصد معابر حساس در بندرعباس روشنایی ندارند عقب نشینی نماینده مردم در برابر مردم هجوم فرهنگی به خودمان- رضا دبیری‌ نژاد اختصاصی خبر هرمزگان/ موج استعفاها در استانداری هرمزگان خالو قنبر راستگو: خانه به دوشی در 70 سالگی نفسم را گرفته است/ شهرداری خانه ام را خراب کرد 190 کیلومتر رکاب زنی دوچرخه سواران حافظان طبیعت جهانگیریه به عشق هوای پاک کشف 16 کانتینر ضایعات استیل در هرمزگان اختصاصی/ استاندار هرمزگان اعلام کرد: تغییر مدیران در دو هفته آینده/ ترمیم حوزه استانداری لازم است دمای هوا در حاجی آباد هرمزگان به 7 درجه زیر صفر رسید توهین به شعور مردم بندرعباس روی بیلبوردهای شهری معاون وزیر راه و شهرسازی: سه هزار هکتار از شهر بندرعباس بافت فرسوده است شرکت 600 ناشر در نمایشگاه کتاب هرمزگان واکنش دامپزشکی هرمزگان به یک خبر فرمانده مرزبانی هرمزگان شایعه غرق شدن شناور ناجی را تکذیب کرد دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان: اپیدمی آنفلوانزا نداریم مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.