امروز
گروه خبري : خبر برتر 2
تاريخ انتشار : 1396/07/02 - 09:36 كد :1250
فرصت سوزی در گردشگری دریایی/ کارنامه نامعلوم میراث فرهنگی و گردشگری هرمزگان
خبر هرمزگان- وقتی سخن از گردشگری به میان می آید، همه توقع دارند پویایی و پیشرفت را در کنار احساس رضایت گردشگران و فعالین این صنعت ببینند اما متاسفانه گاهی برخی عوامل ناکارآمد همه چیز را تغییر می دهد تا بدین ترتیب شاهد فرصت سوزی های پی در پی باشیم.

گردشگری دریایی، شاخه ای پر ظرفیت برای استان های ساحلی کشورمان و خصوصا هرمزگان با آن همه ظرفیت بی مثال است. وجود جزایر متعدد، سواحل طولانی و جذابیت های متعددی که نیاز به معرفی بیشتر دارند بر این مسئله تاکید دارند، اما کافیست تا متولی اصلی این بخش نخواهد قدمی دراین زمینه بردارد. آن وقت، فرصت ها یکی یکی از دست می روند و هیچ پیشرفتی حاصل نمی شود

محسن ضیایی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان طی روزهای گذشته در نشستی خبری با حضور رسانه‌های محلی و نمایندگان خبرگزاری‌های این استان پر اهمیت در بحث‌های دریایی و خصوصا گردشگری که به مناسبت هفته گردشگری برگزار شد، اظهاراتی داشته است.

وی در این نشست گفته است: تمرکز اصلی ما بر روی گردشگری دریایی است اما متاسفانه این حوزه پر ظرفیت متولی ندارد و دچار موازی‌ کاری است.

این سخن آقای مدیرکل که مسئولیت مستقیم در امر گردشگری دارد، چیزی جز شانه خالی کردن و پاکسازی صورت مسئله نیست چرا که وقتی در نام این اداره‌ کل«گردشگری» هم وجود دارد، یعنی طبیعتا در این زمینه مسئولیت و وظایفی مشخص شده است.

از زمانی که یادمان می‌آید، همه مدیران دولت‌های قبل و اکنون درباره ظرفیت‌های گردشگری استان هرمزگان در بخش ظرفیت های طبیعت گردی سخن به میان آوردند، در حالی که اگر گفت و گویی با همه آنان انجام شود، به جرات می‌توان گفت: شاید تعداد انگشت‌شماری از آنها بدانند در پس این حرف‌ها چه هدف نداشته‌ای دارند.  

در واقع، احتمالا آنان فکر می‌کردند که وجود جذابیت‌هایی مانند جنگل‌ حرا یا سایت‌های مختلف ژئوپارک قشم یا مناظر زیبایی که در جزایر 14 گانه استان می‌بینند، می‌تواند در تحقق این سخنان که گردشگری می‌تواند اولویت اول هرمزگان باشد، کافی است. در حالی که هیچ گونه زیر ساختی در این مورد تدارک دیده نشده است، نمی‌توان توقع داشت که نه سیل و حتی قطره‌ای هم گردشگر روانه این مناطق شود.

طبیعت‌ گردی به خودی خود مورد استقبال همه نیست و تنها بخشی از مردم به آن روی می‌آورند، در حالی که مسئولین توقع دارند برای همه جذاب باشد. اما غافل از اینکه بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند اوقات خود را به گونه‌ای دیگر بگذارنند و یا اوقات کمتری به طبیعت‌گردی اختصاص دهند.

همه کارشناسان اذعان دارند، گردشگری دریایی اقدامی در راستای جلوگیری خروج ارز از کشور است اما در سطح کشور و استان‌های ساحلی جنوبی و شمالی هیچ گاه طرح و برنامه مشخصی در این زمینه ارایه نشده است و در واقع هنوز هیچ فردی صراحتا عنوان نکرده است که در مقوله گردشگری دریایی چه اتفاقی باید بیفتد، چه زیرساخت و نرم‌افزار و چه زمینه‌ای مورد نیاز است.

و اما درباره ادامه سخنان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هرمزگان باید بگوییم که وی در همان مصاحبه گفته است: متأسفانه هنوز نتوانسته‌ایم آن‌طور که باید در زمینه گردشگری دریایی ورود کنیم.

حدود سه سال از انتصاب ایشان به عنوان متولی گردشگری استان هرمزگان می‌گذرد و مشخص نیست در این سه سال دقیقا به چه اموری پرداخته شده که گردشگری اولویت اول این اداره‌ کل نبوده است و اکنون مدیرکل آن باید بگوید که هنوز نتوانسته‌ایم آنطور که باید به گردشگری دریایی ورود کنیم.

به نظر می‌رسد مدیرکل و پایین‌ دست این اداره کل تعریف صحیح و برنامه مشخصی برای موضوع گردشگری دریایی ندارند و این عامل سبب شده تا نتوانند آن طور که نیاز است به این مبحث ورود کنند.

البته جالب‌ تر این است، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان هرمزگان در همین جلسه گفته است: «با توجه به ظرفیت‌های دریایی استان هرمزگان، اولویت اصلی ما حوزه گردشگری دریایی است.» یعنی مدیر و کارکنان این مجموعه حساس هنوز با گذشت سه سال موفق نشده‌اند به اولویت اصلی مدنظرشان ورود کنند.

متولی اصلی گردشگری دریایی هرمزگان مشخص نیست!

این هم یکی دیگر از سخنان تامل برانگیز مدیرکل گردشگری هرمزگان است. البته وی پیرو این سخن، گفته است در این زمینه موازی‌کاری صورت می‌گیرد. احتمالا ایشان از ورود اداره‌ کل بنادر و دریانوردی استان به مقوله گردشگری دریایی و کمک به این مقوله تلویحا گلایه‌ دارند.

شایان ذکر است، اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان با تشکیل کارگروه گردشگری دریایی برای کمک به این بخش اعلام آمادگی کرده است اما ظاهرا این مسئله برای اداره کل گردشگری استان که متولی اصلی و مستقیم و پیگیری کننده این بخش است، موازی کاری تلقی شده است. در حالی که می‌توانست از ظرفیت اداره کل بنادر در راستای اهداف نداشته گردشگری دریایی، بیش از اینها استفاده کند.

سخنان آقای مدیرکل در حوزه گردشگری دریایی طی نسشت اخیرش با رسانه‌ها جای پردازش بیش از اینها دارد اما همین بس که ایشان وجود 14 جزیره با قابلیت‌های تخصصی به مقوله گردشگری را کاملا به دلایلی مانند نظامی و نفتی بودن و... انکار کرده و گفته است ما عملا فقط جزایر لارک و هرمز را برای توسعه گردشگری دریایی در اختیار داریم.

اگر این حرف را هم بپذیریم، جای سوالش باقی است که برای توسعه گردشگری همین دو جزیره چه اقدامی طی این سه سال انجام شده است؟ متاسفانه در حال حاضر شاهد بدترین نوع از گردشگری مدیریت نشده در این دو جزیره و خصوصا جزیره هرمز هستیم و الگوی ساماندهی نشده گردشگری در جزیره هرمز نمونه بارزی از حرکت در خلاف جهت اهداف توسعه پایدار است.

از مجموعه گردشگری استان هرمزگان هر ساله در ایام نوروز شاهد آمارهای غیر واقعی و اغراق شده‌ای هستیم که سپر بلای انتقادات بجا و کارشناسی است.

اشتباهی که بیش از یک بار تکرار شود، انتخاب است. اکنون با تغییر مدیرعامل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و احتمال تغییراتی در سطح استان‌ها، امیدواریم بار دیگر اشتباهی برای انتخاب مدیری توانمند و دغدغه‌دار در سطح استان هرمزگان صورت نگیرد. در غیر این صورت، سه چهار سال دیگر شاهد خواهیم بود که از عدم ورود به گردشگری دریایی این استان پرظرفیت سخن به میان می‌آید.

منبع: مانا

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
آیت الله نعیم آبادی: جلوی قلدرهایی که مانع اجرای قانون در هرمزگان هستند را بگیرید سرنوشت مبهم پل خلیج فارس/ ۲۲۰ میلیارد تومان هزینه را آب برد؟ مرگ مشکوک حیات وحش در شرق هرمزگان محکومیت قطعی ۱۷ متهم پرونده فساد مالی در راه و شهرسازی هرمزگان هشدار مدیر کل زندان ها/ کمبود پزشک مهمترین مشکل زندان های هرمزگان است هرمزگان رکورددار تصادف های نوروزی بحران کمبود سنگ آهن در فولاد هرمزگان/ تولید بهمن و اسفند کاهش می یابد کشف هشت میلیارد تومان اختلاس و وام غیر مجاز در هرمزگان حضور مردم هرمزگان در راهپیمایی 22 بهمن بهره برداری از 288 طرح بهداشتی و درمانی در هرمزگان سوء تفاهمی با فرم متفاوت- شهاب آب روشن شعله ور روایت نادرِ یک ضد قهرمان – نسترن محسنی واریز بیش از ۹ هزار میلیارد تومان درآمد گمرکات هرمزگان به خزانه کشور نوستالوژی دهه شصت و یک سوء تفاهم– کاملیا کاکی اجرای پرفورمنس " پشت پلک های تو" در کافه ساعت پنج کشف یک تن تریاک توسط ماموران اداره اطلاعات هرمزگان شعار زدگی سینماتیک/ در نقد عرق سرد- مازیار حمزوی استاد حقوق دانشگاه آزاد: هر شهروند می تواند از متجاوزان به حریم دریا شکایت کیفری کند این کامیون نیست، یک ۱۸ چرخ است- شهاب آب‌ روشن مخاطبان، بازندگان بزرگ لاتاری در بندرعباس- علی قاسمی حاشیه نگاری جشنواره فیلم فجر در بندرعباس انتقاد نماینده بندرعباس از انتقال آب خلیج فارس به یزد و کرمان مصادره به مطلوب- نسترن محسنی قضاوت یا تجاوز، دغدغه این است - علی قاسمی سی و ششمین جشنواره ی فیلم در بندرعباس به روایت تصویر رئیس پلیس میناب: استانداری هرمزگان در طرد اتباع بیگانه با نیروی انتظامی همکاری نمی کند روایت عرفانی مدیرکل از بوسه و چشمک خداوند تا ترکیدن بمب "مصادره" در سینما- مهدی ده دار استاندار هرمزگان خبر داد: بهره برداری از 498 طرح عمرانی در دهه فجر مخالفت متخصصان با طرح های ساحلی شهرداری بندرعباس/ تراژدی مرگ مشتاها رئیس پلیس میناب: تیر مامور کمانه کرد، جوان کرگانی کشته شد کاشف تخلف اتاق بازرگانی سازمان صنعت، معدن، تجارت هرمزگان است شکایت خانواده جوان جان باخته مینابی از عاملان حادثه کارگر شهرداری جزیره هرمز بهترین بازیگر تاتر ایران شد سگ های ولگرد ۷۰۰ نفر از شهروندان بندرعباس را گاز گرفتند جانانِ پنج ماهه کوچکترین عضو کتابخانه عمومی هرمزگان مدیر عامل شرکت توزیع برق هرمزگان: ۱۵ درصد معابر حساس در بندرعباس روشنایی ندارند عقب نشینی نماینده مردم در برابر مردم هجوم فرهنگی به خودمان- رضا دبیری‌ نژاد اختصاصی خبر هرمزگان/ موج استعفاها در استانداری هرمزگان خالو قنبر راستگو: خانه به دوشی در 70 سالگی نفسم را گرفته است/ شهرداری خانه ام را خراب کرد 190 کیلومتر رکاب زنی دوچرخه سواران حافظان طبیعت جهانگیریه به عشق هوای پاک کشف 16 کانتینر ضایعات استیل در هرمزگان اختصاصی/ استاندار هرمزگان اعلام کرد: تغییر مدیران در دو هفته آینده/ ترمیم حوزه استانداری لازم است دمای هوا در حاجی آباد هرمزگان به 7 درجه زیر صفر رسید توهین به شعور مردم بندرعباس روی بیلبوردهای شهری معاون وزیر راه و شهرسازی: سه هزار هکتار از شهر بندرعباس بافت فرسوده است شرکت 600 ناشر در نمایشگاه کتاب هرمزگان واکنش دامپزشکی هرمزگان به یک خبر فرمانده مرزبانی هرمزگان شایعه غرق شدن شناور ناجی را تکذیب کرد دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان: اپیدمی آنفلوانزا نداریم مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.