امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1397/11/02 - 08:46 كد :1921
پایان اولین نشست خبری شیلات و خبرنگاران هرمزگان با تساوی صفر- صفر
خبر هرمزگان- مدیرکل شیلات و معاونان وی پس از ماه ها سکوت در جمع خبرنگاران حاضر شدند و سعی کردند به سوالات پرشمار خبرنگاران در دو محور فعالیت کشتی های چینی و واگذاری سواحل شرق بندرعباس به مزارع پرورش میگو پاسخ دهند.

مدیرکل شیلات و معاونان وی پس از ماه ها سکوت در جمع خبرنگاران حاضر شدند و سعی کردند به سوالات پرشمار خبرنگاران در دو محور فعالیت کشتی های چینی و واگذاری سواحل شرق بندرعباس به مزارع پرورش میگو پاسخ دهند. تا شاید تکلیف این دو موضوع پرمناقشه که صدای آن از استان بیرون رفته و به صحن علنی مجلس و رسانه های برون مرزی هم رسیده است را یک بار برای همیشه روشن کنند. اما چهره ها و واکنش های خبرنگارانی که این پرسش ها را مطرح کرده بودند نشان می داد از پاسخ ها راضی و قانع نشدند.

استنادهای مکرر خبرنگاران به مصادیق عینی و ارجاع دادن مدیران شیلات هرمزگان به گفته های متخصصان و صاحبنظران موجب شد با وجود دفاع تمام قد معاون آبزی پروری از سیاست ها و عملکرد این بخش، مدیرکل شیلات در واکنشی قابل تامل و شاید بتوان گفت قابل تقدیر، از موضع سرسختانه قبلی آمده و بگوید:" انتقادها در حوزه پرورش میگو را می پذیرم و در حال اصلاح روش ها هستیم."

محسن یکتاپور اذعان داشت: کاستی ها و مشکلاتی در این حوزه وجود دارد اما نمی توان پرورش میگو را متوقف کرد.

وی اضافه کرد: هر چند دغدغه های زیست محیطی مهم است اما یک موضوع را باید از چند زاویه دید و اهمیت تولید و اشتغال را نباید فراموش کرد.

وی حتی در آخر این نشست خبری فعالیت چینی ها بر 35 کشتی در دریای عمان را نیز پذیرفت و قول داد تا سال آینده اثری از چینی ها در آب های هرمزگان نباشد.

به گفته یکتاپور آنچه درباره فعالیت کشتی های صید صنعتی مطرح است موجب بازنگری و تجدید نظر در سیاست ها و ضوابط صدور مجوزها شد.

اما هوای این نشست یکسره ابری یا غبارآلود نبود و مدیرکل شیلات هرمزگان که چهار ماه قبل از ساختمان قدیمی شهرداری بندرعباس به بنای نوبنیاد و شیک شیلات اسباب کشی کرده است، در بخش دیگری از سخنانش به تشریح دستاوردهای ۴۰ساله شیلاتی پرداخت.

یکتاپور اظهار داشت: ظرفیت های شیلاتی استان هرمزگان شامل برخورداری از دو هزار و 500  کیلومتر نوار ساحلی، ظرفیت های صیادی، آبزی پروری و به ویژه پرورش میگو و ماهی در دوران قبل از انقلاب مورد بی توجهی بوده اما اکنون تمام این عرصه ها به محور توسعه استان تبدیل شده است.

وی با اشاره به رسیدن صادرات آبزیان استان هرمزگان از صفر (در سال 1357) به بیش از 168میلیون دلار در سال 96 گفت: این آمار نشان دهنده تلاش های نظام جمهوری اسلامی در راستای افزایش آبزی پروری است.

شکست شیلاتی هاشمی رفسنجانی در هرمزگان

همان گونه که اشاره شد معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان نیز در این مصاحبه تمام قد از واگذاری مزارع پرورش میگو به صاحبان سرمایه دفاع کرد و از تجربه تلخ واگذاری مزارع در قطعات کوچک 20 هکتاری به افراد بومی و به گفته وی فارغ التحصیلان دانشگاهی سخن گفت.

عبدالرسول دریایی افزود: تقریبا اکثر این طرح ها در مناطقی از جمله سایه خوش، تیاب و کولغان رها شدند و ظرفیت عظیم پرورش میگو از دست رفت.

 وی ادامه داد: در دوران ریاست جمهوری مرحوم هاشمی رفسنجانی با هدفگذاری50  هزار هکتار از زمین های مستعد که بهترین آنها نیز در همین محدوده شرق بندرعباس تا حسنلنگی است برای توسعه صنعت آبزوی پروی طرح هایی در نظر گرفته شد اما در اجرا موفقیتی حاصل نشد و فرصت ها را هدر داد.

معاون آبزی پروری شیلات هرمزگان با بیان اینکه برای بهره برداری از استعداد منطقه و تولید میگوی پرورشی که نقش مهمی در صادرات و ارزی آوری برای کشور دارد مجبور شدیم به سراغ سرمایه گذاران عمده و قوی برویم، گفت: در این طرح مزارع را در قطعات 100 هکتاری به سرمایه گذاران بزرگ از جمله جهاد نصر واگذار و در واقع ریسک شکست را پایین آوردیم.

 به گفته دریایی این سرمایه گذاران حتی از تسهیلات بانکی نیز استفاده نکردند و سوال این است اگر ما از این افراد و شرکت ها بهره نگیریم و،سرمایه آنها به خارج از کشور هدایت شود کار درستی است؟

 وی اضافه کرد: در حالیکه اغلب قطب های تولیدی و صنعتی با رکود مواجه هستند بخش های سرمایه گذاری در حوزه شیلات فعال و در خدمت اقتصاد کشور هستند که مصداق آن نیز ارزآوری 130 میلیون دلاری در شرایط تحریم است.

این مسوول همچنین گفت: در بحث واگذاری ها نیز شیلات فقط متولی توسعه است و دخالتی در سایر موارد ندارد و می توانید از سازمان نظام مهندسی کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست و 15 دستگاه که در سه کمیسیون در این امر دخالت دارند پرسش کنید.

معاون شیلات با رد انتقاد کارشناسان گفت: پساپ مزارع پرورش میگو تقریبا کمترین زیان را برای محیط زیست دریایی دارد و به نوعی نیز مفید است.

معاون صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان نیز در پاسخ به پرسش خبر هرمزگان در خصوص اظهارات روز گذشته نماینده شرق هرمزگان و بحث داغ کشتی های چینی وانتقاد صیادان گفت: انتظار داریم نماینده شرق هرمزگان صحبت های ما را هم بشنود و برخورد منطقی و کارشناسی داشته باشیم.

محمد جوانمرد در واکنش به اظهارات ذوالقدر مبنی بر غارت سواحل جاسک و سیریک توسط کشتی های چینی، افزود: صید غیرمجاز در سواحل نگرانی شیلات و صیاد هم هست اما این تخلف توسط قایق های غیر مجاز انجام می شود نه کشتی های چینی.

وی تصریح کرد: خط قرمز شیلات هرمزگان حفظ ذخایر است و باید به دور از احساسات و منطقی برخورد کنیم.

وی با بیان اینکه کشتی های چینی دارای مجوز هستند و صرفا در عمق 200 متری و 12 مایلی دریای عمان فانوس ماهیان را صید می کنند تاکید کرد: هیچ کشتی چینی در خلیج فارس که حداکثر عمق آن 30 متر است حضور ندارد چرا که فانوس ماهیان فقط در عمق 200 متری هستند.

وی همچنین گفت: دغدغه صیادان جاسکی کشتی های چینی نیستند و نگرانی آنها صیدهای غیر مجاز کشتی ها و قایق ها در فصل مولد و ممنوعیت صید، در سواحل است.

به گفته جوانمرد فقط 35 کشتی چینی با خدمه ی ایرانی در عمق 200 متری به صید فانوس ماهی مشغول هستند و اکثر کشتی ها ایرانی و از استان های ساحلی هستند.

پایان نشست خبری شیلات با تساوی دو تیم

نشست خبری تیم مدیرکل شیلات و دو معاونش که عمر آن ها در سمت های جدید در مجموع به یکسال نمی رسد در حالی پایان یافت که اگر این نشست خبری را مسابقه دو تیم شیلات و خبرنگاران بر سرِ جام شفاف سازی افکار عمومی بدانیم، در بهترین حالت می توان نتیجه مساوی صفر-صفر را برای آن متصور شد.

این نتیجه برای هر دو طرف می تواند هم شکست باشد و هم پیروزی؛ خبرنگاران در این نشست نشان دادند اگر همیشه با اندکی اطلاعات قبلی وارد نشست های خبری شوند، می توانند مغلوب همیشگی فن بیان و ترفندهای مدیران نباشند و از نقش ضبط صوت برای پیاده کردن سخنان مدیران خارج شوند.

این نتیجه می تواند برای شیلات نیز خوشایند باشد و برگزاری این نشست خبری از زاویه ای دیگر یک موفقیت برای این مجموعه است، چرا که حداقل نشان دادند اهل گفت و گو و حتی پذیرش نقد (البته اگر مجبور شوند) هستند و هر چند قدم اول به سختی برداشته شد، اما با توجه به آب شدن کوه یخ ارتباط رسانه ای، می توانند در آینده به همکاری های بهتر و صمیمانه تر با اصحاب رسانه امیدوار باشند.

این تساوی نزدیک به پیروزی برای شیلات که پیوستگی ها و چسبندگی های سیاسی و اقتصادی اش قابل انکار نیست، یک فرصت است تا بار تمام گناهان کرده و نکرده را یک جا به دوش نکشد و در آینده اگر لازم باشد، در مباحثی مانند مجوزهای صید صنعتی یا حوضچه های پرورش میگو بگوید در چه شرایطی مجبور به چه کارهایی شده است...

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
کلاهبردار اینترنتی 19 نفر را سرکیسه کرد هواشناسی قشم نسبت به تندباد و بارش باران هشدار داد معاون استاندار: افزایش کرایه‌ها در هرمزگان ممنوع است/ ذوالقدر: کرایه‌ها سرسام آور شده است قشم فرودگاهی رکوردار بارندگی در قشم/ اوج بارندگی؛ چهارشنبه کشف ۲۲۸ بسته مواد مخدر در کانتینر ترانزیتی بازداشت عاملان قتل مرد بانکی در هرمزگان صید 1250 تن میگو از آب‌های هرمزگان پنج دانش آموز در ورود ناگهانی مینی بوس به مدرسه مجروح شدند+ تکمیلی سردار جعفری فرمانده انتظامی هرمزگان شد آغاز سی و یکمین جشنواره تئاتر هرمزگان از فردا ماندگاری عنوان شهر خلاق برای بندرعباس خلاقیت می خواهد بارندگی و سقوط تیر برق جان یک نفر را گرفت ورود سامانه بارشی به هرمزگان مفقودی های زمین‌لرزه جیحون پیدا شدند صلح و سازش ۴ پرونده قتل در هرمزگان 2 دانش آموز بشاگردی در حادثه واژگونی وانت سرویس مدرسه جان باختند/ تشکیل پرونده قضایی گاز جان سه نفر را در کشتی صیادی گرفت تمدید مهلت ثبت نام کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور شرکت پالایش نفت جی اصفهان متهم ردیف اول رانت و قاچاق سیاه در هرمزگان/ پشت پرده تخلف دو هزار میلیارد تومانی توفان حاره‌ای ماها در یک قدمی شرق دریای عمان/ کشتی ها احتیاط کنند ۱۷ درصد دانش آموزان دختر هرمزگان اضافه وزن دارند پایان درگیری خونین/ دو طایفه بزرگ در هرمزگان صلح کردند افتتاح برج فناوری هرمز در بندرعباس روایتی از قاچاق و رانت سیاه/ هرمزگان قطب قاچاق مواد اولیه قیر بررسی زوایای پنهان فوت مشکوک در منطقه حسنلنگی/ کشف جنازه در لکسوز دو صیاد هرمزگانی گمشده در آبهای عمان، پیدا شدند سیلندر گاز همچنان در هرمزگان قربانی می گیرد/ یک کشته و پنج مجروح در میناب دستاورد همایش سرمایه گذاری در هرمزگان: کاهش 100 درصدی ورود سرمایه به استان امام جمعه میناب: دوران مکر و حیله تمام شده است تحصیل 90 هزار دانش آموز هرمزگانی در سازه های خطرناک هفت تن مواد غذایی فاسد در بندرعباس معدوم شد/ پلمپ 95 واحد صنفی متخلف با دستور قضایی هشت شهر هرمزگان دارای بافت ناکارآمد است خداحافظی سردار ملکی از فرماندهی انتظامی هرمزگان یک تن مواد مخدر در پارسیان کشف شد هرمزگان خنک می شود/ کاهش نسبی دما از جمعه مدیر عامل هلال احمر هرمزگان: قانون نمی‌دانید اظهار نظر نکنید/ حمل جسد وظیفه ما نیست واکنش دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان به وجود مواد سمی در عطر رشا صادرات یکصد میلیون دلاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس 2/8 درصد از مردم هرمزگان به پیاده روی اربعین رفتند زلزله در بستک/ توقف پذیرش بیماران غیر اورژانسی در چند بیمارستان پلیس هرمزگان مزاحمِ خودش را بازداشت کرد یک کوهنورد در اثر سقوط از ارتفاعات گنو جان خود را از دست داد صید 580 تن میگو در صیدگاه اول آب‌های هرمزگان مقصران حادثه مرگ بیمار بیمارستان شهید محمدی برکنار شدند بازداشت پنج شکارچی متخلف در بندرلنگه گلایه خانواده فرد متوفی در بیمارستان محمدی بندرعباس/ هزینه مرگی که خود سبب ساز آن بودند را از ما گرفتند مرگ یک بیمار در بیمارستان شهید محمدی بر اثر سقوط از تخت بازداشت روح‌الله زم، گرداننده‌ی آمدنیوز تخریب کامل دو خانه بر اثر انفجار در بندرعباس وعده افتتاح میدان میوه و تره‌بار بندرعباس تا پایان امسال/ افزایش هزینه از 28 میلیارد به 400 میلیارد تومان مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.