امروز
گروه خبري : روابط عمومی ها
تاريخ انتشار : 1397/12/02 - 09:50 كد :1970
تخريب كمياب‌ترين و نادرترين زيستگاه جانوري در هشت‌بندي ميناب
خبر هرمزگان- شواهد و مدارك حاكي از اين است كه در كمال خاموشي محض مسوولان و متوليان ذي‌ربط، يك عده ثروت‌اندوز و سودجو در پي تخريب بكرترين و كمياب‌ترين زيستگاه گونه‌هاي جانوري كشور هستند.

مدت‌ها بود كه از رسانه‌ها و جرايد خبرهايي مبني بر زمين‌ خواري، كوه‌ خواري، جنگل‌ خواري و غيره مي‌ شنيديم. اين افراد بعضا شناسايي و به مقامات قضايي معرفي و محاكمه مي‌شدند. اخيرا هم خبر از كشتي‌هايي درز كرد كه با تجهيزات فوق مدرن مثل بيل مكانيكي كه زمين را گود‌برداري مي‌كند، دريا را حفاري و شخم مي‌زدند و هر چه كه به چنگ‌شان مي‌افتاد بالا مي‌كشيدند و مي‌بردند. حال شواهد و مدارك حاكي از اين است كه در كمال خاموشي محض مسوولان و متوليان ذي‌ربط، يك عده ثروت‌اندوز و سودجو در پي تخريب بكرترين و كمياب‌ترين زيستگاه گونه‌هاي جانوري كشور هستند.

اين تخريب به بهانه استخراج فلز «كروم» و معادني نظير آن در منطقه‌اي به‌ نام «هشت بندي» در شهرستان ميناب در حال انجام است. فكر نكنم ضرورت احداث چنين شركتي (آن هم در چنين جاي محدود و نادري) بالاتر و مهم‌تر از احداث حوزه علميه و دانشگاه باشد كه مقام معظم رهبري در اين خصوص فرموده‌اند: «اگر براي ساخت حوزه علميه خواستند محيط‌زيست را تخريب كنند اجازه ندهيد.» اين محدوده زيستگاه كمياب‌ترين حيوانات رو به انقراض است كه در كل دنيا چنين مناطقي به ندرت پيدا مي‌شود و انگشت‌شمارند.

آن‌ قدر اين زيستگاه از لحاظ پوشش و تنوع گياهي، اقليم، آبرساني، قرار گرفتن مناسبش از سطح دريا، غنايي خاك و ويژگي‌هاي ديگري نظير آنچه برشمرديم در سطح استاندارد و مناسبي قرار دارد كه يك سال پيش «مجله جهانيIBN» كه صرفا مطالبي در مورد خرس‌هاي جهان مي‌نويسد، از اين زيستگاه به عنوان قلمرو بين‌المللي حيات‌وحش نام برد و مطلبي در مورد ثبت تصاويري از خرس سياه آسيايي نوشت و بر اهميت آن افزود كه گونه خرس سياه آسيايي يكي از حيوانات در خطر انقراض جهان است و همه كشورهاي جهان وظيفه دارند براي حفظ چنين سرمايه‌هايي تلاش كنند

پراكنش خرس سياه آسيايي از ژاپن به عنوان شرقي‌ترين زيستگاه شروع مي‌شود و به هشت‌بندي ايران كه غربي‌ترين پراكنش خرس سياه آسيايي است ختم مي‌شود.

 به همين دليلIBN  به يادداشت خود مي‌افزايد كه «هشت‌بندي يك زيستگاه جديد از خرس سياه آسيايي است كه تا به حال براي جهانيان ناشناخته بود.» علاوه بر خرس سياه آسيايي گونه‌هاي نادر ديگري نظير پلنگ ايراني، بزمچه بنگال، شاه روباه، گربه جنگلي، جغد ماهي خوار و... در اين زيستگاه هستند و قلمرو متنوعي از نادر‌ترين گونه‌هاي دنيا را شكل داده‌اند.

تصاوير همه اين جانوراني كه از آنها نام برده شد طي سال‌هاي اخير در رسانه‌ها و شبكه‌ هاي مجازي پخش شده و همان‌ طور كه مردم مي‌دانند مسوولان محيط‌زيست هم به خوبي آگاهي دارند كه از چه گنجينه‌اي بهره‌مند هستيم. اينكه در برابر تخريب آن سكوت اختيار كرده‌اند دليل ديگري دارد كه مردم حق دارند بدانند!

اين قلمرو علاوه بر آنكه زيستگاه حيوانات است مكان زيبا و بكري است كه از حيث گردشگري و توريستي بسيار حايز اهميت است. در كنار همه اينها چراگاهي است كه دامداران از آن استفاده مي‌كنند.

در اين منطقه محدود به خودي خود هر از گاهي شاهد تعارض پلنگ با دامداران و دام‌ هاي‌ شان هستيم. حال اگر اين اتفاقِ مخرب صورت بگيرد كه از قرار معلوم پروژه آنها حفاري نقطه خاصي نيست بلكه به شعاع 30 كيلومتر قصد اكتشاف دارند، اكوسيستم آنجا به‌شدت آسيب خواهد ديد و چون محل و مكان حيوانات به اشغال شركت درآمده، طعمه‌هاي طبيعي پلنگ مثل ميش، قوچ و تشي از منطقه خالي مي‌شوند و در نتيجه پلنگ از دام‌هاي دامداران تغذيه مي‌كند و همين امر دليل تشديد تعارضات بيش از حد پلنگ‌ها با دامداران را فراهم مي‌آورد.

مردم آن منطقه از شدت فقر در كپر زندگي مي‌كنند و تنها منبع اقتصادي‌شان به همين چراگاه‌ها وابسته است كه با از بين رفتنش كپرنشينان هم در فقر مطلقي فرو مي‌روند و دستي‌دستي هم زندگيِ يك عده از آدم‌ها را از بين خواهيم برد و هم خواب ابدي خرس‌هاي سياه آسيايي را رقم خواهيم زد. بنابر دلايل ذكر شده فعاليت اين شركت براي روستانشينان جز ضرر و زيانِ اقتصادي و زيست‌محيطي هيچ سودي نخواهد داشت.

سودش به جاي ديگري و به جيب نور چشمي‌هايي خواهد رفت كه با رانت و بدون مطالعه مجوز گرفته‌اند؛ به عبارت ديگر بهره‌برداري از چنين پروژه‌اي نه نيازهاي ضروري و اساسي مردم ايران را تامين مي‌كند و نه نيازهاي اساسي مردم آن منطقه را بلكه توجيهي صرفا اقتصادي و مالي دارد كه جز سلطه‌ورزي بر محيط‌زيست براي ثروت‌اندوزي تعريف ديگري نخواهد داشت.

همان‌طور كه پيشگيري بهتر از درمان است جلوگيري از اين پروژه بعد از بهره‌ برداري و چند سال كار و اكتشاف «نوشدارويِ بعد از مرگ سهراب» است و سرنوشت زيستگاه هم به سرنوشت همتاهايش يعني جنگل‌ها، كوه‌ها و درياها ختم خواهد شد كه خورندگان محاكمه هم كه شدند جنگل‌ها، كوه‌ها و دشت‌ها برنگشتند چون به ويلا، كاخ، هتل و زمين‌هاي گلف تبديل شده بودند و صاحبان‌شان با پرداخت جزاي نقدي و جريمه همچنان مالك مكان‌هاي لوكس خود هستند.

محسن مینو/ روزنامه اعتماد

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
تصادف رانندگی در پارسیان سه کشته و چهار مجروح بر جای گذاشت هشدار مدیریت بحران نسبت به خطر سیلاب رییس سازمان پزشکی قانونی: پزشکان هرمزگان کمترین قصور پزشکی را دارند تجهیز پلیس هرمزگان به لباس های دوربین دار/ 8 هزار پلیس امنیت جاده های هرمزگان را تامین می کنند یک فروند کشتی در بندر شهید رجایی غرق شد/ یک خدمه پای خود را از دست داد کشف محموله 18 تنی پیش ساز هروئین در هرمزگان جزییاتی از دلیل دعوای خیابانی اداره برق و شهرداری بندرعباس رازگشایی از تصویب بودجه شهرداری بندرعباس در نشست غیرعلنی/ تکرار ماجرای مصوبه پنج میلیارد تومانی مسدود شدن سه محور جاده ای در هرمزگان پس از ۷۲ ساعت بررسی علنی؛ بودجه شهرداری بندرعباس در نشست غیر علنی تصویب شد تذکر ذوالقدر به وزیر کشور در صحن مجلس: به عملکرد استانداری هرمزگان رسیدگی کنید هشدار هواشناسی هرمزگان درباره طغیان رودخانه های فصلی هفت تن ماهی منجمد قاچاق در قشم نابود شد نعیم‌آبادی: مسجد جامع به پول دولت، شورای شهر و شهرداری نیاز ندارد/ آبروی مسجد را بردند آثار عکاس هرمزگان در پنج بخش جشنواره ملی تصویر پذیرفته شد کشف 24 تُن ماده محترقه در قشم درد کهنه کپسول در قطب گازی کشور/ افزایش قیمت سیلندر در بازار سیاه بندرعباس تا ۵۰ هزار تومان مطرح شدن نام همتی در دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی/ پرونده موسسه البرز ایرانیان با شش هزار شاکی دستگیری اعضای شش باند حرفه ای سارق خودرو در هرمزگان نخستین جراحی پیوند عروق در هرمزگان انجام شد ادب دولتمرد چاشنی تدبیر می خواهد توضیح آموزش و پرورش هرمزگان درباره واکنش وزیر به جایزه ویژه نفر برتر کنکور جزئیات دستگیری عاملان حمل گوشت الاغ در بندرعباس ناکامی آدم ربایان در ساحل بندرعباس کشف گسترده دام زنده قاچاق در هرمزگان گروگان هرمزگانی در سیستان و بلوچستان آزاد شد طوفان بنادر مسافری بندرعباس، قشم و هرمز را تعطیل کرد درخشش نماینده هرمزگان در جشنواره تئاتر ملی کودک و نوجوان/ پینوکیو با هشت جایزه به خانه برگشت کشف 10 کانتینر عود خوشبو کننده قاچاق در هرمزگان پیکر فعال فرهنگی و اجتماعی بندرعباس تشییع شد دومین حمله کلامی ذوالقدر به استاندار در کمتر از یک روز/ از معاملات پشت پرده خبر دارم پلیس هرمزگان 11 خودرو حامل مواد مخدر را توقیف کرد اقدام به خودکشی دسته جمعی در مرکز ترک اعتیاد آبشورک ۱۱ مصدوم و یک کشته بر جای گذاشت+ واکنش بهزیستی موج دوم حمله ملخ‌های صحرایی در راه است مادر هرمزگانی نجات بخش جان بیمار نیازمند عضو دستگیری 11 سارق منزل و مغازه در هرمزگان هرمز به بندرعباس ملحق شد مدیرانی که پیامکی چهره می شوند خروج یک کیلو سنگ از مثانه دختر ۱۸ ساله در بندرعباس ثبت بیشترین بارندگی هرمزگان در میناب/ رودان دوم شد لغو انتخابات و حضور پلیس مقابل اتاق بازرگانی بندرعباس حاشیه های انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس تمامی ندارد/ حذف یک ناظر و شش کاندیدا در شب انتخابات خطبه های داغ از بندرعباس تا بشاگرد مدیرکل بحران استانداری: بارندگی های هرمزگان خسارتی نداشته است/ اخطار هواشناسی معرفی چهره های شاخص ائتلاف فردای بهتر در انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس افزایش کشف دام قاچاق در هرمزگان عرضه 60 کانتینر گوشت در بازار مصرف استان چهره های شاخص ائتلاف فردای بهتر در انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس معرفی چهره های شاخص ائتلاف فردای بهتر آغاز شد اتاق بازرگانی بندرعباس به سمت تعیین سرنوشت چهارساله مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.