امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1397/12/21 - 23:14 كد :2021
ادب دولتمرد چاشنی تدبیر می خواهد
خبر هرمزگان- هفته گذشته چالش لفظی استاندار هرمزگان و نماینده شرق استان در رسانه های رسمی و شبکه های مجازی جریان ساز شد و در صدر رویدادهای خبری استان قرار گرفت.

بررسی گفته های دو طرف نشان داد هر چند استاندار هرمزگان در پاسخگویی پا از دایره ادب یک دولتمرد بیرون نگذاشت، اما تدبیر کلامی وی حداقل به آن اندازه که امید می رفت نبود.

البته این برخورد لفظی حضوری همتی و ذوالقدر چندان هم تازه نبود و خبرنگاران و اعضای شورای برنامه ریزی استان تیرماه امسال و در جریان انتصاب مدیرکل شیلات استان نیز شاهد برخورد تقریبا مشابهی بودند.

هر چند در فریادهای اعتراض ذوالقدر درباره لزوم "تغییرات در استانداری" رگه هایی از دلایل نارضایتی وی از استاندار قابل مشاهده بود اما تحلیل دقیق چرایی تنش بین این دو مقام سیاسی و اجرایی به مستنداتی بیش از این نیاز دارد که فعلا و در این مرحله هیچ یک تمایلی به بازگشایی آن از خود نشان نداده اند.

اما صرف نظر از چرایی به دست انداز افتادن این رابطه، کیفیت و چگونگی واکنش استاندار هرمزگان به انتقادهای ذوالقدر در یک تریبون عمومی و در حضور رسانه ها قابل تامل بود.

فریدون همتی در پاسخ به اظهارات این نماینده نه تنها در قامت نماینده عالی دولت ظاهر نشد بلکه نشان داد در پاسخ به نقد، مقهور موقعیت می شود و از تدبیر لازم کلامی برای مدیریت چنین وضعیتی برخوردار نیست که نتیجه آن عصبانیت بیشتر ذوالقدر و تکرار شدیدتر همان ادعاها به فاصله چند ساعت در تریبونی دیگر بود.

ذوالقدر و ادبیاتش و حتی ویژگی های رفتاری و کلامی اش برای مخاطبان عمومی وی ناشناخته نیست، به گونه ای که در بسیاری مواقع خبرنگاران پیش از شروع سخنرانی هایش فارغ از موضوع مورد بحث، مطمئن هستند چند باری نام کشورهای مختلف و سفرنامه هایش را از زبان وی خواهند شنید و این را با مزاح های محترمانه در پچ پچ با یکدیگر بازگو می کنند.

غیر از موضوعات روز، بحث کشاورزی و رفتار بانک ها با کشاورزان نیز در دوره ها و سالیان مختلف نمایندگی، ترجیع بند همیشگی سخنان ذوالقدر بوده و خواهد بود.

این اشاره ها تنها برای آن است که گوشزد کنیم با این شناخت عمومی، آن برخورد و نحوه پاسخگویی استاندار جای تعجب دارد.

بدیهی است ابتدایی ترین وظیفه یک نماینده که از قضا روزگاری استاندار نیز در این مسوولیت قرار داشته، مطالبه گری و پرسش از مسوولان اجرایی پیرامون هر مساله ای در جامعه است و نیت خوانی و زدن برچسب تبلیغات انتخاباتی به هر اقدام و نقدی حتی به فرض صحت، نهایت کج سلیقگی و بی تدبیری و می توان گفت بدترین پاسخ ممکن است.

اندک اشتباهی در این تدبیر کلامی و ناتوانی در پاسخ درست و دقیق می تواند شرایط را کاملا تغییر داده و گوینده انتقاد را در مقامی برتر قرار دهد.

نمونه دیگر این کج سلیقگی کلامی، در نشست شورای اداری در جریان سفر اخیر رییس جمهوری به هرمزگان نیز مشهود بود.

در آن نشست هم در حین سخنان امام جمعه بندرعباس در حضور رییس جمهوری درباره مشکلات معیشتی مردم، همتی در تذکری هر چند محترمانه به آیت الله نعیم آبادی، خواستار اتمام سخنان نماینده ولی فقیه در استان شد که نتیجه آن، واکنش امام جمعه و بیان جمله ای شد که خاطر رییس جمهوری را مکدر کرد و احتمالا از آن روز تا به حال روحانی هر گاه بخواهد پروژه ای را با جمله معروف "علی برکت الله "افتتاح کند، چهره آیت الله نعیم آبادی را در مقابل خود می بیند.

هر چند محاصره شدن استاندار در حلقه بسته مجیزه گویان مجازی، امکان شنیدن حقیقت را دشوار کرده اما اگر می توانست خود را از این تنگنا نجات دهد، زمزمه های بسیاری از دلسوزان را می شنید که در ماجرای تنش یاد شده در سفر رییس جمهوری، برخی استاندار را اگر نگوییم مقصر، حداقل موثر در پایان ناخوشایند این سفر می دانند.

در ماجرای اخیر نیز، نماینده مردم شرق هرمزگان از یک معامله پشت پرده و به قول خودش" یک دزدی تمام عیار "صحبت کرد و اظهار داشت: اگر هر خلافی را ببینیم و هیچ نگوییم پس نماینده مجلس چکاره است.

بدیهی است که این ایراد بر نماینده شرق هرمزگان وارد است که اگر فسادی را کشف کرده و از انجام آن هم اطمینان مطلق دارد چرا به جای نهادهای نظارتی و پیگیری در محاکم قضایی، به شیوه مرسوم بگم بگم فقط در حال طرح آن در حضور استاندار است.

به هر حال سوای نیت درونی نماینده ای که خود را با دولت همسو می داند، استاندار وظیفه داشت به اتهام سنگینی که ذوالقدر مدعیست سه ماه آن را فریاد می زند پاسخ دهد، نه اینکه ادعای مطرح شده را با واکنشی غیر معمول به مقاصد سیاسی نماینده ربط بدهد.

همتی به عنوان نماینده عالی دولت به جای متهم کردن ذوالقدر به کار تبلیغاتی و تضعیف دولت و همصدایی با دشمن که البته توجیه نخ نمایی برای فرار از پاسخگویی تلقی می شود، بهتر بود با قدردانی از نماینده مجلس به پاس کشف این تخلف احتمالی، از وی بخواهد مستندات ادعای خود را ارائه کند تا سیه روی شود هر که در او غش باشد.

درباره دیگر انتقادها نیز استاندار هرمزگان می توانست به سادگی در پاسخی منطقی مثلا عنوان کند مجوز صادرات و واردات استانی نیست و بانک ها نیز بر اساس دستورالعمل های ملی عمل می کنند.

ادبیات به کار گرفته شده توسط استاندار در این مواجهه، نگرانی جدی تری به وجود آورده و آن اینست که به نظر می رسد به جای آن که استاندار بر آنان که به اسم مدافع دورش را گرفته اند تاثیرگذار بوده و منادی آرامش و انتقادپذیری باشد، شیوه تخریبی و تهاجمی این افراد بر ذهن و زبان استاندار مستولی شده است.

شاهد و اثبات کننده این نگرانی کشیده شدن دامنه این مشاجره لفظی توسط قلم به دستان ابن الوقت و خودجوش و زود جوش به فضای مجازیست که طبق بدعت یکی دو سال اخیر به نظر می رسد افرادی سفارش شده اند در مدح این و مذمت آن، سینه چاک کنند و در مقام دایه های دلسوزتر از مادر، سینه به تنور استاندار بچسبانند.

طبیعی است که این شرایط و تن دادن به بازی دوستانِ نه چندان دانا، هزینه های استانداری و مدیریت استان را بیشتر خواهد کرد و البته هر لحظه نیز امکان دارد پشت پرده های این گونه سازماندهی های احتمالی کشف شود و چنین کشفی هزینه های مادی و معنوی را به صورت تصاعدی افزایش خواهد داد....

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 1
غلام
|
1397/12/22 - 18:36
0
0
احسنت بسیار منطقی و مستدل پاسخ دادید
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
تصادف رانندگی در پارسیان سه کشته و چهار مجروح بر جای گذاشت هشدار مدیریت بحران نسبت به خطر سیلاب رییس سازمان پزشکی قانونی: پزشکان هرمزگان کمترین قصور پزشکی را دارند تجهیز پلیس هرمزگان به لباس های دوربین دار/ 8 هزار پلیس امنیت جاده های هرمزگان را تامین می کنند یک فروند کشتی در بندر شهید رجایی غرق شد/ یک خدمه پای خود را از دست داد کشف محموله 18 تنی پیش ساز هروئین در هرمزگان جزییاتی از دلیل دعوای خیابانی اداره برق و شهرداری بندرعباس رازگشایی از تصویب بودجه شهرداری بندرعباس در نشست غیرعلنی/ تکرار ماجرای مصوبه پنج میلیارد تومانی مسدود شدن سه محور جاده ای در هرمزگان پس از ۷۲ ساعت بررسی علنی؛ بودجه شهرداری بندرعباس در نشست غیر علنی تصویب شد تذکر ذوالقدر به وزیر کشور در صحن مجلس: به عملکرد استانداری هرمزگان رسیدگی کنید هشدار هواشناسی هرمزگان درباره طغیان رودخانه های فصلی هفت تن ماهی منجمد قاچاق در قشم نابود شد نعیم‌آبادی: مسجد جامع به پول دولت، شورای شهر و شهرداری نیاز ندارد/ آبروی مسجد را بردند آثار عکاس هرمزگان در پنج بخش جشنواره ملی تصویر پذیرفته شد کشف 24 تُن ماده محترقه در قشم درد کهنه کپسول در قطب گازی کشور/ افزایش قیمت سیلندر در بازار سیاه بندرعباس تا ۵۰ هزار تومان مطرح شدن نام همتی در دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی/ پرونده موسسه البرز ایرانیان با شش هزار شاکی دستگیری اعضای شش باند حرفه ای سارق خودرو در هرمزگان نخستین جراحی پیوند عروق در هرمزگان انجام شد ادب دولتمرد چاشنی تدبیر می خواهد توضیح آموزش و پرورش هرمزگان درباره واکنش وزیر به جایزه ویژه نفر برتر کنکور جزئیات دستگیری عاملان حمل گوشت الاغ در بندرعباس ناکامی آدم ربایان در ساحل بندرعباس کشف گسترده دام زنده قاچاق در هرمزگان گروگان هرمزگانی در سیستان و بلوچستان آزاد شد طوفان بنادر مسافری بندرعباس، قشم و هرمز را تعطیل کرد درخشش نماینده هرمزگان در جشنواره تئاتر ملی کودک و نوجوان/ پینوکیو با هشت جایزه به خانه برگشت کشف 10 کانتینر عود خوشبو کننده قاچاق در هرمزگان پیکر فعال فرهنگی و اجتماعی بندرعباس تشییع شد دومین حمله کلامی ذوالقدر به استاندار در کمتر از یک روز/ از معاملات پشت پرده خبر دارم پلیس هرمزگان 11 خودرو حامل مواد مخدر را توقیف کرد اقدام به خودکشی دسته جمعی در مرکز ترک اعتیاد آبشورک ۱۱ مصدوم و یک کشته بر جای گذاشت+ واکنش بهزیستی موج دوم حمله ملخ‌های صحرایی در راه است مادر هرمزگانی نجات بخش جان بیمار نیازمند عضو دستگیری 11 سارق منزل و مغازه در هرمزگان هرمز به بندرعباس ملحق شد مدیرانی که پیامکی چهره می شوند خروج یک کیلو سنگ از مثانه دختر ۱۸ ساله در بندرعباس ثبت بیشترین بارندگی هرمزگان در میناب/ رودان دوم شد لغو انتخابات و حضور پلیس مقابل اتاق بازرگانی بندرعباس حاشیه های انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس تمامی ندارد/ حذف یک ناظر و شش کاندیدا در شب انتخابات خطبه های داغ از بندرعباس تا بشاگرد مدیرکل بحران استانداری: بارندگی های هرمزگان خسارتی نداشته است/ اخطار هواشناسی معرفی چهره های شاخص ائتلاف فردای بهتر در انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس افزایش کشف دام قاچاق در هرمزگان عرضه 60 کانتینر گوشت در بازار مصرف استان چهره های شاخص ائتلاف فردای بهتر در انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس معرفی چهره های شاخص ائتلاف فردای بهتر آغاز شد اتاق بازرگانی بندرعباس به سمت تعیین سرنوشت چهارساله مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.