امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1398/01/05 - 19:37 كد :2048
نیاز آبی هرمزگان تا افق 1410 بیش از 2 میلیارد متر مکعب اعلام شد
خبر هرمزگان- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: نیاز آبی این استان تا افق 1410 هجری شمسی، 2 میلیارد و 190 میلیون متر مکعب پیش بینی شده است.

هوشنگ ملایی افزود: با توجه به مطالعه و پیش ‌بینی‌ هایی که در خصوص رشد جمعیت و مصرف آب صورت می ‌گیرد، نیاز آبی هرمزگان در بخش شرب و بهداشت به 307 میلیون مترمکعب می ‌رسد.

وی بیان داشت: خدمات و فضای سبز 26 میلیون مترمکعب، صنعت و مناطق ویژه 407 میلیون مترمکعب، صنایع کوچک 60 میلیون مترمکعب و در بخش کشاورزی از یک میلیارد و 445 میلیون با کارهای بهره‌وری به میزان یک میلیارد و 400 میلیون می‌ رسد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهارداشت: میزان بارندگی در دوره درازمدت 50 ساله در استان 185 میلی متر و مجموع کل بارش ها بیش از 13 میلیارد متر مکعب است.

ملایی گفت: با توجه به شرایط اقلیمی و محیطی هرمزگان، 10 میلیارد مترمکعب از مجموع این آب به علت تبخیر از چرخه خارج می شود و تنها 3 میلیارد و 300 میلیون مترمکعب آب در چرخه مصرفی است.

وی یادآور شد: از این مقدار حدود 900 میلیون مترمکعب آن در منابع آب زیر زمینی نفوذ می ‌کند و 2 میلیارد و 400 میلیون مترمکعب نیز در رودخانه‌ های هرمزگان که در حدود 20 هزار کیلومتر است، جاری می ‌شود.

این مسوول ادامه داد: در حال حاضر حدود 45 میلیون مترمکعب آب توسط سه سد شمیل و نیان، جگین و استقلال میناب مهار می ‌شود اما همچنان یک میلیارد و 800 میلیون مترمکعب از روان آب‌ ها به دریا سرازیر می‌ شود که مهار نشده اند.

 بیلانمنفی آب در دشت های هرمزگان 2 میلیارد و 400 میلیون مترمکعب است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان به موضوع مهم بیلان منفی دشت های استان اشاره کرد و گفت: در این استان حدود 2 میلیارد و 400 میلیون متر مکعب بیلان منفی تجمعی 22 ساله دشت ها است.

ملایی تاکید کرد: در مجموع از 74 دشت هرمزگان، 20 دشت آزاد است که تنها نیم درصد بار آبی را به دوش می‌ کشد زیرا به لحاظ کمیت و کیفیت وضعیت مطلوبی ندارند.

وی ادامه داد: اما از 54 دشت ممنوعه در هرمزگان، 99.5 درصد برداشت آب زیرزمینی صورت می‌ گیرد.

این مسوول یادآور شد: در اثر خشکسالی های متوالی در سال های اخیر 65 درصد روان آب ها کاهش یافته که آسیب جدی به بخش های مختلفی همچون کشاورزی، سفره های آب زیرزمینی و آبخوان ها وارد کرده است.

 117 میلیون مترمکعب آب شیرین کن در هرمزگان اجرا می شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت: باتوجه به مجوزهای گرفته شده، احداث 94 میلیون مترمکعب آب شیرین کن در بخش شهری و 23 میلیون مترمکعب در بخش روستایی در این استان اجرا و تولید می شود.

ملایی ادامه داد: در بخش شرب شهری 16 میلیون مترمکعب آب شیرین کن در دست بهره برداری، 41 میلیون در حال ساخت، 10 میلیون در دست مطالعه و حدود 27 میلیون مترمکعب نیز بزودی به ظرفیت تولید اضافه می شود.

وی گفت: در بخش شرب روستایی نیز 11 میلیون مترمکعب آب شیرین کن در حال بهره‌ برداری، 8 میلیون در حال احداث، و 4 میلیون مترمکعب در حال مطالعه است.

این مسوول یادآور شد: برای تامین آب مورد نیاز شرب و صنعت استان های مجاور نیز 165 میلیون مترمکعب از طریق شیرین سازی آب دریا در دست احداث و 200 میلیون مترمکعب نیز در دست مطالعه است که در مجموع ظرفیت تامین آب به 365 میلیون مترمکعب در سال خواهد رسید.

ملایی گفت: تا 25 سال آینده تولید آب شیرین کن ها در هرمزگان 476 میلیون مترمکعب در سال پیش بینی شده است.

وی اضافه کرد: همچنین حدود 32 میلیون مترمکعب تصفیه‌ خانه فاضلاب در هرمزگان در حال بهره برداری و 8 میلیون مترمکعب نیز در سال در دست ساخت است.

پیشنهاد برای بهره وری وضعیت آبی هرمزگان

مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان گفت: ریتم بارندگی استان به گونه ای است که در هر دهه حدود 2 تا 3 بارش سیل آسا اتفاق می افتد و حجمی در حدود 1.2 میلیارد مترمکعب در چند ساعت از دسترس خارج شده و به دریا می ریزد.

ملایی، از اعضای کمیسیون مجلس شورای اسلامی خواست که رودخانه های این استان در زمره رودخانه های مرزی تعریف شوند.

وی خاطرنشان کرد: در بحث تعادل بخشی نیز می ‌توان با فعالیت‌ هایی مانند تغذیه دشت‌ها و آبخوان‌ ها به بهبود شرایط استان هرمزگان کمک کرد.

این مسوول با اشاره به اینکه به علت هزینه های هنگفت سرمایه گذاری طولانی بودن زمان اجرای طرح های بزرگ تامین آب، استقبال خوبی در بخش آب نمی شود، پیشنهاد کرد: در بخش استفاده از سرمایه بخش خصوصی مشوق‌ هایی به وجود بیاید تا با پویایی، بهره ‌وری را در حوزه آب افزایش دهیم.

ملایی اضافه کرد: همچنین پیشنهاد داریم که قوانین متناسب برای واگذاری تخصیص آب به بخش خصوصی وضع شود و خرید تضمینی آب به طرح های تامین و انتقال آب بخش صنعت و کشاورزی تعمیم داده شود.

وی اضافه کرد: ارزش اقتصادی آب باعث شده بهره‌ وری در این حوزه کم باشد که می طلبد قوانین و حمایت هایی از سوی دولت در خصوص فروچاله ها و دشت هایی که با این موضوع مواجه هستند، پیش بینی و اجرا کنند و در حوزه کشاوزی نیز تشکل های خصوصی را تقویت و حمایت کرد.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
خوردن ملخ: خوب، بد، زشت دستگیری 20 قاچاقچی دام در هرمزگان 20 هزار هکتار از زمین های کشاورزی هرمزگان سمپاشی شد امام جمعه بندرعباس مطرح کرد: تجاوز به حریم دریا با حمایت و لجاجت استانداری و شهرداری عکاس عکس جنجالی مجلس: سوژه مدت ها بی تفاوت در صحن علنی پایش روی میز بود پرده برداری نماینده دادستان از اموال دختر و داماد استاندار هرمزگان در دادگاه مفاسد اقتصادی/ کُندی امور قضایی در استان به دلیل روابط پدر و پدر زن حرکت در مدار امنیت سرقت حدود 18 هزار تابلو در جاده های هرمزگان حرکت میلیونی ملخ های مهاجم به سمت بندرعباس 15 دریانورد توفان زده در آبهای خلیج فارس نجات یافتند طرح جدید مجلس برای حمایت از گزارشگران فساد خسارت 17 میلیارد تومانی سیل به 7 اثر تاریخی هرمزگان واکنش نماینده مجلس به عکس جنجالی‌: من نبودم خسارت دیدگان بارندگی اخیر هرمزگان به فرمانداری ها مراجعه کنند استاندار هرمزگان در پرونده فساد اقتصادی تیتر رسانه های کشور شد آب منطقه ای هرمزگان با بودجه 1.5 میلیارد تومانی لایروبی رودخانه ها چه کرد تصادف برلیانس با تیر برق ۲ کشته و ۲ مجروح بر جای گذاشت بنادر مسافری بندرعباس، قشم و هرمز بازگشایی شد فرماندار جاسک: ارتباط جاسک با شرق و غرب و مرکز استان قطع است گزارش تصویری قابل تامل خبرگزاری های ایسنا و ایرنا از آبگرفتگی خیابان ها و معابر بندرعباس کشف ۱۰ میلیاردی طلا و مسکوکات سرقتی در هرمزگان آتش سوزی در پالایشگاه نفت بندرعباس مهار شد سیلاب چند محور ارتباطی هرمزگان با مرکز استان را قطع کرد بحران های طبیعی؛ رسانه های شهروندی و آلودگی اطلاعاتی* اعلام تعطیلی مراکز آموزشی هرمزگان ادامه دارد تمرکز سامانه بارشی بر مناطق مرکزی و شرقی هرمزگان دستگیری 580 متهم در 48 ساعت سیل احتمالی هرمزگان با کلی گویی مهار نمی شود آماده باش هرمزگان برای مقابله با سیل و آبگرفتگی هشدار هواشناسی/ سیل و طغیان رودخانه ها در هرمزگان توقیف بزرگ‌ترین محموله سوخت قاچاق/ ۲۱ نفر از ملیت‌های گوناگون منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای دستگیر شدند پیاز و سیب زمینی ممنوع الخروج شدند سپاه: درس‌های پشیمان کننده و فراموش نشدنی به دشمن خواهیم داد با موافقت رییس قوه قضاییه؛ قضات هرمزگان از مزایای منطقه محروم استفاده می کنند مدیرکل جدید راه و شهرسازی هرمزگان معرفی شد یکی از متهمان پرونده فعالان محیط زیست تحت درمان است تایید موضوع گلایه بیماران بیمارستان شهید محمدی از گرما/ سیستم سرمایشی نوسازی شد آغاز ثبت نام داوطلبان ورود به مدارس نمونه و استعدادهای درخشان پرونده انفجار در صنایع دریایی درویشی روی میز بازپرس نظامی فراخوان اولین "آرت اکسپو هرمز" منتشر شد کشف محموله بزرگ مشروبات الکلی در گمرک باهنر بندرعباس/ کارتن های گریس ودکا شدند اطلاعیه خبر هرمزگان عضو شورای شهر: افزایش بودجه شهرداری بندرعباس کاغذی است سگ ها به بایدهای مسوولان گوش نمی کنند انتصاب سرپرست اداره‌کل روابط‌ عمومی استانداری هرمزگان تصادف دو کشتی خارجی در تنگه هرمز/ ۱۶ سرنشین کشتی نجات یافتند انفجار در صنایع دریایی شهید درویشی بندرعباس‌‌/ جان باختن ۲ نفر از کارکنان وزارت دفاع و یک امدادگر "نوا" اولین نوزاد سال 98 در هرمزگان پیش بینی افزایش لحظه ای سرعت باد در جزیره های خلیج فارس انتصاب سرپرست دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.