امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1398/01/23 - 10:22 كد :2086
سیل احتمالی هرمزگان با کلی گویی مهار نمی شود
خبر هرمزگان- حدود دو هفته است هشدار بارش های سیل آسا در هرمزگان داده شده و به نظر می رسد مسئولان شهری و استانی، این بار رویکرد تقریبا متفاوتی در پیش گرفته اند و آمادگی نسبی برای عبور از این وضعیت به دست آمده باشد.

لایروبی خورها، پاکسازی کانال ها و جوی های شهری و حجم خبرهای امیدوارکننده همگی حاکی از عبرت گرفتن از سرنوشت استان های سیل زده است.

واکنش مسوولان هرمزگان به خبر وقوع باران های سیل آسا و خطرات ناشی از سیلاب، اگر چه تقریبا قانع کننده بوده و هشدارهای لازم به مردم داده شده است اما از منظر عملی هنوز پازل های گمشده مهمی دارد و در برخی بخش ها فاقد مشخصات اجرایی است.

اطلاع رسانی و مطلع کردن مردم از پیامدهای حوادث طبیعی یک طرف ماجرای بحران است و طرف مهم تر آن، آگاه سازی مردم از جزییات اقدامات اجرایی در صورت وقوع حادثه است.

اینکه مرتب گفته شود مردم از حرکت در مسیر سیلاب ها خودداری کنند و در زمان وقوع سیل از حریم رودخانه ها فاصله بگیرند و چنانچه منازلشان در مسیر نزدیک عبور سیلاب است خانه های خود را ترک کنند و... اگر چه لازم و مهم است، اما یک روی سکه بحران است و آنچه ضروری و در واقع اصل ماجرای بحران است اینکه با وقوع باران سیل آسا و خطر جاری شدن سیل مردم باید بدانند که با ترک خانه های خود، از کدام مسیر، با چه وسیله ای و به کجا باید مراجعه کنند.

ستاد بحران هرمزگان برای این بخش که اصل بحران است چه میزان اطلاعات و آگاهی به مردم داده است.

مثلا اهالی محله نخل ناخدا یا چاهستانی ها در صورت تشدید بارندگی و آبگرفتگی و جاری شدن سیلاب چنانچه ناچار شوند منازل خود را  فورا ترک کنند، از چه مسیری و به کدام کمپ یا ایستگاه اضطراری باید مراجعه کنند؟

در صورت مسدود بودن مسیر شماره یک، مسیر شماره دو کجاست تا سلامت به مقصد برسند.

آیا اصلا کمپ اضطراری و یا مکان مشخص برای اسکان اهالی محلات مختلف بندرعباس آماده شده است؟

چند چادر در چند ورزشگاه سرپوشیده و امن برپا شده است؟

چنین اطلاعاتی است که برای مردم اطمینان خاطر به همراه آورده و اطمینان بخش است.

سیل یا هر بلای طبیعی دیگر در کمترین زمان بحران خود را ایجاد می کند و منتظر کسی نمی ماند بنابراین وقتی مسوولان در همه مصاحبه ها از آمادگی لازم برای مواجهه با بحران خبر می دهند باید مصادیق آن قبل از بحران به اطلاع مردم رسیده باشد تا به محض وقوع بدانند که دقیقا چه کارهایی را باید انجام بدهند تا به مقصد مورد نظر برسند.

کار ستاد بحران فقط هشدار دادن نیست. طبیعی است به محض وقوع حادثه به دلایل روشن، نوعی آشفتگی و ازدحام در منطقه بحران ایجاد می شود و در این شرایط اطلاع رسانی سخت و چه بسا دیرهنگام و بی فایده خواهد بود.

تجربه نشان داده با کمترین میزان بارندگی، تقریبا اکثر محلات و خیابانهای شهر بندرعباس به رودخانه تبدیل و عملا عبور و مرور مردم با اخلال مواجه می شود.

چنانچه شدت بارندگی تداوم داشته و تخلیه محلات ضروری باشد، وقتی اکثر خیابانها و کوچه ها و معابر قفل شود و عبور و مرور به کندی انجام و یا اصلا امکان آن نباشد، ستاد بحران استان چه نقشه اجرایی و عملی برای نجات مردم دارد.

تصویری که الان می توان تصور کرد ازدحام مردم، قفل شدن معابر و چند برابر شدن مشکلات ستاد مدیریت بحران است.

بنابراین تا پیش از بحران، با در نظر گرفتن همه احتمالات، به مردم بگویید که در صورت وقوع حادثه از نقطه آغازین چه اقداماتی را باید انجام بدهند، از کجا حرکت کنند و به کجا برسند.

تجربه سیل در مناطق مختلف کشور و آسیب هایی که بدنبال داشته است را بیاد بیاورید تا بتوانید بحران را در شکل عملی مدیریت کنید.

از هم اکنون باید به مردم گفته شود در صورت جاری شدن سیلاب از کدام خیابان ها نباید عبور کنند و خودروهای خود را در کدام معابر نباید پارک کنند.

سکوت مطلق ستاد مدیریت بحران استان در برابر نکات یاد شده نگران کننده است و چه بسا این سکوت به بهای تاسف های بی فایده بعدی تمام شود.

اگر تاکنون هنوز کمپ های اضطراری برپا نشده هنوز فرصت هست و اگر هم برپا شده، باید از زمان باقی مانده تا شروع بارش های سیل آسا برای انتشار آدرس این کمپ ها و سایر مواردی که مردم نیاز دارند اقدام شود.

تعیین سخنگو و رابط و پاسخگوی رسانه ها و تشکیل کمیته اطلاع رسانی بحران نیز همچون گذشته از موارد فراموش شده است، اما همان گونه که اشاره شد هنوز تمام فرصت ها را سیل  نبرده است.

عکس: ایسنا

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
یک فوتی و 190 مبتلای جدید به کرونا در هرمزگان جزییات حمله مسلحانه و فراری دادن ۳ زندانی در میناب دفاع پنهان شورا جلوی دروازه شهردار/ نتیجه: سه بر صفر به ضرر مردم راه اندازی مجدد بخش کووید چهار در بندرعباس بالاترین رکورد ابتلا به کرونا در یک روز/ 273 مبتلا و 2 فوتی آمار و‌ تیترهای تکراری کرونا در هرمزگان و دیگر هیچ/ ۲۵۲ مبتلا و ۴ فوتی جدید/ تعداد مبتلاشدگان از ۴ هزار نفر گذشت فاطمه‌ی ۵ ساله به سه کودک زندگی دوباره داد چرا استاندار هرمزگان به دستور خودش عمل نمی کند؟ هشدار محیط‌ زیست هرمزگان: تمام مردم بندرعباس در خانه بمانند+ تکمیلی رکوردشکنی های مکرر کرونا در هرمزگان؛ ۲۱۵ مبتلا و ۲ فوتی جدید نان در بندرعباس گران شد راه اندازی گشت رضویون در محله های بندرعباس وقتی کشی غایبان شورای شهر به نفع شهردار حمله مسلحانه به خودروی حمل متهم در میناب/ عامل شهادت رییس پاسگاه چغازردی گریخت اعلام تعطیلی پنجشنبه ها ادارات در هرمزگان خرس سیاه آسیایی در ارتفاعات فاریاب رودان ابتلا به کرونا در تمام شهرستان های هرمزگان صعودی است خسارت 25 میلیاردی آتش به کشاورزی هرمزگان همزمان با اعلام هشدار کرونا در هرمزگان: ۱۹۲ مبتلا و ۳ فوتی در یک روز اخیر/ رودان سوم شد تکریم و معارفه در شرکت صبا فولاد خلیج فارس/ سعید بزرگی مدیرعامل شد آژیر زرد وزارت بهداشت برای هرمزگان/ کرونا به وضعیت هشدار رسید حمله ملخ‌های صحرایی به روستاهای احمدی حضور تمامی کارکنان در ادارات الزامی شد هرمزگان اولین شهید مدافع سلامت را تقدیم کرد+ اطلاعات تکمیلی ثبت 138 مورد جدید ابتلا به کرونا در هرمزگان؛ ۹۹ نفر ایزوله/ ۲۸ نفر در ICU دادستان بندرعباس: بیمه سانحه رانندگی مستقیم به حساب زیان دیدگان واریز شود آغاز امتحانات حضوری ۲۵ هزار دانش آموز پایه نهم در هرمزگان هرمزگان خوزستان شد/ ثبت رکورد بی سابقه ابتلای ۲۰۵ نفر در یک روز تصادف مرگبار در محور کهورستان-بستک هرمزگان در دو شاخص صدرنشین نرخ تورم اردیبهشت کشور شد بازداشت قاتلان جسد کشف شده در جنگل های میناب کرونا همچنان در اوج/ ثبت ۱۴۶ مورد مثبت در ۲۴ ساعت نوبت دهی سنجش نوآموزان هرمزگان از ۱۵ تیرماه کرونا در هرمزگان جان دو نفر دیگر را گرفت/ افزایش شمار مبتلایان به ۲۳۹۲ نفر گرفتن رضایت نامه برای حضور دانش‌آموزان در مدرسه غیر قانونی است گرما هم حریف کرونا نشد/ شمار مبتلایان به 2339 نفر رسید ۲۳۰۰ هکتار زمین خواری به اسم پرورش میگو در بندرلنگه پرونده بی سرانجام قتل زوج فرهنگی/ قاتل دور یا نزدیک لاشه ۳۲ قطعه لاک پشت در ساحل جاسک سیاه ترین روز کرونا در هرمزگان/ رکورد فوتی ها هم شکست بازار ماهی‌فروشان بندرعباس بازگشایی شد تعداد واقعی مبتلایان کرونا در هرمزگان چند برابر آمار رسمی است/ احتمال شبیه خوزستان شدن منتفی نیست رکورد شکنی های پی در پی کرونا در هرمزگان/ ثبت 121 مورد جدید بیداری غول کرونا در هرمزگان/ مردم منتظر امداد غیبی باشند اعلام جرم علیه شهردار یکی از مناطق بندرعباس سرمایه ۳۵ زن سرپرست خانوار در معبد هندوها دود شد رییس شورای شهر: کار شهرداری بندرعباس از تذکر گذشته، باید سراغ قانون برویم انفعال متولیان هرمزگان در برابر جهش آمار مبتلایان کرونا/ مدیران جز اظهار نگرانی کاری بلد نیستند تصادف مرگبار در جاده مغ احمد/ پنج عضو یک خانواده کشته شدند معبد هندوها آتش گرفت مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.