امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1398/03/19 - 23:06 كد :2195
ملخ های مهاجم کارآمدی مدیران و زبان نمایندگان هرمزگان را خورده اند
خبر هرمزگان- پنج ماه پس از ورود ملخ های مهاجم به استان هرمزگان و فراگیر شدن دامنه نفوذ آنان در سراسر استان، اکنون شاهد نمایشی از ناکارآمدی و شکست سیستم دولتی در مواجهه با این بحران هستیم.

البته شکست در این عرصه چندان هم عجیب نیست اما آنچه افکار عمومی و به ویژه روستاییان و کشاورزان و باغداران استان را آزرده و حتی می توان گفت عصبانی کرده، ادعای پیروزی و مدیریت موفق این بحران است.
این در حالیست که تقریبا در یک ماه گذشته ملخ های صحرایی بی اعتنا به میزگردها و طرح های خلاقانه برخی مسوولان که سوژه طنز محلی و ملی شد، روز به روز بخش های وسیع تری از باغات و مزارع استان را فتح کردند تا نشان دهند سخنرانی ها و میزگردها و خبرهای ضد و نقیض نمی تواند مانعی برای قدرت نمایی آنان باشد.
فریاد دادخواهی کشاورزان و باغداران برای سرعت عمل مسوولان در مقابله با این پدیده به خوبی نشان می دهد در میدان رقابت ملخ ها و مسوولان، آنکه بازنده و مقهور حریف است، قطعا ملخ ها نیستند.
تصاویر و گزارش های خبری و ویدیوهای متعددی که تاکنون از برخی نقاط حاصلخیز استان در رسانه ها و فضای مجازی منتشر شده، همگی گویای این واقعیت است که ادعای موفقیت در مقابله با ملخ ها با استفاده از چند وانت که مثل تاکسی های خطی فقط در جاده ها رفت و آمد می کنند و یا چند هواپیمای سمپاش بیشتر به یک شوخی شبیه است.
اما طنازی و شوخ طبعی مجموعه مدیریتی استان به همین جا ختم نشد و جمله تاریخی و طلایی رئیس جهاد کشاورزی استان که " به ملخ ها اجازه تخم گذاری نمی دهیم " نشان داد مدیران استان حداقل این توانایی را دارند که در هر شرایطی مایه انبساط خاطر مخاطبان و جامعه هدف خود شوند.
گویا مدیر پرجذبه و قاطع این مجموعه فکر می کرد ملخ ها با نامه های درخواست مجوز تخم گذاری به جهاد کشاورزی مراجعه می کنند و ایشان هم از صدور پروانه تخم گذاری خودداری می کنند.
البته نتیجه دلخواه از آب در نیامد و این ملخ ها بودند که توپ و تشر مدیر محترم را به هیچ خود گرفتند و تخمشان را هر جا که عشقشان کشید گذاشتند.
هنوز مدت زیادی از این مطایبه نگذشته بود که مسئولان به دستور استاندار با بسته پیشنهادی خرید تضمینی ملخ پا به میدان گذاشتند تا به گفته خودشان زیر یک خم تهدید را گرفته و در یک حرکت فتیله پیچ، آن را به فرصت تبدیل کنند.
اما این پیشنهاد هم فقط تامین سوژه کاریکاتوریست ها و طنزنویسان را تضمین کرد.
انگار این مجموعه خرد و کلان مدیریتی فراموش کرده اند که اگر شکار ملخ زنده نتیجه بخش بود، کشاورزان و روستاییان استان نه به امید صله مرحمتی، بلکه برای نجات دار و ندار خود هم که شده، از مدتها قبل از این روش استفاده می کردند و پولی هم از آنان طلب نمی کردند.
اما همزمان با ادعاهای مغرورانه متولیان استان در موفقیت مقابله با ملخ ها، هر روز و هر لحظه فیلم و عکس و مطلبی منتشر می شود که مانند دم خروس، بطلان آن قسم های غیرمسئولانه را ثابت می کند.
یک روز فایل صوتی مصاحبه دهیاری از یکی از روستاهای حاجی آباد منتشر می شود و روز دیگری سر و صدای قوطی های خالی اهالی تل سوروی سیاهو تبدیل به طبل رسوایی این شکست می شود و روز دیگری فردی از روستایی دیگر بخاطر تردد بی نتیجه و هدر دادن همان چند لیتر سم با طعنه به مسئولان دست مریزاد می گوید.
خوب است مدیران در بخش های مختلف از استانداری و فرمانداری گرفته تا جهاد کشاورزی و مدیریت بحران به جای متهم کردن رسانه ها به سیاه نمایی و نادیده گرفتن تلاش های قهرمانانه آنان، گزارشی روشن از میزان موفقیت خود در شیوه های مختلف مقابله با ملخ های مهاجم از پیشگیری از تخم گذاری گرفته تا سمپاشی و خرید تضمینی ملخ زنده ارائه کنند.
آنچه تاکنون در گزارش عملکردها شنیده ایم فقط اعلام میزان اراضی سمپاشی شده در مقیاس هکتار، بدون کوچکترین اشاره ای به تاثیرگذاری و نتیجه بخش بودن این روش ها و سمپاشی ها بوده است.
انتظار می رود پس از پنج ماه به طور شفاف اعلام کنند تاکنون چند هکتار و چند دهستان و بخش تاکنون پاکسازی شده اند (البته به شرطی که زمین ها و باغ هایی که ملخ ها پس از خوردن محصول، آنها را ترک کرده اند جزء فتوحات خود محسوب نکنند.)
این غفلت فقط متوجه کارگزاران دولت نیست و نمایندگان استان نیز تاکنون روزه سکوت گرفته و فریاد دادخواهی کشاورزان و روستاییان هرمزگان را به گوش هیچ وزیر و مدیری در سطح ملی نرسانده اند.
شاید حضور در عزا و عروسی های تبلیغاتی و برنامه ریزی های صفی و ستادی برای انتخابات آینده فرصت چندانی برای آنان باقی نگذاشته باشد.
اما خوب است آنان نیز بدانند اگر ملخ، ساقه و میوه و برگ گیاهان و درختان را می خورد، ممکن است بی اعتمادی و دلشکستگی روستاییان از این بی مهری ها، تخم آرا را در صندوق های رای بخورد و محصول قابل شمارشی در انتخابات آینده برای آنان باقی نگذارد.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 2
Reza
|
1398/03/21 - 07:27
0
0
عالی بود
Reza
|
1398/03/21 - 07:27
0
0
عالی بود
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
تمدید محدودیت های کرونایی در هرمزگان کرونا در هرمزگان؛ ۱۲ فوتی در یک روز اخیر/ شمار فوتی‌ها به 372 نفر رسید آلودگی سه نقطه از ساحل بندرعباس اینجا پایان زندگی است/ تراژدی مرگ و غربت شمار جانباختگان کرونا در هرمزگان به 356 نفر رسید/ 22 فوتی در 48 ساعت تداوم سامانه مونسونی در هرمزگان/ افزایش نسبی دما تا اوایل هفته آینده قاچاقچی مسلح در میناب کشته شد کشف فرار مالیاتی ۱۱۰ میلیارد تومانی در هرمزگان/ متهم پرونده معروف واردات خودرو‌ روانه زندان شد فرشیدی: کرونا جان ۴۲۵ نفر را در هرمزگان گرفت/ یکی از مشکلات شیوع، برنامه ها و مراسم دولتی و بازدیدهای نمایشی است کرونا در هرمزگان؛ 13 فوتی در یک روز/ 38 بیمار با حال وخیم در آی سی یو آزمون استخدامی نهضت سواد آموزی، ثبت اسناد و صنایع شیر ایران در هرمزگان کارشناس رادیولوژی بیمارستان شهید محمدی بر اثر کرونا درگذشت کرونا در هرمزگان؛ ۱۲ فوتی در یک روز اخیر/ جهش تعداد بیماران حال وخیم در آی سی یو دریای عمان و تنگه هرمز از فردا مواج می‌شود افزایش شهرهای قرمز کرونا در هرمزگان به ۱۰ مورد سامانه مونسونی؛ آبی بر آتش جنوب کرونا در هرمزگان جان 7 نفر دیگر را گرفت احمد مرادی: مسبب اصلی مرگ مردم در هرمزگان رئیس جمهوری است کرونا در هرمزگان؛ ۱۱ نفر قربانیان یک روز اخیر دزدان محله های کیش در دام پلیس/ اخراج 24 معتاد از جزیره رییس اسبق آموزش و پرورش بندرعباس در پی ابتلا به کرونا درگذشت استاندار هرمزگان: اگر مردم آخر هفته خانه بمانند کمر کرونا را می شکنیم بازداشت متهم به تیراندازی و تهدید در فضای مجازی ساخت چهار مدرسه در مناطق محروم جاسک مرزنشین سالانه ۱۵۰۰ لیترگازوییل می گیرند آغاز محدودیت‌های کرونا در کیش از شنبه پلنگ گرسنه به جان گوسفندان روستای علی‌آباد افتاد 10 فوتی جدید کرونا در هرمزگان/ 31 بیمار با حال وخیم تقابل مناطق آزاد با استاندار هرمزگان نمایش عریان خودمختاری سه کشته در برخورد نیسان با موتورسیکلت در فین تداوم فعالیت سامانه مونسونی در ارتفاعات هرمزگان کرونا در هرمزگان؛ یازدهم تیر/ هشت فوتی و ۲۶ نفر با حال وخیم در آی سی یو روستاهای جاسک پایتخت ترک تحصیل دختران/ دانش آموزانی که ‌شب خوابِ کلاس هفتم می‌بینند‌ اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در هرمزگان از جمعه/ کاهش 50 درصدی حضور کارکنان در ادارات فوتی های کرونا در هرمزگان به ۲۶۹ نفر رسید واکنش یک مسوول کیش به نامه استاندار: خودمان تصمیم می گیریم تصادف با شتر و‌ سه کشته در جاده های هرمزگان سیل‌زدگان هرمزگان، رها شده در کمپی میان بیابان+ عکس کودک هشت ساله و‌ ۹ زن و‌ مرد، قربانیان جدید کرونا در هرمزگان شمارش معکوس آغاز محدودیت‌های جدید کرونایی در هرمزگان دریا در محدوده جاسک تا شرق تنگه هرمز مواج است پیشنهاد تعطیلی هفت روزه در هفت شهر هرمزگان کرونا در هرمزگان خیال کوتاه آمدن ندارد/ ۱۲ فوتی جدید و ۲۴ بیمار با حال وخیم ماجرای خیانت مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس دهم راز قتل جسد سوخته در تحقیقات پلیس برملا شد استاندار بالاخره به انتقادهای کرونایی واکنش نشان داد: منفعل نیستم کرونا جان پنج نفر دیگر را گرفت/ حال 26 بیمار وخیم است صورتحساب دریافت پول از بیماران کرونایی+ توضیح معاون دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هشدار طغیان رودخانه‌ها در بشاگرد دو هفته پرخطر کرونا در هرمزگان/ فراخوان نیرو برای تامین کادر درمان مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.