امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1398/05/15 - 22:47 كد :2276
صدور موافقت اصولی های زنجیره ای به نام یک شرکت توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان
خبر هرمزگان- در حالیکه طی روزهای اخیر زمزمه تغییر و جابجایی مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای هرمزگان شنیده می شود، به تازگی در قالب یک تفاهم نامه که به امضای استاندار هرمزگان نیز رسیده است، توسط این اداره کل موافقت اصولی 10 مجتمع خدماتی رفاهی و تیرپارک زنجیره ای برای یک شرکت صادر شده است.

تفاهمنامه یاد شده به عنوان یکی از خروجی های سومین همایش جذب سرمایه گذاری است و به موجب آن با اجرای همزمان و یکپارچه طرح ها در محور بندرعباس- سیرجان موافقت شده است.

از 10 موافقت اصولی مندرج در تفاهمنامه، تاکنون شش مورد برای یک متقاضی صادر شده و دو موافقت اصولی نیز در مرحله صدور است.

بررسی مستندات این واگذاری نشان می دهد یک شرکت خدماتی (س- ف - ج) که در اساسنامه تاسیسی آن حوزه فعالیتش خدمات عمومی، فضای سبز، تنظیف، تعمیر و نگهداری ساختمان و تاسیسات و همچنین ایاب و ذهاب و طبخ و توزیع غذا قید شده، سال گذشته تقاضای ثبت شرکت را با نام جدید (ر- ر-خ) و تغییرات ایجاد شده به اداره ثبت شرکت ها و موسسات غیرتجاری بندرعباس ارایه داده و با استناد به صورتجلسه مجمع فوق العاده، نام جدید و اضافه شدن دایره فعالیت در بخش های ساخت و بهره برداری از مجتمع خدماتی رفاهی، انجام خدمات بانکرینگ و کترینگ انواع شناور را به ثبت رسانده است.

در کمترین فاصله از تغییرات یاد شده در ثبت اسناد، فرآیند تقاضا و صدور موافقت اصولی 10 مجتمع خدماتی بین راهی برای این شرکت آغاز شده و به نتیجه رسیده است.

در یک نگاه کلی مشارکت سرمایه گذاران در بخش های مختلف توسعه استان اقدامی است که باید از آن استقبال کرد، اما هر نوع سرمایه گذاری و مشارکت بخش خصوصی الزاماتی دارد که نمی توان با توجیه اهمیت و ضرورت سرمایه گذاری از اجرای قانون و مقررات چشم پوشی کرد.

تفاهم نامه یاد شده به دلیل فقدان کمترین اطلاع رسانی و ارائه توضیح شفاف، اما و اگرهایی را به همراه دارد که توجه و تیزبینی نهادهای نظارتی مانند سازمان بازرسی و دیوان محاسبات را طلب می کند.

در قوانین و ضوابط صدور موافقت نامه های اصولی، احداث مجتمع های خدماتی رفاهی و تیرپارک ها مندرج در پایگاه اطلاع رسانی وزارت راه و شهرسازی، تاکید شده است پس از ارایه درخواست و اعلام موقعیت زمین توسط متقاضی، کمیته مکان یابی استان، موقعیت زمین را مورد بررسی و بازدید قرار داده و در صورت تائید محل مذکور، مدارک مربوط به پاسخ استعلام ها از جمله تامین آب و محیط زیست جهت بررسی و طرح در کمیسیون صدور موافقت اصولی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان مطرح گردد.

دور زدن محیط زیست در گام اول

پیگیری های خبر هرمزگان که از مدتها قبل آغاز شده نشان می دهد در اولین گام برای صدور موافقت اصولی این حجم از طرح عمرانی، از گرفتن استعلام محیط زیست که طبق قانون ضروری بوده چشم پوشی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان هرمزگان در پاسخ به پرسش خبر هرمزگان درباره صدور این موافقت اصولی های یک جا و زنجیره ای برای یک متقاضی گفت: اداره کل حفاظت محیط زیست به عنوان عضوی از کارگروه زیربنایی مخالفتی با طرح های توسعه ای و سرمایه گذاری ندارد اما قبل از صدور هر مجوزی جهت اجرای طرح، باید نظر محیط زیست گرفته شود.

برای اجرای این طرح ها استعلامی از محیط زیست استان نشده است

حبیب مسیحی تازیانی افزود: محیط زیست در اجرای طرح های توسعه ای با ارایه نظر کارشناسی و بررسی ملاحظات زیست محیطی، ممکن است با طرحی در یک محدوده جغرافیایی مخالفت کند اما از آنجایی که مخالف توسعه و سرمایه گذاری نیست ممکن است اجرای طرح را به فاصله کمی در همان محدوده تایید کند.

به گفته وی الزام به استعلام از محیط زیست پیش از هر نوع مجوز و موافقت اصولی به این دلیل باید در گام اول صورت بگیرد تا طرح در ادامه با تعارض روبرو نشود.

پس از واگذاری مناقشه برانگیز طرح های پرورش میگو در محدوده شرق بندرعباس انتظار می رفت روند صدور مجوز اجرای طرح ها با دقت نظر بیشتری در رعایت الزامات  قانونی از سوی متولیان و نهادهای نظارتی دنبال شود اما به نظر می رسد تجربه قبلی عبرت آموز نبوده و نه تنها حساسیت چندانی در این زمینه وجود ندارد، بلکه شاهد نوعی سماجت در این موارد کلان هستیم.

طبیعی است برای اجرای طرح های عمرانی و زیرساختی، اندک سابقه فعالیت در آن بخش باید ملاک عمل باشد اما پرسش این است که بر اساس کدام سابقه فعالیت و روزمه اجرایی در این حوزه، به یکباره چنین حجم گسترده ای از طرح عمرانی به شرکتی واگذار می شود که حتی از زمان تغییر نام و ثبت دامنه فعالیت های جدید آن، یکسال نیز نمی گذرد.

این موارد و پرسش هایی از این دست نه با هدف مخالف با مشارکت بخش خصوصی بلکه به منظور کمک به منظور شفاف سازی در اجرای تفاهم نامه ها و اطمینان افکارعمومی به سلامت اجرای طرح ها از هر نوع تخلف احتمالی مطرح می شود.

در روزهایی که اخبار فساد و رانت خواری و رانت جویی مورد توجه افکار عمومی و رسانه هاست، بی اطلاعی عموم مردم از روند چنین رویدادهایی موجب افزایش بدگمانی به سطوح مختلف حاکمیتی و اجرایی خواهد شد که جبران این سلب اعتماد احتمالی به سادگی امکان پذیر نخواهد بود.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات بينندگان
غیر قابل انتشار : 0
در انتظار بررسی: 0
انتشار یافته : 1
قنبری
|
1398/05/16 - 19:09
0
0
عالی مثل همیشه
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
یک کوهنورد در اثر سقوط از ارتفاعات گنو جان خود را از دست داد صید 580 تن میگو در صیدگاه اول آب‌های هرمزگان مقصران حادثه مرگ بیمار بیمارستان شهید محمدی برکنار شدند بازداشت پنج شکارچی متخلف در بندرلنگه گلایه خانواده فرد متوفی در بیمارستان محمدی بندرعباس/ هزینه مرگی که خود سبب ساز آن بودند را از ما گرفتند مرگ یک بیمار در بیمارستان شهید محمدی بر اثر سقوط از تخت بازداشت روح‌الله زم، گرداننده‌ی آمدنیوز تخریب کامل دو خانه بر اثر انفجار در بندرعباس وعده افتتاح میدان میوه و تره‌بار بندرعباس تا پایان امسال/ افزایش هزینه از 28 میلیارد به 400 میلیارد تومان واژگونی خودرو در هرمزگان دو کشته برجای گذاشت سارق طلافروشان هرمزگانی در یزد به دام افتاد 888 نفر در ادارات هرمزگان استخدام می شوند/ سهمیه بومی نداریم اجرای حکم اعدام یک متجاوز به عنف در زندان مرکزی بندرعباس دستگیری کلاهبردار 10 میلیارد تومانی بندرعباس در تهران دوران افتخارات معکوس هرمزگان/ آقای استاندار! مقام دوم بیکاری از کجا رسید؟ خیرین بستک مشغول مرمت اند 12 تن مواد مخدر در هرمزگان امحاء شد سه کشته و شش مجروح در حادثه تصادف زائران هرمزگانی در عراق + اسامی رقابت 74 قصه‌گو در هرمزگان اجرای طرح یک وعده غذای گرم در روستا مهدهای هرمزگان خروج 27 توده کوچک و بزرگ از رحم یک دختر در بندرعباس تلاطم دریا اسکله‌های گردشگری قشم را تعطیل کرد بازداشت «بیش از 50 هزار نفر» در بندرعباس سارقان 50 منزل مسکونی در بندرعباس بازداشت شدند هرمزیها هلاک از تشنگی شهرداری متهم خسارت به شبکه فاضلاب بندرعباس رکورد بارندگی 20 سال گذشته در قشم شکسته شد صاعقه جان یک نفر را در میناب گرفت مرگ جوان افغان در قشم تکذیب شد رییس قوه قضاییه در بندرعباس: نظام بانکی باید سرمایه را در اختیار کارآفرین قرار دهد نه دلالان طغیان رودخانه‌های فصلی در هرمزگان جان پنج نفر را گرفت/ یک کودک در میان جانباختگان 650 نیروی جدید جذب آموزش و پرورش هرمزگان می شوند محموله بزرگ سیگار به مقصد نرسید مظنون قتل زوج فرهنگی بندرعباس در غرب کشور بازداشت شد یک کشته و ۸ مصدوم در سانحه جاده‌ای بندرعباس- حاجی‌آباد تداوم بارش ها در ارتفاعات هرمزگان/ دمای هوا تغییر محسوسی ندارد 80 درصد تماس ها با آتش نشانی بندرعباس مزاحمت تلفنی است/ آمادگی کاغذی در برابر بحران رمزگشایی نگرانی نمایندگان از آمدن ناجی افزایش سرعت باد در تنگه هرمز و خلیج فارس ۱۷ مصدوم بر اثر واژگونی اتوبوس در هرمزگان طلسم نویس اینستاگرامی در تور پلیس بندرعباس گرما در هرمزگان قصد کوتاه آمدن ندارد/ افزایش دما تا هفته آینده معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استانداری هرمزگان منصوب شد ادامه جنجال سیاسیون هرمزگان بر سر ناجی/ تغییر معاون استاندار ضرورت یا انتخاب؟ واژگونی تانکر حمل سوخت یک ‌کشته برجا گذاشت تعطیلی پنجشنبه های هرمزگان تمام شد استعفای دسته جمعی اعضای شورای دو روستای سیریک کشف نشانه های حضور انسان اولیه در سیاهو آتش سوزی مرگبار در شهرک توحید بندرعباس/ مادر باردار و دو دختر در آتش سوختند+ تکمیلی فولاد هرمزگان قصد تخریب بازار را دارد/ سایه بی تدبیری روی بِرَند صنعتی استان مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.