امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1398/08/01 - 20:50 كد :2386
مدیر عامل هلال احمر هرمزگان: قانون نمی‌دانید اظهار نظر نکنید/ حمل جسد وظیفه ما نیست
خبر هرمزگان- مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان گفت: قانون مدیریت بحران کشور کاملا مشخص شده که اجساد را چه کسی باید حمل کند و هرکس باید در حیطه کاری خود عمل کند و پاسخ‌گو باشد.

علی اعمی برنطین اظهار کرد: یکی از اعضای هیئت کوهنوردی در روز ۲۷ مهرماه با بنده تماس گرفته و اعلام کرد یکی از همکارانش در کوه گنو سقوط کرده و فوت شده است و برای انتقال پیکر وی نیاز به کمک داریم.

وی افزود: برای انتقال جسد، دستورالعمل‌هایی در قانون مدیریت بحران وجود دارد و وظایف هر سازمان مشخص است،  علی‌رغم اینکه در قانون مدیریت بحران حمل جسد به عهده ما نیست، با توجه به اینکه همکاری‌های تنگاتنگی با هیئت کوهنوردی استان داریم بلافاصله به تیم واکنش سریع دستور دادم با تجهیزات کوهستانی به محل اعزام شوند و به اعضای هیئت کوهنوردان کمک کنند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان تصریح کرد: همکاران ما به تیم امداد و نجات کوهنوردی استان هرمزگان ملحق شدند و خود را به جسد رساندند، پیکر سنگنورد هرمزگانی در جای سختی بود و اعضای هیئت کوهنوردی استان هرمزگان درخواست اعزام بالگرد داشتند.

اعمی برنطین با اشاره به اینکه اعزام بالگرد شرایط خاصی را می‌طلبد و معمولا برای انتقال زخمی‌ها و مصدومین زنده به بیمارستان استفاده می‌شود، عنوان کرد: در آن زمان بالگرد ما در نزدیکی مرز بود و آن‌ها از سپاه یا دانشگاه علوم پزشکی درخواست اعزام بالگرد کردند، بنده باز هم اظهار کردم که اعزام بالگرد به آن منطقه عملی نیست.

وی ادامه داد: اعضای هیئت کوهنوردی هرمزگان گفتند جسد را به جایی می‌بریم که بالگرد بتواند بنشیند که باز هم عملی نبود، به هر شکل خودشان برای اعزام بالگرد پیگیری‌ها را از طریق استانداری انجام داده بودند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان خاطرنشان کرد: به این کار نیازی نبود چرا که جایی که برای انسان‌های زنده خطری وجود دارد هیچ عقل سلیمی نمی‌گوید برای حمل یک جسد جان چند نفر دیگر را نیز به خطر بیندازیم.

اعمی برنطین اضافه کرد: اعزام بالگرد معمولا برای سریع‌تر رسیدن و انتقال زخمی‌ها و مصدومین به بیمارستان بوده و این کوهنورد هرمزگانی فوت کرده و عجله‌ای در کنار نبود، به همین سبب نیازی به خطر انداختن بالگرد و سرنشینان آن نیز نبود؛ جسد نیز به هر شکلی که بود منتقل شد و بهتر این بود که آن ریسک را انجام نمی‌دادیم.

وی ادامه داد: نیروی دریایی ارتش نیز اعلام کرد در صورت نیاز تکاور در اختیارشان قرار دهیم تا جسد را جابجا کنند که بنده اظهار کردم نیازی نیست و همکاران ما با اعضای هیئت کوهنوردان این کار را انجام می‌دهند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان ادامه داد: کار پیدا کردن جسد به شب کشید و امدادگران ما شب را در کوه گنو ماندند  و تا ساعت ۱۰ صبح فردای آن روز جسد را منتقل کردند.

اعمی برنطین بیان کرد: حواشی در این زمینه ایجاد شد و از مصاحبه‌هایی که شده بود گله‌مند هستم، هدف این بود که جسد را منتقل کنیم که کردیم، هرچند وظیفه قانونی ما نبود اما ما حتی اشاره‌ای به این مطلب که وظیفه ما نیست نکردیم چرا که وظیفه انسانی خود دانستیم کمک کنیم.

وی ادامه داد: متاسفانه کم لطفی‌هایی صورت گرفت و شائبه‌هایی پیش آمد مبنی بر اینکه امدادگران هلال احمر در محل حضور نداشتند و بنده وظیفه خود می دانم که از عملکرد همکارانم دفاع کنم.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان اظهار کرد: در اولین فرصتی که اعضای هیئت کوهنوردی با بنده تماس گرفتند و در همان لحظه دستور به اعزام امدادگران دادم و همکاران ما از لحظه اول تا آخرین لحظات انتقال جسد در محل حضور داشتند.

اعمی برنطین عنوان کرد: دانشگاه علوم پزشکی نیز در مصاحبه‌ای گفته بود این مسائل به عهده هلال احمر است، نظر بنده این است اگر افراد قوانین را نمی‌دانند اظهار نظری در این خصوص نکنند.

وی خاطرنشان کرد: در بند "د" ماده ۱۴ قسمت ۲-۲ قانون مدیریت بحران کشور کاملا مشخص شده که اجساد را چه کسی باید حمل کند؛ مسئولیت‌ها را به عهده یکدیگر گذاشتن کار خوبی نیست و هر کس باید در حیطه کاری خود عمل کند و پاسخ‌گو باشد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان تصریح کرد: چرایی اینکه جسد با وانت منتقل شده در حیطه کاری بنده نیست و به همین دلیل اظهار نظری در این خصوص نمی‌کنم؛ ظاهراً در آن زمان وانتی آنجا بوده و جسد را آوردند، مشکلی هم ایجاد نشد.

اعمی برنطین اضافه کرد: مردم باید بدانند قصوری از سمت هلال احمر نبوده و نخواهد بود و هرجایی اگر کوتاهی کرده باشیم بر اساس قوانین و مستندات پاسخ‌گو خواهیم بود.

مهدی سلیمانی سنگنورد هرمزگانی ۲۷ مهرماه بر اثر سقوط از یکی از صخره های واقع در منطقه سرپهن کوه گنو هرمزگان جان خود را از دست داد./ ایسنا
 

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
تمدید محدودیت های کرونایی در هرمزگان کرونا در هرمزگان؛ ۱۲ فوتی در یک روز اخیر/ شمار فوتی‌ها به 372 نفر رسید آلودگی سه نقطه از ساحل بندرعباس اینجا پایان زندگی است/ تراژدی مرگ و غربت شمار جانباختگان کرونا در هرمزگان به 356 نفر رسید/ 22 فوتی در 48 ساعت تداوم سامانه مونسونی در هرمزگان/ افزایش نسبی دما تا اوایل هفته آینده قاچاقچی مسلح در میناب کشته شد کشف فرار مالیاتی ۱۱۰ میلیارد تومانی در هرمزگان/ متهم پرونده معروف واردات خودرو‌ روانه زندان شد فرشیدی: کرونا جان ۴۲۵ نفر را در هرمزگان گرفت/ یکی از مشکلات شیوع، برنامه ها و مراسم دولتی و بازدیدهای نمایشی است کرونا در هرمزگان؛ 13 فوتی در یک روز/ 38 بیمار با حال وخیم در آی سی یو آزمون استخدامی نهضت سواد آموزی، ثبت اسناد و صنایع شیر ایران در هرمزگان کارشناس رادیولوژی بیمارستان شهید محمدی بر اثر کرونا درگذشت کرونا در هرمزگان؛ ۱۲ فوتی در یک روز اخیر/ جهش تعداد بیماران حال وخیم در آی سی یو دریای عمان و تنگه هرمز از فردا مواج می‌شود افزایش شهرهای قرمز کرونا در هرمزگان به ۱۰ مورد سامانه مونسونی؛ آبی بر آتش جنوب کرونا در هرمزگان جان 7 نفر دیگر را گرفت احمد مرادی: مسبب اصلی مرگ مردم در هرمزگان رئیس جمهوری است کرونا در هرمزگان؛ ۱۱ نفر قربانیان یک روز اخیر دزدان محله های کیش در دام پلیس/ اخراج 24 معتاد از جزیره رییس اسبق آموزش و پرورش بندرعباس در پی ابتلا به کرونا درگذشت استاندار هرمزگان: اگر مردم آخر هفته خانه بمانند کمر کرونا را می شکنیم بازداشت متهم به تیراندازی و تهدید در فضای مجازی ساخت چهار مدرسه در مناطق محروم جاسک مرزنشین سالانه ۱۵۰۰ لیترگازوییل می گیرند آغاز محدودیت‌های کرونا در کیش از شنبه پلنگ گرسنه به جان گوسفندان روستای علی‌آباد افتاد 10 فوتی جدید کرونا در هرمزگان/ 31 بیمار با حال وخیم تقابل مناطق آزاد با استاندار هرمزگان نمایش عریان خودمختاری سه کشته در برخورد نیسان با موتورسیکلت در فین تداوم فعالیت سامانه مونسونی در ارتفاعات هرمزگان کرونا در هرمزگان؛ یازدهم تیر/ هشت فوتی و ۲۶ نفر با حال وخیم در آی سی یو روستاهای جاسک پایتخت ترک تحصیل دختران/ دانش آموزانی که ‌شب خوابِ کلاس هفتم می‌بینند‌ اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در هرمزگان از جمعه/ کاهش 50 درصدی حضور کارکنان در ادارات فوتی های کرونا در هرمزگان به ۲۶۹ نفر رسید واکنش یک مسوول کیش به نامه استاندار: خودمان تصمیم می گیریم تصادف با شتر و‌ سه کشته در جاده های هرمزگان سیل‌زدگان هرمزگان، رها شده در کمپی میان بیابان+ عکس کودک هشت ساله و‌ ۹ زن و‌ مرد، قربانیان جدید کرونا در هرمزگان شمارش معکوس آغاز محدودیت‌های جدید کرونایی در هرمزگان دریا در محدوده جاسک تا شرق تنگه هرمز مواج است پیشنهاد تعطیلی هفت روزه در هفت شهر هرمزگان کرونا در هرمزگان خیال کوتاه آمدن ندارد/ ۱۲ فوتی جدید و ۲۴ بیمار با حال وخیم ماجرای خیانت مجمع نمایندگان هرمزگان در مجلس دهم راز قتل جسد سوخته در تحقیقات پلیس برملا شد استاندار بالاخره به انتقادهای کرونایی واکنش نشان داد: منفعل نیستم کرونا جان پنج نفر دیگر را گرفت/ حال 26 بیمار وخیم است صورتحساب دریافت پول از بیماران کرونایی+ توضیح معاون دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان هشدار طغیان رودخانه‌ها در بشاگرد دو هفته پرخطر کرونا در هرمزگان/ فراخوان نیرو برای تامین کادر درمان مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.