امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1398/08/13 - 12:45 كد :2403
شرکت پالایش نفت جی اصفهان متهم ردیف اول رانت و قاچاق سیاه در هرمزگان/ پشت پرده تخلف دو هزار میلیارد تومانی
خبر هرمزگان- به دنبال انتشار گزارشی درباره خام فروشی مواد اولیه تولید قیر در هرمزگان، همه به دنبال متهم این تخلف 680 میلیارد تومانی بودند و اینک مشخص شده شرکت جی اصفهان در روندی چند ساله، وکیوم باتوم را به عنوان ماده اولیه تولید قیر به واسطه شرکت " همیار جی بندرعباس" در هرمزگان تحویل گرفته است.

عضو هئیت رئیسه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت: نداشتن مجوز فعالیت، تخلف صورت گرفته شرکت پالایش نفت جی در هرمزگان است.

حامد حسینی در پاسخ به این سوال که آیا تخلفی در صادرات قیر انجام شده یا خیر افزود: بله تخلف انجام شده، اما جزئیات و بستر‌های این تخلف جای بررسی و بحث دارد، زیرا در صنعت نفت و فرآورده‌های نفتی نقطه تاریک بسیار است.

وی در پاسخ به بی اعتبار بودن مجوز شرکت نفت جی در هرمزگان گفت: شرکت نفت جی در اصفهان تاسیس شده و مجوز گرفته است و در بندرعباس با اجاره مخازن نفتی، سهمیه‌ای را بدست آورد که در حقیقت درمحل فعالیت مجاز کارخانه جی نیست.

عضو هئیت رئیسه اتحادیه صادرکنندگان فرآورده‌های نفتی گفت: این شرکت با سهمیه ای که در بندرعباس بدست آورده، وکیوم باتوم که مواد اولیه تولید قیر است را بوسیله خط لوله به پایانه صادراتی منتقل و صادر می‌کند.

حسینی افزود: البته امکان دارد شرکت‌های دیگری که دارای مجوز فعالیت در استان هرمزگان هستند بتوانند به کام شرکت جی خرید وکیومی نفتی انجام دهند.

جی چه پاسخی دارد؟

قائم مقام شرکت پالایش نفت جی در پاسخ به سئوال داشتن مجوز فعالیت در هرمزگان گفت: این شرکت پروانه بهره برداری با ظرفیت یک میلیون و ۸۰۰ هزارتن دارد و مواد اولیه را از بورس کالا، که ساز و کار استاندارد است خریداری می‌کند.

سیفیان افزود: از آنجا که بورس کالا، بستری برای تهیه مواد خام و محلی برای عرضه فرآورده‌های نفتی از جمله قیر بود، برایش تفاوتی نمی‌کند که این مواد خام از کدام بخش کشور تهیه می‌شود ما هم برای تهیه مواد مصرفی خود با شرکتی که در بندرعباس دارای مجوز است همکاری می‌کنیم.

عبدالرضا پیروی منش معاون نظارت و بازرسی سازمان صمت در هرمزگان گفت: شرکت نفت و پالایش جی در هرمزگان مجوز فعالیت ندارد و شرکت همیار جی در بندرعباس نیز خارج از ظرفیت پروانه وکیوم باتوم خریداری کرده و سوخت یارانه ایی هم دریافت می‌کرد.

پیروی منش پیش از این میزان تخلف شرکت یاد شده را 680 میلیارد تومان اعلام کرده بود که به گفته وی با توجه به صادرات این محصول ارزش آن سه برابر رقم فعلی( نزدیک به دو هزار میلیارد تومان) است.

علی سیفیان در پاسخ به گفته‌های پیروی منش گفت: شرکت زیر مجموعه ما از سازمان صمت هرمزگان مجوز کسب کرده است و شرکت "همیار جی" از شرکت‌های دارای مجوز رسمی در هرمزگان محسوب می‌شود.

وی افزود: مخازن مورد استفاده ما در اسکله شهید رجائی مستقر است و این اسکله در منطقه ویژه اقتصادی قرار دارد و طبق ماده هفت بخشنامه مناطق ویژه اقتصادی، متولی این امر اداره کل بنادر و دریانوردی است.

عضو هیات رئیسه اتحادیه صادر کنندگان فرآورده‌های نفتی هم گفت: در پروانه مجوز بهره برداری شرکت جی، حجم و میزان بهره برداری مشخص و معینی ذکر شده است، حال سؤال پیش می‌آید که آیا این شرکت طبق حجم ذکر شده در پروانه بهره برداری در هرمزگان خرید می‌کند.

حسینی با بیان اینکه در حال حاضر ایران صادرات وکیوم باتوم ندارد افزود: به هرحال چه وکیوم باتوم به منظور تولید مورد استفاده شرکت جی قرار بگیرد و چه صادر شود تخلف صورت گرفته است./ صدا و سیما

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
روزه سکوت شهردار بندرعباس سه ساله شد کرونا در هرمزگان 8 فوتی دیگر گرفت/ جانباختگان به 555 نفر رسید فرشیدی: مراسم محرم در شهرهای قرمز نباید حضوری برگزار شود/ پخت غذای نذری ممنوع چهارمین شهید مدافع سلامت هرمزگان کرونا در هرمزگان؛ 76 فوتی جدید در 10 روز شش فرد گرفتار در ارتفاعات بندرخمیر نجات یافتند امام جمعه میناب بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت شمار فوتی‌های کرونا در هرمزگان به 540 نفر رسید/ 32 نفر با حال وخیم صدای "بندرعباس من کجاست "به پایتخت رسید افزایش مناطق قرمز کرونایی هرمزگان به ۹ شهرستان مرادی: شورای شهر نظارت نکرد، فساد مالی شهرداری بندرعباس خبر بین‌المللی شد کرونا هفته اول مرداد در هرمزگان ۵۵ قربانی گرفت هرمزگان دوباره به وضعیت قرمز کرونا برگشت تایید رسمی بازداشت شهردار منطقه یک بندرعباس به اتهام فساد مالی جریمه ۸۵۰ میلیارد تومانی آلومینیوم المهدی قطعی شد/ صدور دستور بستن حساب های بانکی مالک سابق بازگشت لاک پشت دریایی پوزه عقابی به دریا تمدید محدودیت های کرونایی در هرمزگان/ شمار فوتی ها به 506 نفر رسید نطق تند رییس شورا علیه شهردار بندرعباس: آقای امینی زاده خبر دستگیری ها را شنیده اید؟ کرونا طی چهار روز ۳۵ قربانی در هرمزگان گرفت هشدار وزارت بهداشت؛‌ به کیش سفر نکنید شبکه برق ۱۹ روستای لیردف جاسک گرفتار توفان شد فوتی های کرونا در هرمزگان از 500 نفر گذشت/ 5 فوتی جدید در ۲۴ ساعت فوتی‌های کرونا در هرمزگان دوباره دو رقمی شد/ 12 فوتی در یک روز کرونا در هرمزگان 9 فوتی دیگر گرفت/ شمار جانباختگان به 484 نفر رسید/ حال 25 نفر وخیم است سه خبر رسمی+ یک خبر غیر رسمی؛ سرپرست شهرداری منطقه یک بندرعباس معارفه شد سومین شهید سلامت در هرمزگان/ کرونا، جان لیلا بهمن زاده را گرفت فوتی های کرونا در هرمزگان به 475 نفر رسید/ 9 فوتی جدید در ۲۴ ساعت ۲۲۹ مدرسه ابتدایی با کمتر از ۱۰ دانش آموز در هرمزگان فعالیت دارند فرشیدی: هشت شهرستان هرمزگان قرمز است کرونا در تیرماه هرمزگان ۲۷۷ قربانی گرفت بازداشت کلاهبردار 12 میلیاردی خودرو آتش 3 هزار میلیارد به کشاورزان رودان خسارت زد کرونا در هرمزگان؛ هفت فوتی جدید؛ ۳۶ نفر با حال وخیم گرد و غبار در شرق هرمزگان عضو شورا: فاضلاب بندرعباس به مشکل امنیتی تبدیل شده است کرونا در هرمزگان جان 8 نفر دیگر را گرفت/ فوتی‌ها به 453 نفر رسید انتشار فرم های جعلی استخدام در پالایشگاه ستاره خلیج فارس/ مردم مراقب باشند احتمال خاموشی برق در برخی نقاط هرمزگان کاهش دو روزه‌ی ساعت کار ادارات هرمزگان کرونا در هرمزگان؛ فوت نوجوان 17 ساله آش نخورده و دهن سوخته فوتی های کرونا در تیرماه به ۲۴۶ نفر رسید/ ۱۱ فوتی جدید در ۲۴ ساعت ۳۱ مرداد، پایان مهلت ثبت نام ۲۷۸ هزار دانش آموز هرمزگانی خروش دریای عمان و خلیج فارس/ شناورها احتیاط کنند کرونا در هرمزگان جان 11 بیمار دیگر را گرفت/ شمار قربانیان به 424 نفر رسید آزاد سازی پرنده کمیاب شکاری در قشم واکنش پلیس به اظهارات یک مدیر شهرداری: برخورد سلیقه ای نداریم کرونا در هرمزگان؛ ۱۲ فوتی در یک روز/ جهش تعداد بیماران با حال وخیم در آی سی یو نجات جان بیماران کرونایی با پادتن ضد ویروس ثبت نام دانش آموزان هرمزگانی اینترنتی شد مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.