امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1399/02/27 - 21:51 كد :2778
انفعال متولیان هرمزگان در برابر جهش آمار مبتلایان کرونا/ مدیران جز اظهار نگرانی کاری بلد نیستند
خبر هرمزگان- ثبت ۳۳۷ مورد ابتلا به کرونا در چهار روز گذشته و رکوردشکنی این بیماری در روزهای اخیر علاوه بر نشان دادن بی تفاوتی و‌ بی توجهی مردم، ناکارآمدی سیاست ها و بی برنامگی ستاد استانی مقابله با این بیماری را نیز به وضوح مشخص کرده است.

در حالی که مسوولان استان هرمزگان این روزها صرفا به ابراز نگرانی و هشدارهای تکراری بدون راهکار موثر و بازدارنده مشغول هستند، بیماری روز به روز شیوع بیشتری پیدا می کند.

هم اکنون علاوه بر مرکز استان، برخی شهرهای استان نیز با وضعیت جدیدی مواجه شده اند که از جمله آنها می توان به رسیدن کرونا به شهرهای پاکی همچون سیریک و‌ بشاگرد و‌ چند برابر شدن آمار مبتلایان جاسک طی یک هفته اشاره کرد.

شتابزدگی و‌ دستپاچگی در تبعیت محض و بی منطق از سیاست های ابلاغی تهران بدون در نظر گرفتن مقتضیات استانی مانند رفع کامل محدودیت های و بازگشایی پارک ها و ده ها مرکز تجمعی با بسنده کردن به پیشوند بی خاصیت«با رعایت پروتکل های بهداشتی» استان را وارد چالشی جدی کرده است.

اما مسولان بهداشتی همچنان با قید« اگر چنین شود، چنان می کنیم» وقت کشی کرده و معلوم نیست دقیقا چه اتفاقی باید بیفتد تا اگرها و مگرهایشان به مرحله گره گشایی برسد.

همزمان با اوج گیری این بیماری در استان هرمزگان، خوزستان نیز با طی کردن روندی مانند هرمزگان هم اکنون به مرحله هشدار و خط قرمز رسیده و مسوولان خوزستانی را به اتخاذ تدابیر ویژه و بازدارنده و البته دیرهنگام واداشته است.

مقامات خوزستان وضعیت استانشان را در کانون توجه مقامات کشوری قرار داده و قدرت کسب مجوز لازم را برای اجرای تدابیر بازدارنده را داشته اند.

غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان تعطیل فوری ادارات و اصناف و مدیریت رفت و آمد در شهرهای قرمز را اجرایی کرد.

بانک‌های خوزستان نیز با 50 درصد پرسنل و از پشت درهای بسته برای موارد خاص فعالیت خواهند داشت و برای کارهایی که امکان انجام غیرحضوری آن فراهم است پذیرشی ندارند.

نماینده عالی دولت در خوزستان همچنین با اتکا به شاخص های محلی سخت گیرانه و فراتر از شاخص های ملی، بدون تعارف ۱۶ شهرستان استان را با ذکر نام در وضعیت قرمز داد که علاوه بر توجه مقامات کشوری، ضرورت تدوین پروتکل های لازم برای مناطق قرمز را ایجاد کرده است.

در هرمزگان اما در چهار روز گذشته که شاهد یکه تازی بیماری و افزایش بی سابقه شمار مبتلایان هستیم، در همچنان بر همان پاشنه می چرخد و رییس دانشگاه علوم پزشکی در غیاب مسوولان استان که با توجه به افزایش شمار مبتلایان باید تحرک و فعالیت بیشتری از خود نشان بدهند، صرفا به بیان هشدارهای تکراری اکتفا و ظاهرا برنامه خاص و ویژه ای برای این روزهای اوج گیری بیماری در دستور کار ندارند.

اظهارات سه روز گذشته استاندار هرمزگان در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا نیز حرف و سخن و راهکار تازه ای نداشت و فرویدن همتی تنها به بیان پیام های هشداری اکتفا کرده و افزایش شمار مبتلایان را ناشی از افزایش ظرفیت تست های آزمایشگاهی عنوان کرد که به شناسایی بیماران مبتلا به کرونا و افراد فاقد علائم بیماری منجر شده است.

در همین بزنگاه و همزمان با اوج گیری بیماری و‌ با ناشنیده ماندن هشدارهای افرادی مانند احمد مرادی نماینده مجلس مبنی بر نبود شرایط بهداشتی  لازم، فعالیت مراکز آموزشی با حضور دانش آموزانی که از قرنطینه خانگی گریزان هستند آغاز شد.

با وجود تلاش ها و اعزام مکرر بازرسان بهداشتی، عدم بضاعت انسانی و تجهیزاتی کافی دانشگاه علوم پزشکی برای نظارت بر آنچه رعایت پروتکل ها خوانده می شود عملا مراقبت های جمعی بی اثر شده است.

هرچند زنگ خطر جهش آمار مبتلایان در استان از حدود ۲ هفته پیش به صورت جدی به صدا در آمد اما به نظر می رسد این زنگ بیدار باش با وسوسه چند دقیقه خواب بیشتر به صورت متناوب خاموش شده است.

مردم استان که مدت هاست شاهد مجاهدت ایثارگرانه کادر بهداشت و درمان هستند هم اکنون منتظر اقدامات عملی و‌ موثر مسولان اجرایی برای کشیدن ترمز کرونا هستند.

آنچه اکنون در خوزستان به عنوان محدودیت های جدید جاری شده است می تواند پیش از وخیم تر شدن وضعیت، در هرمزگان نیز اجرا شود.

تحقق این خواسته مسولیت قانونی و‌ انسانی مدیریت عالی استان و متولیان بهداشتی و درمانی است.

البته متاسفانه باید به این نکته اذعان داشت که بخش مهمی از وضعیت موجود به دلیل بی توجهی اقشار مختلف مردم به توصیه های بهداشتی است اما نباید فراموش کرد این وضعیت نیز در پی عادی سازی و‌ عادی نمایی های کاذب پدیدار شده و اکنون وقت آن است که با عبور از واژگان اگر و مگر و توصیه و هشدار، برنامه ها و‌ محدودیت های سختگیرانه و بازدارنده به استان بازگردد.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
392 نفر در پی ابتلا به کرونا فوت شده‌اند تندباد اسکله شهید ذاکری قشم را تعطیل کرد یک مسوول شهرداری: پلیس در پیشگیری از تخلفات شهری همراه نیست کرونا در هرمزگان؛ پنج فوتی جدید/ ۴۳ نفر با حال وخیم هرمزگان گران‌ترین استان کشور برای زنده ماندن پلانی از سوختگی و‌ پختگی کرونا در هرمزگان؛ ۱۰ فوتی جدید در یک روز/ تعداد جان باختگان از ابتدای تیر تاکنون به ۲۰۴ نفر رسید یک زن مدیر عامل شرکت توزیع برق هرمزگان شد تمدید محدودیت های کرونایی در هرمزگان کرونا در هرمزگان؛ ۱۲ فوتی در یک روز اخیر/ شمار فوتی‌ها به 372 نفر رسید آلودگی سه نقطه از ساحل بندرعباس اینجا پایان زندگی است/ تراژدی مرگ و غربت شمار جانباختگان کرونا در هرمزگان به 356 نفر رسید/ 22 فوتی در 48 ساعت تداوم سامانه مونسونی در هرمزگان/ افزایش نسبی دما تا اوایل هفته آینده قاچاقچی مسلح در میناب کشته شد کشف فرار مالیاتی ۱۱۰ میلیارد تومانی در هرمزگان/ متهم پرونده معروف واردات خودرو‌ روانه زندان شد فرشیدی: کرونا جان ۴۲۵ نفر را در هرمزگان گرفت/ یکی از مشکلات شیوع، برنامه ها و مراسم دولتی و بازدیدهای نمایشی است کرونا در هرمزگان؛ 13 فوتی در یک روز/ 38 بیمار با حال وخیم در آی سی یو آزمون استخدامی نهضت سواد آموزی، ثبت اسناد و صنایع شیر ایران در هرمزگان کارشناس رادیولوژی بیمارستان شهید محمدی بر اثر کرونا درگذشت کرونا در هرمزگان؛ ۱۲ فوتی در یک روز اخیر/ جهش تعداد بیماران حال وخیم در آی سی یو دریای عمان و تنگه هرمز از فردا مواج می‌شود افزایش شهرهای قرمز کرونا در هرمزگان به ۱۰ مورد سامانه مونسونی؛ آبی بر آتش جنوب کرونا در هرمزگان جان 7 نفر دیگر را گرفت احمد مرادی: مسبب اصلی مرگ مردم در هرمزگان رئیس جمهوری است کرونا در هرمزگان؛ ۱۱ نفر قربانیان یک روز اخیر دزدان محله های کیش در دام پلیس/ اخراج 24 معتاد از جزیره رییس اسبق آموزش و پرورش بندرعباس در پی ابتلا به کرونا درگذشت استاندار هرمزگان: اگر مردم آخر هفته خانه بمانند کمر کرونا را می شکنیم بازداشت متهم به تیراندازی و تهدید در فضای مجازی ساخت چهار مدرسه در مناطق محروم جاسک مرزنشین سالانه ۱۵۰۰ لیترگازوییل می گیرند آغاز محدودیت‌های کرونا در کیش از شنبه پلنگ گرسنه به جان گوسفندان روستای علی‌آباد افتاد 10 فوتی جدید کرونا در هرمزگان/ 31 بیمار با حال وخیم تقابل مناطق آزاد با استاندار هرمزگان نمایش عریان خودمختاری سه کشته در برخورد نیسان با موتورسیکلت در فین تداوم فعالیت سامانه مونسونی در ارتفاعات هرمزگان کرونا در هرمزگان؛ یازدهم تیر/ هشت فوتی و ۲۶ نفر با حال وخیم در آی سی یو روستاهای جاسک پایتخت ترک تحصیل دختران/ دانش آموزانی که ‌شب خوابِ کلاس هفتم می‌بینند‌ اعمال محدودیت‌های جدید کرونایی در هرمزگان از جمعه/ کاهش 50 درصدی حضور کارکنان در ادارات فوتی های کرونا در هرمزگان به ۲۶۹ نفر رسید واکنش یک مسوول کیش به نامه استاندار: خودمان تصمیم می گیریم تصادف با شتر و‌ سه کشته در جاده های هرمزگان سیل‌زدگان هرمزگان، رها شده در کمپی میان بیابان+ عکس کودک هشت ساله و‌ ۹ زن و‌ مرد، قربانیان جدید کرونا در هرمزگان شمارش معکوس آغاز محدودیت‌های جدید کرونایی در هرمزگان دریا در محدوده جاسک تا شرق تنگه هرمز مواج است پیشنهاد تعطیلی هفت روزه در هفت شهر هرمزگان مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.