امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1399/08/16 - 18:19 كد :3172
امید به فلات مرکزی رسید/ بهره برداری از ابر پروژه آبرسانی از خلیج فارس به فلات مرکزی/ تدبیر و امید برای جهش تولید
خبر هرمزگان- گروه اقتصادی- مرحله نخست ابر پروژه آبرسانی از خلیج فارس به فلات مرکزی با دستور رییس جمهوری و با شعار «تدبیر و امید برای جهش تولید» کلید خورد تا بارقه امیدی برای سیراب شدن استان‌های کویری از جمله هرمزگان، کرمان و یزد و رونق تولید در صنایع این مناطق باشد.

شرایط خشک و خشن مناطق فلات مرکزی و کمبود شدید نزولات آسمانی از یک سو و توسعه این مناطق از سوی دیگر موجب شد که تامین آب از خلیج فارس در دستور کار دولت تدبیر و امید قرار گیرد تا زمینه‌ای برای رونق تولید و ایجاد اشتغال دائمی فراهم شود.

امروز بیشتر کشورهای دارای دسترسی به آب دریا، از آن به عنوان یک منبع تامین آب به خصوص در جاهایی که امکان استفاده از سایر روش‌های تامین آب کمتر است، بهره می‌گیرند و با نمک زدایی و شیرین سازی از آن در مصارف مختلف استفاده می‌کنند که کشور ما ایران دراین بخش تاکنون به خوبی بهره برداری نکرده بود.

در این راستا پروژه آب شیرین کن یک میلیون مترمکعبی بندرعباس و انتقال آب خلیج فارس به استان‌های کویری نیز به عنوان بزرگترین سایت شیرین سازی انتقال آب دریا در کشور به صورت کاملا محیط زیستی با حمایت دولت و کمک وزارت صنعت، معدن و تجارت و با سرمایه‌گذاری سه شرکت گل‌گهر، شرکت ملی صنایع مس ایران و چادرملو فعالیت اجرایی شد.

پروژه انتقال آب خلیج فارس به نواحی مرکزی ایران یکی از آن طرح‌هایی است که جزو آرزوهای چند ساله برای استان‌هایی همچون هرمزگان، کرمان و یزد بوده، چرا که این پروژه می‌تواند مشکل کم آبی و ذخیره ظرفیت‌های آبی را تا حد زیادی کاهش دهد.

تامین آب شرب و صنعت از طریق شیرین سازی آب دریا و کمک به رشد صنعت در استان‌های کویری و کم آب کشور از جمله هرمزگان، کرمان و یزد یکی از مهم‌ترین مزایای انتقال آب از خلیج فارس می‌باشد.

این طرح بزرگ ملی با ظرفیت تولید 200 میلیون لیتر آب شیرین در شبانه‌روز و سرمایه‌گذاری بیش از یک‌صد میلیون دلار توسط بخش خصوصی با حضور رئیس‌جمهور، وزیران صنعت و نیرو و جمعی از مسوولان در غرب بندرعباس به بهره‌برداری رسید.

با آغاز بهره برداری از این مجتمع، سالانه بیش از 70 میلیون متر مکعب آب شیرین به آب‌های کشور افزوده شد.

بخش اصلی آب شیرین تولیدی با استفاده از یک خط لوله به طول 800 کیلومتر به مجتمع‌های صنعتی واقع در استان‌های مرکزی ایران منتقل شده و بخش دیگری از آن نیز جهت شرب استان هرمزگان صرف خواهد شد.

این پروژه‌ی ملی با سرمایه‌گذاری شرکت‌های سازه‌سازان (مالک و بهره‌بردار آب‌شیرین‌کن)، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، شرکت مس سرچشمه و شرکت معدنی و صنعتی چادرملو اجرا شده است.

برخی از مزایای مهم اجرای این طرح تأمین آب شرب و کمک به رشد صنعت در استان‌های کم آب کشور (استان‌های هرمزگان، کرمان و یزد) به ویژه تأمین آب مورد نیاز واحدهای بزرگ در بخش‌های صنایع و معادن و افزایش رونق اقتصادی در این مناطق می‌باشد.

همچنین سایر مزایای این طرح دسترسی به مواد اولیه (آب دریا) قابل دسترس، مطمئن و تمام‌ناپذیر می‌باشد.

تاکنون ظرفیت آب شیرین‌کن‌های در حال بهره برداری در کشور حدود 400 هزار مترمکعب در شبانه‌ روز بوده است و با ورود این مجتمع به چرخه‌ی تولید، ظرفیت تولید آب شیرین کشور 50 درصد افزایش یافته است.

با افزایش برداشت بی‌رویه‌ی آب از دشت‌ها و نیاز به ایجاد منابع آبی پایدار، اولویت کشورها در تأمین آب از منابع غیرمتعارف است. طبق نظر کارشناسان، در شرایط کنونی و به دلایل تغییر اقلیم و استمرار پدیده‌ی خشکسالی، بیش از گذشته نیازمند تأمین آب به روش‌های نوین همچون استفاده از فناوری آب شیرین‌کن‌ها هستیم.

تأسیسات آب‌شیرین‌کن خلیج‌فارس با ظرفیت ۲۰۰ هزار متر مکعب در شبانه‌روز به منظور تأمین بخشی از آب مورد نیاز شرب و صنعت استان‌های مرکزی و جنوب‌ شرق کشور، با تأمین مالی از سوی صندوق توسعه ملی و بانک صنعت و معدن و سرمایه‌گذاری شرکت سازه‌سازان احداث شد.

دیدگاه توسعه‌ای صنایع مصرف‌کننده و دستگاه‌های اجرایی استان هرمزگان در کنار مدیریت هوشمندانه شرکت‌های تأمین و انتقال آب خلیج‌فارس و مهندسی و توسعه آب‌آسیا، محرک و مشوق انجام سرمایه‌گذاری و احداث هر چه سریع‌تر این طرح ملی بود.

با ورود آب شیرین‌کن خلیج فارس، ظرفیت تولید آب شیرین در کشور 50 درصد افزایش یافت و با آغاز بهره برداری از این مجتمع، سالانه بیش از 70 میلیون متر مکعب آب شیرین به آب‌های کشور افزوده می‌گردد.

نظر به سوابق اجرایی بنیان‌گذاران شرکت سازه‌سازان، بانک صنعت‌ومعدن، به عنوان یک بانک توسعه‌ای عاملیت تأمین منابع ارزی طرح را بر عهده گرفت و این تسهیلات را از محل صندوق توسعه ملی تأمین نمود.

تأمین منابع مالی طرح‌های آبی، با درایت صندوق توسعه ملی جزء اولویت‌های آن صندوق قرار گرفته است و بدین ترتیب نظر به توجیه فنی و مالی طرح، تأمین مالی آن مورد تصویب صندوق توسعه‌ ملی قرار گرفت.

بخش اصلی آب شیرین تولیدی با استفاده از یک خط لوله به طول 800 کیلومتر به مجتمع‌های صنعتی واقع در استان‌های مرکزی ایران منتقل شده و بخش دیگری از آن نیز جهت شرب استان هرمزگان صرف خواهد شد.

نظر به اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان و متعاقباً محدودیت‌های فنی و مالی، شرکت سازه‌سازان با تغییر رویکرد‌ اولیه خود، رأساً مدیریت بخش نصب و راه‌اندازی آزمایشی را بر عهده گرفت و آن را به قابل اعتمادترین شرکت‌های داخلی واگذار کرد.

با وجود تجربه نه‌چندان وسیع صنعت‌گران داخلی در حوزه‌ی آب‌‌شیرین‌کن‌های بزرگ، این مهم نیز با عزم ملی و رویکرد توسعه‌ای، به سرانجام رسید.

این مجتمع، در حال حاضر بزرگترین تأسیسات نمک‌زدایی کشور است که در شهرک صنعتی خلیج‌فارس در غرب بندرعباس احداث شده است.

سرمایه‌گذاری‌های ریالی و ارزی انجام شده در این طرح به ترتیب ۷۰۰۰ میلیارد ریال و ۹۲ میلیون یورو است که از این مبلغ، ۸۴ میلیون یورو از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی با عاملیت بانک صنعت و معدن، تأمین شد. عملیات اجرایی این طرح در پاییز ۱۳۹۶ آغاز شد و در پاییز ۱۳۹۹ به راه‌اندازی اولیه رسیده است.

احجام بزرگ کارهای انجام شده، از جمله 375.000 متر مکعب خاک‌برداری، 34.000 متر مکعب بتن ریزی، 5.000 تن آرماتور‌بندی، 80.000 مترمربع قالب بندی، 10.000 تن تجهیزات و متریال، بیش از 110 کیلومتر کابل‌کشی و 50 کیلومتر لوله‌کشی در سایزهای مختلف ، نشان‌دهنده وسعت این طرح ملی است.

شرکت سازه‌سازان همواره بر استفاده از دانش بومی و نیروهای توانمند داخلی تأکید داشته که بر همین اساس در زمان ساخت پروژه به طور میانگین روزانه 700 نفر به شکل مستقیم و 5.000 نفر به شکل غیر مستقیم در این پروژه مشغول به کار و فعالیت بوده‌اند. در زمان بهره‌برداری نیز این مجموعه با اشتغال‌زایی 150 نفر به صورت مستقیم و 500 نفر به طور غیر مستقیم در جهت بهره‌برداری 25 ساله از این مجموعه بزرگ گام بر می‌دارد.

آب خام ورودی به آب‌شیرین‌کن توسط آب‌گیر‌های شرکت آب آسیا و خطوط انتقال، به میزان 600 هزار متر مکعب در شبانه روز (7 متر مکعب بر ثانیه)، تأمین می‌شود که بر این اساس  آب‌شیرین‌کن خلیج فارس با ظرفیت تولید 200 هزار متر مکعب آب شیرین در شبانه روز ایجاد شده است.

این مجموعه توجه ویژه‌ای به محیط‌ زیست و حفظ آن دارد و همواره علاوه بر حفظ آن در جهت بهبود و آگاهی‌بخشی در این خصوص قدم برداشته است.

بر این اساس با استفاده از واحدهایی که برای نخستین بار در کشور مورد ساخت و استفاده قرار می‌گیرند. از قبیل واحد پیش تصفیه (DAF)، واحد لجن گیری (Sludge Area) و واحد رفع فقر یونی آب (Remineralization) شوری 55.000 واحدی آب را به شوری 500 واحد تبدیل و آب شیرین مورد نیاز صنایع بزرگ معدنی را تأمین می‌نماید.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
اهالی سه روستای غرب هرمزگان قرنطینه کامل شدند یک مسوول: علائم سرماخوردگی را جدی بگیرید فرمانده ‌پلیس راه: محدودیت های کرونایی تردد ابلاغ نشده است دمای حاجی‌آباد به زیر صفر رسید/ ماندگاری هوای سرد هرمزگان تا پایان هفته درگذشت «بپ‌گپو»ی فرهنگ بندرعباس توقف حرکت شناورهای مسافری از بندر شهید حقانی کاهش دید افقی مانع نشست پروازها در فرودگاه بندرعباس شد اعمال محدودیت های ورود مسافر به هرمزگان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان: تاکنون کرونای انگلیسی نداشته ایم دریای هرمزگان طوفانی می شود مدیر عامل شرکت پالایش نفت لاوان: بهره مندی از هوای پاک، موهبتی خدادادی است/ نفت لاوان پیشرو در اجرای مناسبت های محیط زیستی مصدوم سوء قصد به مدیرعامل منطقه آزاد قشم به تهران منتقل شد تایید مرگ بانوی ۶۸ ساله در صحنه درگیری ماموران و‌ خلافکاران/ واکنش دیرهنگام پلیس بندرعباس به یک خبر مدیرعامل منطقه آزاد قشم در حمله مسلحانه زخمی شد/ شناسایی مظنونان شمار جان باختگان کرونا در هرمزگان به ۹۸۳ نفر رسید/ شمار بستری‌ها باز از 100 نفر گذشت آخرین خبرها از زلزله ۵.۵ ریشتری هرمزگان/ ۳۰ خانوار اسکان اضطراری شدند انتقال خودروی مسافران از بنادر پل و چارک به قشم و کیش ممنوع شد هشدار: وضعیت نارنجی و قرمز کرونایی در کمین مردم هرمزگان شمار فوتی‌های کرونا در هرمزگان به یکهزار نفر نزدیک شد ساخت تالار فرهنگی مرکزی بندرعباس از سر گرفته می شود مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان: ۱۳۳۲ مدرسه زیر ۵۰ دانش آموز از اول بهمن دایر هستند هشدار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان/ کاهش 18 درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی تقدیر پلیس از سه کودک مینابی به خاطر پلیس بازی مسوولانه جزییات بازگشایی مدارس در هرمزگان اعلام شد کاهش کم سابقه دما در هرمزگان/ بندرعباس به نقطه انجماد نزدیک شد ابتلای 17 نفر در یک دورهمی خانوادگی در بندرعباس به کرونا/ 13 نفر با حال وخیم بستری هستند نگاهی به همه سوابق مدیر کل جدید امور اقتصادی و دارایی هرمزگان کرونا در کمین است/ نگرانی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از افزایش سفرها کاهش دما در هرمزگان/ شناورهای سبک و تفریحی از تردد خودداری کنند سه نفر در اثر آتش‌ سوزی تانکر سوخت در جاده میناب- بندرعباس جان باختند ۱۵ مجوز صید به زنان جزیره هنگام اختصاص یافت کشتی توقیف شده کره جنوبی به اسکله بندرعباس منتقل شد افزایش تعداد فوتی های مشروب دست ساز در هرمزگان سرقت از یک فروشگاه اسلحه و لوازم شکار در بندرعباس+تکمیلی علی رئوفی سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان شد مرگ دلفین خمیر در تصادف با قایق تندرو چهارمین روز پیاپی بدون فوتی کرونا در هرمزگان مصرف مشروب الکلی دست ساز در قشم دو قربانی گرفت عاملان تولید و‌ توزیع مشروب مسموم در قشم دستگیر شدند زمزمه های تغییر معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان شیر برنزی فارغان هرمزگان به خانه باز می گردد جسد یکی از ملوانان لندیگرافت خوارزم پیدا شد/ شش نفر دیگر هنوز مفقود هستند مرگ مشکوک یک زن جوان در قشم شهرداری قزوین ۴۰۰ میلیون هزینه دست مصنوعی پلنگ بشاگرد را پرداخت می کند افزایش آمار مبتلایان کرونا در میناب، بندرلنگه و خمیر تعداد مسمومان مشروب دست ساز در قشم به ۱۰ نفر رسید مسمومیت شش نفر در قشم با مشروب دست ساز واژگونی یک فروند لندینگرافت در حوالی لارک تصویر سازهای محلی از دیوارهای هرمز حذف شد کاسه ای زیر نیم کاسه گوشت و دوغ/ پیدا کنید دروغ فروش را مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.