امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1399/08/26 - 21:17 كد :3187
اولین پارک بندرعباس آخرین قربانی کم‌ آبی و تغییر کاربری
خبر هرمزگان- حدود نیمه آبان ماه مردم عکس هایی از خشک شدن درختان در "پارک شهر" بندرعباس به همراه تغییر کاربری بخش هایی از آن را در فضای مجازی منتشر و نارضایتی و نگرانی خود را از قربانی شدن تدریجی اولین پارک بندرعباس اعلام کردند.

قرار مصاحبه و پیگیری موضوع با رییس سازمان سیما منظرو فضای سبز شهرداری بندرعباس برای ساعت ۱۳در دفتر سازمان بود اما پس از یک ساعت گفت و گو، به اتفاق مصطفی خادم برای مشاهده میدانی موارد مطرح شده راهی سطح شهر شدیم.

وی که از اوایل دهه هشتاد به جز در دوره هایی کوتاه، مدیریت سازمان پارک ها و فضای سبز سابق و سیما، منظر و فضای سبز شهری کنونی را بر عهده دارد، همان ابتدای کار عکس های منتشر شده در فضای مجازی توسط شهروند- خبرنگاران را غیردقیق توصیف کرد و گفت هیچ درختی در پارک شهر (شهید دباغیان) "کاملِ کامل" خشک  نشده است.

خادم حرف الف کامل اول را چنان کشیده و ممتد ادا کرد که پیش خودم فکر کردم شاید در برابر "کاملِ کامل واژه ای مانند "کاملِ ناقص هم وجود داشته و من نشنیده ام.

وی البته اذعان داشت که پس از آغاز عملیات ساختمانی و تغییر کاربری بخش غربی قدیمی ترین پارک بندرعباس (که سابقه آن به سال ۱۳۴۷ می رسد)، آبرسانی به درخت های این بخش به مدت پنج ماه با مشکل و کُندی روبرو شده که پس از بازتاب های رسانه ای و اجتماعی موضوع، طی یک هفته اخیر تلاش ها برای رفع مشکل آغاز شده است.

کسی نمی پرسد اما راضی نیستیم

وقتی از خادم نظرش را درباره تغییر کاربری بخش هایی از پارک پرسیدم پاسخ داد: در این گونه موارد کسی نظر ما را نمی پرسد اما واقعیت این است که راضی نیستیم.

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز در پاسخ به پرسشی دیگر، یکی از ساختمان های در حال احداث در دل پارک را یک رستوران معرفی می کند که موفق شده مجوزهای لازم را دریافت کند.

این رستوران خصوصی درست رو به آبنمای موزیکالی در حال ساخت است که سال ۹۶با اعتبار ۳۳ میلیارد ریالی نهاد عمومی شهرداری ساخته و مدت کوتاهی پس از افتتاح، به دلیل خرابی خاموش شد.

با توجه به گفته های مسوولان شهرداری بندرعباس و زمان‌بندی اعلام شده برای تعمیر آبنمای موزیکال، این احتمال وجود دارد که همزمان با افتتاح رستوران یا فاصله اندکی از آن، دوباره راه‌اندازی شود و چشم اندازی زیبا پیش روی صاحب موقعیت سنج رستوران و مشتریان آن بگذارد.

اما تغییر کاربری ها تنها دلیل نارضایتی متولی پارک ها از اولین پارک ساخته شده در بندرعباس نیست.

حال پارک شهر خوب نیست

خادم ادامه داد: واقعیت این است که وضعیت پارک شهر خوب نیست.

فرسودگی تاسیسات، نبود کاربری های مورد انتظار مردم مانند فضاهای فرهنگی و هنری، نبود زیرساخت اقامت ساعتی و کمپینگی در پارک شهر بندرعباس و خالی بودن پارک از امکانات رفاهی و خدماتی بخشی از مشکلاتی است که به گفته خادم موجب رویگردانی و استقبال سرد مردم از این پارک و دشواری رسیدگی و نگهداری از آن شده است.

خادم در پاسخ به این سئوال که در برابر این همه کمبود و فرسودگی تاسیسات، هزینه ۳۳ میلیارد ریالی برای آبنمای موزیکال در پارک شهر بر اساس کدام اولویت بندی بوده به صراحت گفت: که این کار هیچ توجیهی ندارد و از حوزه اختیارات وی هم خارج بوده است.

این مسوول ناسازگاری اختیارات با امکانات حوزه مسئولیتش را یک چالش اساسی دانست و گفت: بودجه و امکانات مورد نیاز پارک ها در اختیاری شهرداری های مناطق سه‌گانه است و در عمل، دست خود و سازمانش برای بسیاری کارها بسته است.

وی، در عین حال از اقدام برای بازسازی پارک شهر گفت و اظهار داشت:باز طراحی این پارک در حال انجام است و امیدواریم در بودجه سال ۱۴۰۰ شهرداری، اعتبار مناسبی به بهسازی این پارک اختصاص یابد.  

هنر خشک کردن کنوکارپوس

درخت کنوکارپوس از گونه هایی است که با کمترین آب ممکن در نقاط کویری و خشک رشد سریعی دارد و به همین دلیل با وجود برخی نظریه ها مبنی بر تاثیر مخرب زیست محیطی، محبوب متولیان فضای سبز شهر بندرعباس است اما همین درخت کم توقع هم مورد بی مهری قرار گرفته و تعدادی از آنها به همراه چند اصله درخت نخل در بلوار ساحلی (خواجه عطا) خشک شده و یا در آستانه خشک شدن است و این کاریست که با توجه به جان سختی و مقاومت کنوکارپوس کار هرکسی نیست و در نوع خود می تواند یک هنر باشد.

همین موضوع را با خادم مطرح کرده و عکس و فیلم هایی که دقایقی قبل از رسیدن به محل مصاحبه گرفته ام را نشان دادم اما چندان مورد قبول قرار نگرفت.

شواهد بی فایده است، باید مشاهده کنیم

رییس سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری بندرعباس پیشنهاد کرد عازم پارک شهر و بلوار ساحلی شویم و وضعیت را از نزدیک ببینیم و به این ترتیب بدون همراهی هیچ یک از کارکنان، راهی بلوار ساحلی شدیم.

بین راه و وقتی به مقابل بوستان صادقیه می رسیم از خادم درباره ساختمان بزرگ در حال احداث میان این پارک کوچک پرسیدم که مشخص شد آن هم کافی شاپی متعلق به بخش خصوصی است.

درختکاری در خاک پوک

در بلوار ساحلی و پیش از رسیدن به دوربرگردان برای دیدن درختان خشک شده،  کنوکارپوس های دو طرف بلوار را به خادم نشان دادم که در یک طرف سبز و شاداب و در سوی ساحل، زرد و نزار و خشکیده بودند.

رییس سازمان که هنوز خاک خشک پای درخت ها را ندیده بود پاسخ داد:در آن سوی بلوار و برای کاشت این درخت ها با کمبود خاک مواجهیم و عمق خاک ۳۰ سانتیمتر بیشتر نیست و برای همین درخت ها حال خوبی ندارند.

خادم در پاسخ به این سئوال که این درخت ها تازه کاشته شده اند و با آگاهی از این مساله، چرا پول بیت المال صرف کاشت درخت در خاک پوک شده جواب داد: شما می گویید چه کنیم؟ "

بلوار را دور زدیم و پای کنوکارپوس ها و نخل هاییکه به گفته خادم هنوز" کامل" خشک نشده اند، از ماشین پیاده شدیم.

خادم پس از مشاهده میدانی نرسیدن آب کافی و به موقع به درختان را پذیرفت و اظهار داشت: وضعیت درختان نشان می دهد که "استرس آبی" دارند.

وی همانجا با یکی از کارکنانش که مسئولیتی در آبیاری فضای سبز داشت تماس تلفنی گرفت و تلفن را روی بلندگو گذاشت و پرسید :چقدر وقت است به درختان بلوار ساحلی آب نداده اید و صدایی از آن سوی خط گفت: "مهندس مشکل داشتیم و ۱۰-۱۵روزی می شود که آب نخورده اند. "

خادم تلفن را قطع کرد و با صداقتی قابل تقدیر گفت:"اما خودم میدانم کنوکارپوس با ۱۵روز بی آبی به این روز نمی افتد.

نمای آخر، بیمارستان و اتاق گچ

دیگر حرفی نمانده، به اتفاق خادم به سمت ماشین می رویم و هنگام سوار شدن پایم جای مسطحی پیدا نمی کند و در سطح شیبداری که برای هدایت آب کف خیابان به جدول طراحی شده فرود می آید، چرخش ۹۰ درجه مچ پا و درد.

خادم که قصد داشت از سمت دیگر سوار ماشین شود دیگر من را نمی بیند، سریع برمی گردد و وقتی من را افتاده بر زمین می بیند با یک نگاه متوجه می شود چه اتفاقی افتاده است و ناراحتی خالصانه و دوستانه اش کاملا قابل تشخیص است.

کمک می کند سوار ماشین شوم و اصرار می کند به بیمارستان برویم، همراه نداشتن دفترچه بیمه را بهانه می کنم و به سازمان بر می گردیم.

خادم در مسیر برگشت همچنان از اتفاقی که افتاده ابراز ناراحتی می کند و من با دردی که امان را  درد بریده با لبخند دلداری اش می دهم که این اتفاق ها حین کار طبیعی است اما اگر اعتماد بیشتری بود و حرف و عکس و فیلم های خشک شدن درخت ها را می پذیرفتید شاید کار به اینجا نمی کشید.

جلوی سازمان با هر زحمتی که هست سوار ماشینم می شوم و خودم را به منزل و مقابل مجتمع آپارتمانی می رسانم.

از توی محوطه نگاهی به خانه در طبقه چهارم می اندازم که روزهای عادی هم بالا رفتن از پله هایش سخت و نفس گیر است.

یاد یکی از دوستان خوب و صمیمی ام در شهرداری می افتم، تماس می گیرم که خودش را برساند بلافاصله می آید، کلید را به او می دهم و جای دفترچه بیمه را هم می گویم.

دفترچه را می آورد و تا پاسی از شب و تا وقتی که دکتر پایم را گچ  می گیرد و گواهی یک ماه استراحت مطلق را می نویسد با من همراهی می کند.

آخر شب که درد سرازیر می شود به موضوع گزارشم فکر می کنم و دوستی که در وضعیت قرمز کرونا، تا شب در ۲ بیمارستان و یک مطب خصوصی هم پای من بوده و زیرلب زمزمه می کنم: دردم از یار است و درمان نیز هم.../ ایرنا

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
نام :
ايميل :
متن نظر : * 
 
متن بالا را وارد نماييد* 
 
آخرین اخبار
اهالی سه روستای غرب هرمزگان قرنطینه کامل شدند یک مسوول: علائم سرماخوردگی را جدی بگیرید فرمانده ‌پلیس راه: محدودیت های کرونایی تردد ابلاغ نشده است دمای حاجی‌آباد به زیر صفر رسید/ ماندگاری هوای سرد هرمزگان تا پایان هفته درگذشت «بپ‌گپو»ی فرهنگ بندرعباس توقف حرکت شناورهای مسافری از بندر شهید حقانی کاهش دید افقی مانع نشست پروازها در فرودگاه بندرعباس شد اعمال محدودیت های ورود مسافر به هرمزگان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان: تاکنون کرونای انگلیسی نداشته ایم دریای هرمزگان طوفانی می شود مدیر عامل شرکت پالایش نفت لاوان: بهره مندی از هوای پاک، موهبتی خدادادی است/ نفت لاوان پیشرو در اجرای مناسبت های محیط زیستی مصدوم سوء قصد به مدیرعامل منطقه آزاد قشم به تهران منتقل شد تایید مرگ بانوی ۶۸ ساله در صحنه درگیری ماموران و‌ خلافکاران/ واکنش دیرهنگام پلیس بندرعباس به یک خبر مدیرعامل منطقه آزاد قشم در حمله مسلحانه زخمی شد/ شناسایی مظنونان شمار جان باختگان کرونا در هرمزگان به ۹۸۳ نفر رسید/ شمار بستری‌ها باز از 100 نفر گذشت آخرین خبرها از زلزله ۵.۵ ریشتری هرمزگان/ ۳۰ خانوار اسکان اضطراری شدند انتقال خودروی مسافران از بنادر پل و چارک به قشم و کیش ممنوع شد هشدار: وضعیت نارنجی و قرمز کرونایی در کمین مردم هرمزگان شمار فوتی‌های کرونا در هرمزگان به یکهزار نفر نزدیک شد ساخت تالار فرهنگی مرکزی بندرعباس از سر گرفته می شود مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان: ۱۳۳۲ مدرسه زیر ۵۰ دانش آموز از اول بهمن دایر هستند هشدار دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان/ کاهش 18 درصدی رعایت پروتکل‌های بهداشتی تقدیر پلیس از سه کودک مینابی به خاطر پلیس بازی مسوولانه جزییات بازگشایی مدارس در هرمزگان اعلام شد کاهش کم سابقه دما در هرمزگان/ بندرعباس به نقطه انجماد نزدیک شد ابتلای 17 نفر در یک دورهمی خانوادگی در بندرعباس به کرونا/ 13 نفر با حال وخیم بستری هستند نگاهی به همه سوابق مدیر کل جدید امور اقتصادی و دارایی هرمزگان کرونا در کمین است/ نگرانی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان از افزایش سفرها کاهش دما در هرمزگان/ شناورهای سبک و تفریحی از تردد خودداری کنند سه نفر در اثر آتش‌ سوزی تانکر سوخت در جاده میناب- بندرعباس جان باختند ۱۵ مجوز صید به زنان جزیره هنگام اختصاص یافت کشتی توقیف شده کره جنوبی به اسکله بندرعباس منتقل شد افزایش تعداد فوتی های مشروب دست ساز در هرمزگان سرقت از یک فروشگاه اسلحه و لوازم شکار در بندرعباس+تکمیلی علی رئوفی سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری هرمزگان شد مرگ دلفین خمیر در تصادف با قایق تندرو چهارمین روز پیاپی بدون فوتی کرونا در هرمزگان مصرف مشروب الکلی دست ساز در قشم دو قربانی گرفت عاملان تولید و‌ توزیع مشروب مسموم در قشم دستگیر شدند زمزمه های تغییر معاون سیاسی امنیتی استانداری هرمزگان شیر برنزی فارغان هرمزگان به خانه باز می گردد جسد یکی از ملوانان لندیگرافت خوارزم پیدا شد/ شش نفر دیگر هنوز مفقود هستند مرگ مشکوک یک زن جوان در قشم شهرداری قزوین ۴۰۰ میلیون هزینه دست مصنوعی پلنگ بشاگرد را پرداخت می کند افزایش آمار مبتلایان کرونا در میناب، بندرلنگه و خمیر تعداد مسمومان مشروب دست ساز در قشم به ۱۰ نفر رسید مسمومیت شش نفر در قشم با مشروب دست ساز واژگونی یک فروند لندینگرافت در حوالی لارک تصویر سازهای محلی از دیوارهای هرمز حذف شد کاسه ای زیر نیم کاسه گوشت و دوغ/ پیدا کنید دروغ فروش را مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.