امروز
گروه خبري : هرمزگان در فضای مجازی
تاريخ انتشار : 1401/04/26 - 09:50
كد :4015

رفت و آمد روی پوست خربزه/ نگاهی به نمایشگاه نقاشی عیسی جنگانی

خبر هرمزگان- نقد و نظر- عیسی جنگانی نامی شناخته شده در هنرهای تجسمی هرمزگان و به طور خاص نقاشی استان است.

 نزدیک به سه دهه فعالیت هنری، آموزش ده ها هنرجو، برگزاری بیش از ۲۰ نمایشگاه فردی و جمعی به همراه حُسن رفتار و خوش خلقی و تواضع و ادب در برابر همگان، از جنگانی هنرمندی قابل احترام با تاثیرگذاری محلی غیرقابل انکار ساخته است.

اما جدیدترین نمایشگاه این هنرمند که از ۱۶ تیر در هتل همای بندرعباس آغاز شده و تا ۲۶ تیر ادامه خواهد داشت به لحاظ اجرا ، محتوی و حواشی دیگر آن، تصویر نقش بسته از جنگانی بر بوم ذهن کسانی که وی را می شناسند، مبهم و مخدوش کرده است.

گویی هنرمند لحظه ای غفلت کرده باشد و کودکی از سر شیطنت یا بازیگوشی، قلم موی چند رنگ را بر این بوم ذهنی پاشیده باشد.

اگر از انتخاب هتل هما برای برگزاری نمایشگاه و عدم سنخیت آن با خون جاری در شخصیت و آثار جنگانی بگذریم، چشم پوشی از حاشیه های روز افتتاح چندان آسان نخواهد بود.

دعوتنامه های چیده شده روی میز ورودی به اسم مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان و البته بدون امضای وی و پیوند خوردن بیش از حد مراسم افتتاح نمایشگاه یک هنرمند نقاش که در آثارش اسطوره ها و افسانه ها را نقش می زند با حضور یک نماینده مجلس و چهره شناخته شده سیاسی تا جایی که مدعووین حدود یکساعت و نیم برای ورود وی و افتتاح نمایشگاه معطل بمانند اولین جنگ ذهنی بود که جنگانی و دست اندرکاران نمایشگاهش در ذهن ایجاد کردند.

تعریف و تمجیدهای بسیار مبالغه آمیز عیسای نقاش از این نماینده نیز تابلوی غیرمنتظره دیگری بود که پیش از آثار آویخته بر دیوار، به نمایش گذاشته شد.

یکی از دست اندرکاران اصلی نمایشگاه وقتی در جمعی دوستانه درین باره مورد پرسش قرار گرفت، از نقش پررنگ آقای نماینده در تامین هزینه های برگزاری نمایشگاه یاد کرد تا تداعی کننده عبارت عذر بدتر از گناه باشد.

اگر از شعارهای استقلال هنرمند و عزت نفس و نرفتن زیر بیرق سیاسیون بگذریم، از منظر اقتصادی نیز ایجاد چنین دِینی منطقی نیست.

نمایشگاهی با حدود ۳۰ تابلو که قیمت هر اثر در آن از ۱۵۰ میلیون تومان شروع می شود و به ۸۵۰ میلیون تومان ختم می شود به راحتی می تواند با فروش فقط یک تابلو رقمی بسیار بیش از هزینه های برگزاری و مواد اولیه آثار را نصیب نقاش و برگزارکنندگان نمایشگاهش کند.

از سوی دیگر و در نگاه اول شاید مرد سیاسی و نماینده اسپانسر، برنده تبلیغاتی این نمایشگاه باشد اما غفلت در گرفتن عکس یادگاری با  تابلوی ۶۰۰ میلیون تومانی چهره ابراهیم منصفی نیز با شعار هرمزگان بیدار و عقبه سیاسی شناخته شده از این نماینده نمی خواند و چه بسا به پایگاه بزرگ تر وی در محلات فقیرنشین شهر لطمه وارد کند.

به نظر می رسد صفر تا صد این نمایشگاه پوست خربزه ای است که از طرف دوستان دوجانبه همزمان زیرپای هنرمند نقاش و مرد سیاسی استان انداخته شده و لیزخوردن هر دو نیز مدیون این دوستان دوجانبه است.

مجموعه این شرایط، شائبه های دیگری را نیز به وجود می آورد که شاید برگزارکنندگان به دنبال نوعی مشروعیت بخشی به نمایشگاه برای فروش آثار به خریداران خاص با پول های عمومی یا خصوصی و به قیمت هایی بی سابقه در تاریخ هنر هرمزگان هستند.

به هر حال  نمایشگاهی که ارزش مجموع آثار آن به بیش از ۵ میلیارد تومان می رسد بسیار وسوسه انگیز است و فروش تابلوهایش آن هم در هرمزگان کار هر کسی نیست و ارتباطات و رایزنی ها و لابی گری های خاص خودش را می طلبد و بسیار امیدوارکننده خواهد بود که از این نمد کلاهی هم برای هنرمند بافته شود و به جای آن کلاه مادی و معنوی دیگری به سرش نرود و ناخواسته در بازی هایی که احتمال و  شائبه زد و بند دارند وارد نشود.

اما همه اینها باعث نمی شود تا ارزش تلاش های جنگانی در ترسیم اسطوره ها و افسانه ها بر بوم ها دیده نشود.

از این منظر هر یک از این ۳۰تابلو را می توان از منظری دیگر یک اثر رسانه ای دانست.

وقتی مخاطب نمایشگاه از نقاش درباره اسطوره های راه یافته به اثر یا نویسنده و هنرمند و موزیسین روی هر تابلو می پرسد، عیسی با صبر و حوصله ای بی نظیر پاسخ می دهد و بخشی از تاریخ و‌فرهنگ و‌هنر و افسانه ها و اسطوره ها و قصه های دیارش را با شوق و ذوق بازگو می کند.

اینجاست که نفس عیسای هرمزگان جن و پری های استان را زنده می کند و این ارزشمندترین بخش زندگی نمایشگاهی و غیر نمایشگاهی جنگانی است.
 
اما نباید فراموش کرد علاوه بر حدود سه دهه تلاش قابل تقدیر، مرد نقاش برای همین معرفی، در چنین نمایشگاهی، بهایی گزاف پرداخته است.

هرچند اظهار بی اطلاعی هنرمندی که باید شاخک حساس اجتماع خود باشد از مناسبات نسیاسی و تجاری جاری عذر بدتر از گناه است اما گناه کسانی که در تمام سال های گذشته وی را به مرحله پرداخت چنین بهایی رساندند نیز کم نیست....

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
 
 
آخرین اخبار
مهاجمان مسلح رییس شبکه بهداشت بشاگرد را به رگبار بستند/ دستگیری سه مظنون اظهار نظر خودرویی جدید میرسلیم در بندرعباس تودیع و معارفه مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان با چراغ خاموش رییس شورای شهر بندرعباس استعفا داد کودک بشاگردی قربانی نیش عقرب شد مدیر کل میراث فرهنگی: اقدام شهرداری بندرکنگ در بافت تاریخی غیرقانونی است/ بی توجهی به تذکرات استانداری مدیر نورسیده شیلات نمونه کشوری شد تفاهم نامه مشترک استاندار هرمزگان و رییس نوسازی مدارس کشور/ احداث و تکمیل ۱۴۰۹ کلاس درس در هرمزگان مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان تجلیل شد آغاز امتحانات نهایی پایه نهم در هرمزگان شورای شهر بندرعباس خبر افزایش کرایه تاکسی را سانسور کرد آغاز برداشت نوبرانه لیموترش در شهرستان رودان ورزشکار هرمزگانی در مسابقات غواصی آزاد قهرمانی جهان رکوردشکنی کرد صادرات پیاز و سیب زمینی از هرمزگان آزاد شد سرنوشت تلخ «درخت سبز» انتخاب فولاد هرمزگان به عنوان کارفرمای پیشرو در ورزش ثبت بهترین عملکرد در تاریخ فعالیت فولاد هرمزگان/ رکوردشکنی با طعم همدلی و هماهنگی هرمزگان رتبه اول سرقت از شاه لوله های نفتی/ سارقان در بندرعباس ۴۰ متر تونل زدند پاکبان بندرعباسی هنگام خدمت بر اثر تصادف جان باخت استعفاهای انتخاباتی در هرمزگان کلید خورد رییس کل دادگستری هرمزگان: برای نظارت بر بازار شرمنده مردم هستیم/ تخلف در اصناف زیاد است فرمانده پاسگاه چارک در درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر به شهادت رسید/ سومین شهید در یک ماه راهیابی چهار دانش آموز هرمزگانی به کارسوق ملی فراگیر فناوری هسته ای مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان: تا اول مهرماه هزار معلم در هرمزگان استخدام می‌شوند فولاد هرمزگان، حامی 20 هزار یتیم هرمزگانی فولاد هرمزگان نایب قهرمان لیگ اسلالوم آقایان کشور شد مشارکت ۸۴۴۱ داوطلب در آزمون استخدامی فرهنگیان مرزبانی هرمزگان: درآمد روزانه برخی قاچاقچیان سوخت ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان است انتقال توله خرس سیاه رها شده از مادر به تهران مهار آتش سوزی ۲ فروند لنج باری در بندر بهمن قشم حادثه رانندگی در گچین بندرعباس دو کشته بر جا گذاشت کشف محموله مواد مخدر در عملیات اداره اطلاعات هرمزگان مدیرعامل فولاد هرمزگان: رکوردشکنی فولاد هرمزگان در محدودیت‌ها یک معجزه بود بهار فولاد هرمزگان با رکوردشکنی شکوفه داد/ ثبت رکورد ۱۵۶ هزار و ۲۳۷ تن تختال پیام تبریک مدیر عامل فولاد هرمزگان در پی کسب نخستین رکورد تولید در سال جدید مشارکت ۲۷۷ دانش آموز هرمزگانی در آزمون تیمز پیام مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به مناسب روز ملی منابع انسانی روزه سکوت شهردار بندرعباس در شورای شهر یادگاری مسافران نوروزی؛ جزیره هرمز در نقشه کرونا قرمز شد فوت 4 عضو یک خانواده در تصادف قشم کرونا در سال نو جان ۲۰ نفر را گرفت خیز بیماری مالاریا در هرمزگان تشییع پیکر شهید سرگرد سعید مریدی بعد از وعده بی سرانجام تله کابین های هنگام و هرمز، نوبت به گنو رسید جاده های هرمزگان روی خط خون؛ ۹ نفر در تصادف های شرق و غرب هرمزگان کشته شدند افزایش تعداد شهرستان‌های زرد کرونایی در هرمزگان افزایش جان باختگان تصادفات نوروزی در جاده های رها شده هرمزگان بندرخمیر نارنجی شد کرونا نرفته برگشت/ فوت ۹ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در هرمزگان سلحشور: زلزله ۴.۴ ریشتری مرز هرمزگان و فارس بدون خسارت بود مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.