امروز
گروه خبري : روابط عمومی ها
تاريخ انتشار : 1402/02/24 - 10:04
كد :4279

ثبت بهترین عملکرد در تاریخ فعالیت فولاد هرمزگان/ رکوردشکنی با طعم همدلی و هماهنگی

خبر هرمزگان- گروه بازرگانی- شرکت فولاد هرمزگان در سال 1401 توانست با وجود همه محدودیت‌های انرژی در زمینه برق و گاز از ظرفیت اسمی خود عبور کند و با ثبت تولید یک‌میلیون و 538 هزار و 293 تن تختال و 35 رکورد در حوزه فولادسازی، بهترین عملکرد تاریخ فعالیت خود را ازنظر تولید محصول نهایی به ثبت برساند.

4

به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد هرمزگان، سال 1401 در حوزه بهره‌برداری و فولادسازی برای فولاد هرمزگان بسیار خوش‌یمن و درخشان بود و این شرکت توانست با ثبت پنج رکورد میانگین تولید ماهانه را به 150 هزار تن رساندکه البته در اسفندماه میزان تولید از 150 هزار تن نیز فراتر رفت و در سال 1401 شرکت توانست برای دومین بار از ظرفیت اسمی خود عبور کند.

این رکورد درواقع فصل جدیدی از فعالیت فولاد هرمزگان در حیات بابرکت خود است، زیرا رکورد یادشده در شرایطی رقم خود که تابستان قطعی برق و زمستان قطعی گاز گریبان این شرکت را گرفته بود. به همین دلیل عبور از ظرفیت اسمی و رکوردشکنی در شرایطی که دو سه ماه تعطیلی اجباری نصیب این شرکت شده بوده، اهمیت صدچندان می‌یابد.

در این رابطه، خبرنگار روابط عمومی جهت بررسی ابعاد رکوردشکنی و دستاوردهای فولاد هرمزگان در حوزه فولادسازی، با معاونت بهره‌برداری، مدیریت فولادسازی، رئیس ذوب کوره و LF، رئیس واحد ریخته‌گری مداوم و ارسال محصول، رئیس نگهداری و تعمیرات فولادسازی و حمل مواد، رئیس واحد نسوز و کارشناس دفتر فنی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم گفت‌وگوهایی انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

سید اصغر مدنی، معاون بهره‌برداری شرکت فولاد هرمزگان: ثبت رکوردهای کمی و کیفی در واحد بهره‌برداری به رکوردشکنی کمک کرد

در واحد بهره‌برداری با استفاده از تجربیات سال‌های قبل در زمینه کمبود برق و گاز، برنامه‌ریزی کردیم تا با ثبت رکوردهای کمی و کیفی به‌ویژه در فولادسازی، از ظرفیت اسمی در سال 1401 عبور کنیم که خوشبختانه این مهم محقق شد و رکورد یک‌میلیون و 538 هزار تن تختال به ثبت رسید.

سال گذشته برای همه فولادسازان کشور به‌دشواری گذشت، چراکه همه با محدودیت‌های برق و گاز مواجه و دچار کمبود شدند. بااین‌وجود در شرکت فولاد هرمزگان تصمیم گرفتیم با بهره‌وری بالاتر در ماه‌های بدون کمبود انرژی، کاهش تولید ناشی از کمبود را جبران کنیم.

تمام تلاش خود را برای عبور از ظرفیت اسمی انجام دادیم و خوشبختانه با ثبت پنج رکورد ماهانه در تولید تختال و یک رکورد ماهانه در تولید آهن اسفنجی، بخشی از کاهش تولید جبران شد. رکوردشکنی‌های مذکور در تولید تختال باعث شد 38 هزار تن بالاتر از ظرفیت اسمی تولید کنیم و به‌تبع آن 17 هزار تن رکورد قبلی سالانه که یک‌میلیون و 521 هزار تن بود را ارتقا بخشیم.

در سال 1401 حدود 210 هزار تن به دلیل کمبود برق در فولادسازی و 260 هزار تن آهن اسفنجی در واحد احیا مستقیم به دلیل کمبود برق در تابستان و کمبود گاز در زمستان از دست رفت. بااین‌حال آمارهای تولید نشان می‌دهد که همکاران واحد بهره‌برداری به‌خوبی از عهده وظایف خود برآمده‌اند.

 عوامل دستیابی به رکورد سالانه تولید تختال

در سال 1401 با توجه به وخیم شدن وضعیت تأمین برق به‌ویژه در تابستان، پارامترهایی را برای افزایش میزان تولید انتخاب کردیم تا با حداقل توقف مواجه شویم. به‌طور مثال یکی از عوامل اصلی افزایش تولید، اجرای طرح جمع‌آوری سرباره گرم فولادسازی بود که از سوی یکی از همکاران پیشنهاد شد و این موضوع عامل مهمی بود که به کاهش توقف ناشی از جمع‌آوری سرباره انجامید. دیگر عامل مهم پروژه کاهش مصرف قراضه بود که در سال‌های قبل تعریف شد. با اجرای دو پروژه یادشده توانستیم زمان تخلیه تا تخلیه کوره را به‌طور قابل‌توجهی کاهش دهیم و تعداد ذوب بیشتری را از کوره بگیریم تا با ثبت رکوردهای روزانه و ماهانه، درنهایت به رکورد سالانه دست پیدا کنیم.

 عوامل ثبت رکورد کیفی در واحد احیا مستقیم

هنگامی‌که در احیا مستقیم قصد افزایش کیفیت را داشته باشیم، باید در تنظیمات تولید دقت زیادی به خرج دهیم. البته ممکن است اندکی کاهش تناژ تولید رخ دهد اما با افزایش کیفیت آهن اسفنجی می‌توان به فولادسازی در جهت افزایش تولید کمک کرد و با افزایش متالیزاسیون آهن اسفنجی می‌توان کمک زیادی به افزایش تولید در فولادسازی داشت.

واحدهای احیا مستقیم و فولادسازی دست‌به‌دست هم دادند تا در اسفندماه به بالاترین میزان تولید برسیم. در اسفندماه سال 1401 که 29 روز کاری بود، توانستیم به تولید 153 هزار تن تختال دست‌یابیم. این در حالی است که فروردین‌ماه همان سال با 31 روز کاری، 150 هزار تن تختال تولید کردیم. این یعنی می‌توانیم در همین بازه زمانی یعنی 31 روز کاری در یک ماه، بیش از 160 هزار تن تختال تولید کنیم و بیشترین میزان تولید ماهانه شرکت ثبت شود.

درصورتی‌که توقفات تولید و محدودیت‌های برق و گاز به میزان سال 1401 باشند، برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در سال 1402، یک‌میلیون و 550 هزار تن تختال تولید کنیم.

حامد جمشیدی نیا، مدیر فولادسازی و ریخته‌گری مداوم: برنامه‌ریزی منسجم و تلاش همه‌جانبه برای تحقق اهداف

در سال 1401 علی‌رغم وجود محدودیت‌های زیاد برق و گاز با همت و تلاش کلیه کارکنان واحد فولادسازی با تلاش و انجام کارِ گروهی و با برنامه منسجم موفق به شکستن رکوردهای پی‌درپی روزانه و ماهانه و درنهایت به ثبت رکورد سالانه تولید تختال در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم با تولید یک‌میلیون و 538 هزار و 293 تن تختال و موفق به ثبت رکورد تولید تختال در پایان اسفندماه شدیم. همچنین از دیگر دستاوردهای مهم واحد فولادسازی کسب رتبه پیشنهاد برتر کشوری و انتخاب مدیریت فولادسازی و ریخته‌گری مداوم فولاد هرمزگان به‌عنوان واحد برتر پیشنهاددهنده به شمار می‌رود.

همچنین همکاران سخت‌کوش در دیگر واحدهای ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در سال 1401 نیز با اجرای پروژه‌های مختلف کنترل فرآیند تولید و به‌روزرسانی دستورالعمل‌های بهره‌برداری و تعامل با واحدهای جانبی دیگر، باوجود محدودیت‌های زیاد برق و گاز، نیل به اهداف تعیین‌شده در طی این سال داشته و درنهایت توانستند به رکوردها و دستاوردهای بسیاری دست یابند.

عباسعلی براهیمی رئیس ذوب کوره و LF: ثبت رکوردهای متعدد در فولادسازی و ریخته‌گری

جهادگران عرصه صنعت در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد هرمزگان در سال 1401 با عبور از رکوردهای پیاپی، برگ زرین دیگری در کارنامه افتخارات فولاد هرمزگان را ورق زدند. متخصصان فولادی نشان دادند در صورت رفع موانع تولید و پشتیبانی‌های درون و برون‌سازمانی قادر به ثبت رکوردهای متعدد و ارتقای تولید ملی در شرایط محدودیت در زمینه برق و گاز، هستند. همچنین ازجمله رکوردهای کسب‌شده در سال 1401 می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

    رکورد روزانه تعداد ذوب تخلیه‌شده در کوره یک به تعداد 27 ذوب در تاریخ 15 مهرماه
    رکورد ماهانه تعداد ذوب تخلیه‌شده در کوره یک به تعداد 664 ذوب در تاریخ مهر 1401
    رکورد ماهانه تعداد ذوب تخلیه‌شده در کوره دو به تعداد 665 ذوب در تاریخ مهر 1401
    رکورد ماهانه تعداد ذوب تخلیه‌شده مجموع دو کوره به تعداد 1319 ذوب در تاریخ مهر 1401
    رکورد سالانه تعداد ذوب تخلیه‌شده در کوره یک به تعداد 6291 ذوب در سال 1401
    رکورد سالانه تعداد ذوب تخلیه‌شده در کوره دو به تعداد 6524 ذوب در سال 1401
    رکورد سالانه تعداد ذوب تخلیه‌شده مجموع دو کوره به تعداد 12 هزار و 815 ذوب در سال 1401
    رکورد سالانه کاهش انرژی کوره قوس به میزان 670 کیلووات ساعت بر تن مذاب در سال 1401
    رکورد ماهانه کاهش تخلیه تا تخلیه کوره قوس به مدت 60.5 دقیقه بر ذوب در آذرماه 1401
    رکورد ماهانه زمان power on کوره قوس به مدت 48.1 دقیقه بر ذوب در مهرماه 1401
    رکورد ماهانه زمان آماده‌سازی کوره قوس به مدت 4.2 دقیقه بر ذوب در تیرماه 1401
    اجرای پروژه سیستم پاشش سرباره در راستای کاهش توقفات جمع‌آوری سرباره و افزایش تولید ذوب
    رکورد ماهانه مجموع توقفات اضطراری و تأخیر کوره قوس به مدت 3.1 دقیقه بر ذوب در بهمن‌ماه 1401
    رکورد سالانه کاهش ذوب‌های خارج از رِنج آنالیز شیمیایی به میزان 0.08 درصد در سال 1401

یاسر شهریاری‌پور، رئیس واحد ریخته‌گری مداوم و ارسال محصول: تولید هدفمند و ارسال به‌موقع از راهبردهای اصلی شرکت

در شرکت فولاد هرمزگان، تولید هدفمند و بر اساس نیاز بازار و همچنین ارسال به‌موقع از راهبردهای اصلی شرکت بوده است در این راستا به تعدادی از رکوردهای دست‌یافته در سال 1401 که با همت و همدلی کارکنان این واحد و همکاری دیگر واحدها و همه کارکنان فولادسازی به‌دست‌آمده است اشاره می‌کنیم؛

    رکورد روزانه تعداد ذوب ریخته‌گری شده به تعداد 54 ذوب در تاریخ آبان ماه سال 1401
    رکورد ماهانه تعداد ذوب ریخته‌گری شده به تعداد 1301 ذوب در آبان ماه سال 1401
    رکورد سالانه تعداد ذوب ریخته‌گری شده به تعداد 12 هزار و 822 ذوب در سال 1401
    رکورد روزانه تولید اسلب به میزان 6772 تن در تاریخ 15 آذرماه سال 1401
    رکورد ماهانه تولید اسلب به میزان 155 هزار و 622 تن در آذرماه سال 1401
    رکورد ماهانه کاهش عیوب گرم به میزان 0.55 درصد در فروردین‌ماه 1401
    رکورد ماهانه سرعت تولید اسلب در گریدهای کم‌کربن به میزان 1.6 متر بر دقیقه در آبان ماه سال 1401

محمد ملابیک، رئیس واحد نسوز: به‌کارگیری تمام توان واحد نسوز برای تحقق اهداف شرکت

کارکنان واحد نسوز هم پا به‌پای همکاران سایر نواحی در دستیابی به رکوردهای تولید، تمامی تلاش و توان خود را به کار گرفتند تا با افزایش تولید موفق به کسب رکوردهای ذیل گردند:

    رکورد ماهانه مصرف نسوز کوره قوس به میزان 1.93 کیلوگرم بر تن مذاب در دی‌ماه 1401
    رکورد ماهانه کاهش مصرف نسوز تاندیش به میزان 1.45 کیلوگرم بر تن مذاب در دی‌ماه 1401

امیر صفاری، رئیس نگهداری و تعمیرات فولادسازی و حمل مواد:

رکوردشکنی‌ها با همت و کارِ تیمی کارکنان تولید، تعمیرات و نگهداری و عوامل پشتیبانی

سال 1401 باوجود محدودیت‌های برق و گاز مصرفی با توجه به همت و کار تیمی کارکنان تولید، تعمیرات و نگهداری و عوامل پشتیبانی‌کننده منجر به کسب رکوردهای متعدد شد که نتیجه آن افزایش آماده‌به‌کاری تجهیزات و افزایش تولید بوده است. ازجمله این رکوردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

    افزایش 6 درصدی آماده‌به‌کاری کوره‌ها نسبت به مدت مشابه سال قبل
    کاهش 30 درصدی توقفات اضطراری
    کاهش 30 درصدی توقفات برنامه‌ای
    انجام پروژه تغییر تابلوهای بوستر فن کوره پاتیلی
    انجام پروژه نازل سرباره

ایوب گودرزی، کارشناس دفتر فنی فولادسازی و ریخته‌گری مداوم: اجرای پروژه‌های تسهیل‌کننده تولید با همکاری دفتر فنی تولید فولادسازی و ریخته‌گری مداوم

با توجه به ثبت رکورد سالانه تولید تختال در ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم در سال «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین» علی‌رغم وجود محدودیت‌های فراوان برق و گاز واحد دفتر فنی تولید فولادسازی و ریخته‌گری مداوم نیز به‌عنوان یکی از واحدهای این ناحیه، در کنار واحدهای تولیدی با اجرای پروژه‌های مختلف کنترل فرآیند تولید و به‌روزرسانی دستورالعمل‌های بهره‌برداری و تعامل با واحد خرید، سعی در کمک به نیل به اهداف تعیین‌شده در طی این سال داشته است. از اهم این اقدامات می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

    پروژه کنترل و پایش مصرف انرژی؛ فولادسازی به‌نحوی‌که منجر به اخذ ISO50001 بدون مغایرت و کسب رکورد کاهش مصرف انرژی کوره قوس به 673 کیلووات ساعت بر تن مذاب شد
    پروژه افزایش بهره‌وری آنالیز ذوب تا 98 درصد تارگت آنالیز کارت استاندارد گریدهای تولیدی در کوره قوس در راستای کاهش زمان آماده‌سازی ذوب و افزایش کیفیت ذوب تولیدی در کوره پاتیلی
    اجرای پروژه شارژ فروآلیاژ در کوره پاتیلی‌ها در راستای کاهش مصرف و افزایش بهره‌وری در کوره پاتیلی
    اجرای پروژه کاهش ذوب‌های خارج از رنج آنالیز شیمیایی که منجر به کسب رکورد کاهش میزان ذوب‌های خارج از رنج آنالیزی تا 0.08 درصد در سال 1401 شد
    انجام پروژه استراتژیک افزایش راندمان واحد ریخته‌گری مداوم در راستای افزایش اهداف کمیت تولید
    انجام پروژه بهینه‌سازی کلسیم تریدمنت در کوره پاتیلی در راستای کاهش عیوب محصول نهایی
    انجام پروژه کاهش دمای سوپرهیت تاندیش ریخته‌گری مداوم در راستای افزایش کیفیت محصول نهایی
    اجرای پروژه هوشمندسازی کنترل فرآیند تولید در سیستم PCS که ازجمله اقدامات اصلی در این پروژه می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

    اجرای سیستمی کردن کارت ساخت گریدهای تولیدی در سیستم  PCS
    کنترل و پایش شاخص‌های فرآیندی به‌صورت آنلاین در سیستم PCS
    کنترل دمای پاتیل تحویلی به کوره‌ها با نمایش پاتیل با دمای خارج از دستورالعمل در سیستم  PCS
    راه‌اندازی پروژه TTL در راستای تعیین دمای ذوب ارسالی مطابق با دستورالعمل در سیستم  PCS
    کنترل و پایش سرعت ریخته‌گری در راستای افزایش بهره‌وری
    اجرای پروژه تعیین زمان ارسال ذوب به ریخته‌گری در زمان سکوئنس در سیستم  PCS
    پروژه پایش آنلاین لدل چنچ ذوب در PCS در راستای مطابقت با دستورالعمل اجرایی
    پروژه اجرای میز تحلیل شکست فرآیند و آنالیز حوادث فرآیندی در سیستم  PCS

    پروژه بومی‌سازی اشکال ویژه تاندیش (لدل شرود) در راستای حمایت از تولید داخل و تأمین پایدار
    پروژه بومی‌سازی اشکال ویژه پاتیل (مخروطی دمش از کف پاتیل) در راستای حمایت از تولید داخل و تأمین پایدار
    پروژه جایگزینی توربو باکس به‌جای دام و ویر در تاندیش در راستای کاهش هزینه تولید، تأمین و تولید پایدار از داخل کشور، افزایش کیفیت محصول نهایی و همگن‌سازی دمای مذاب در تاندیش
    پروژه تغییر شکل مجرای تخلیه کوره قوس در راستای مینمایز توربولانس مذاب
    پروژه جایگزینی بلوک آبگرد مسی در دریچه سرباره، جایگزین آجرهای منیزیت گرافیت در راستای کاهش توقفات و هزینه‌های تولید
    پروژه جایگزینی بلوک آبگرد مسی در پلکانی شل‌های فلزی و حذف آجرهای منیزیت گرافیت در راستای کاهش توقفات و هزینه‌های تولید
    اجرای پروژه استراتژیک کاهش نرخ مصرف الکترود گرافیتی کوره قوس در راستای کاهش توقفات، خرید ارزی و هزینه‌های تولید
    پروژه سیستمی شدن فرم‌های ثبت و تحلیل حوادث فرآیندی فولادسازی در جهت ذخیره‌سازی دائمی و آنالیز داده‌ها در راستای کاهش یا حذف حوادث فرآیندی
    شناسایی شرکت‌های تأمین‌کننده بومی جدید جهت تأمین پایدار و کیفیت بهتر

پذیرش بین‌المللی مقاله در کنفرانس 2nd International Workshop on Surface quality of continuously cast products – Bergamo

    پذیرش بین‌المللی دو مقاله در کنفرانس METEC and 6th ESTAD 2023

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
 
 
آخرین اخبار
مهاجمان مسلح رییس شبکه بهداشت بشاگرد را به رگبار بستند/ دستگیری سه مظنون اظهار نظر خودرویی جدید میرسلیم در بندرعباس تودیع و معارفه مدیرکل امورمالیاتی هرمزگان با چراغ خاموش رییس شورای شهر بندرعباس استعفا داد کودک بشاگردی قربانی نیش عقرب شد مدیر کل میراث فرهنگی: اقدام شهرداری بندرکنگ در بافت تاریخی غیرقانونی است/ بی توجهی به تذکرات استانداری مدیر نورسیده شیلات نمونه کشوری شد تفاهم نامه مشترک استاندار هرمزگان و رییس نوسازی مدارس کشور/ احداث و تکمیل ۱۴۰۹ کلاس درس در هرمزگان مدیرکل آموزش و پرورش استان هرمزگان تجلیل شد آغاز امتحانات نهایی پایه نهم در هرمزگان شورای شهر بندرعباس خبر افزایش کرایه تاکسی را سانسور کرد آغاز برداشت نوبرانه لیموترش در شهرستان رودان ورزشکار هرمزگانی در مسابقات غواصی آزاد قهرمانی جهان رکوردشکنی کرد صادرات پیاز و سیب زمینی از هرمزگان آزاد شد سرنوشت تلخ «درخت سبز» انتخاب فولاد هرمزگان به عنوان کارفرمای پیشرو در ورزش ثبت بهترین عملکرد در تاریخ فعالیت فولاد هرمزگان/ رکوردشکنی با طعم همدلی و هماهنگی هرمزگان رتبه اول سرقت از شاه لوله های نفتی/ سارقان در بندرعباس ۴۰ متر تونل زدند پاکبان بندرعباسی هنگام خدمت بر اثر تصادف جان باخت استعفاهای انتخاباتی در هرمزگان کلید خورد رییس کل دادگستری هرمزگان: برای نظارت بر بازار شرمنده مردم هستیم/ تخلف در اصناف زیاد است فرمانده پاسگاه چارک در درگیری با قاچاقچیان مواد مخدر به شهادت رسید/ سومین شهید در یک ماه راهیابی چهار دانش آموز هرمزگانی به کارسوق ملی فراگیر فناوری هسته ای مدیرکل آموزش و پرورش هرمزگان: تا اول مهرماه هزار معلم در هرمزگان استخدام می‌شوند فولاد هرمزگان، حامی 20 هزار یتیم هرمزگانی فولاد هرمزگان نایب قهرمان لیگ اسلالوم آقایان کشور شد مشارکت ۸۴۴۱ داوطلب در آزمون استخدامی فرهنگیان مرزبانی هرمزگان: درآمد روزانه برخی قاچاقچیان سوخت ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان است انتقال توله خرس سیاه رها شده از مادر به تهران مهار آتش سوزی ۲ فروند لنج باری در بندر بهمن قشم حادثه رانندگی در گچین بندرعباس دو کشته بر جا گذاشت کشف محموله مواد مخدر در عملیات اداره اطلاعات هرمزگان مدیرعامل فولاد هرمزگان: رکوردشکنی فولاد هرمزگان در محدودیت‌ها یک معجزه بود بهار فولاد هرمزگان با رکوردشکنی شکوفه داد/ ثبت رکورد ۱۵۶ هزار و ۲۳۷ تن تختال پیام تبریک مدیر عامل فولاد هرمزگان در پی کسب نخستین رکورد تولید در سال جدید مشارکت ۲۷۷ دانش آموز هرمزگانی در آزمون تیمز پیام مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان به مناسب روز ملی منابع انسانی روزه سکوت شهردار بندرعباس در شورای شهر یادگاری مسافران نوروزی؛ جزیره هرمز در نقشه کرونا قرمز شد فوت 4 عضو یک خانواده در تصادف قشم کرونا در سال نو جان ۲۰ نفر را گرفت خیز بیماری مالاریا در هرمزگان تشییع پیکر شهید سرگرد سعید مریدی بعد از وعده بی سرانجام تله کابین های هنگام و هرمز، نوبت به گنو رسید جاده های هرمزگان روی خط خون؛ ۹ نفر در تصادف های شرق و غرب هرمزگان کشته شدند افزایش تعداد شهرستان‌های زرد کرونایی در هرمزگان افزایش جان باختگان تصادفات نوروزی در جاده های رها شده هرمزگان بندرخمیر نارنجی شد کرونا نرفته برگشت/ فوت ۹ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در هرمزگان سلحشور: زلزله ۴.۴ ریشتری مرز هرمزگان و فارس بدون خسارت بود مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.