امروز
گروه خبري : اقتصاد
تاريخ انتشار : 1402/06/23 - 09:58
كد :4413

رشد تولید در فولاد هرمزگان در سایه کمبود انرژی

خبر هرمزگان- گروه بازرگانی- معاون بهره‌برداری شرکت فولاد هرمزگان گفت: کارکنان بلند همت شرکت فولاد هرمزگان در 5 ماه نخست سال جاری، با وجود مواجهه با محدودیت‌های شدید انرژی، توانستند رشد 7.5 درصدی تولید تختال فولادی نسبت به مدت مشابه سال قبل را برای شرکت و سایر ذی‌نفعان فولاد هرمزگان به ارمغان آورند.

4

در پی کسب این موفقیت، خبرنگار روابط عمومی فولاد هرمزگان در مصاحبه با سید اصغر مدنی، معاون بهره‌برداری، دلیل کسب این موفقیت را جویا شده است. ماحصل این مصاحبه را در ادامه می‌خوانید.

به‌عنوان سؤال نخست، درباره حال و هوای فولاد هرمزگان توضیح دهید.

به شکرانه خداوند و با حمایت مدیریت ارشد سازمان و همت تمامی مدیران و کارکنان، در سال گذشته موفق به ثبت 36 رکورد در حوزه بهره‌برداری در تولیدات کمی و کیفی شدیم و در مجموع سال خوبی را پشت سر گذاشتیم. یکی از مهم‌ترین رکوردهایی که در سال گذشته به ثبت رسید، رکورد تولید سالانه به میزان یک‌میلیون و 545 هزار تن بود. این در حالی است که ظرفیت اسمی کارخانه تولید یک میلیون و 500 هزار تن تختال فولادی است.

درباره نقش انرژی و به‌طور مشخص برق و گاز در چرخه تولید فولاد هرمزگان توضیح دهید.

رکوردهای تولید در این شرکت علی‌رغم مشکلات تأمین انرژی، همچون کمبود برق در تابستان و کمبود گاز در زمستان رقم خورد؛ به‌طوری‌که سال قبل فولاد هرمزگان سه ماه را با محدودیت شدید تأمین برق و گاز پشت سر گذاشت و حدود 200 هزار تن از تولید خود را از دست داد. در واحد احیا مستقیم به‌عنوان تولیدکننده آهن اسفنجی، از گاز طبیعی به‌عنوان خوراک استفاده می‌کنیم که در زمستان با کمبود آن مواجه می‌شویم. در فولادسازی نیز برق یکی از مؤلفه‌های اصلی تولید است که در تابستان برای تأمین آن با محدودیت مواجهیم.75 درصد برق مصرفی به واحد فولادسازی و 80 درصد گاز مصرفی به واحد احیا مستقیم اختصاص می‌یابد؛ بنابراین باید گاز و برق به میزان کافی تأمین شود تا بتوانیم با ظرفیت کامل محصول تولید کنیم.

مشکلات زیرساخت‌های انرژی باعث کندی پیشرفت و یا عدم پیشرفت در صنعت می‌شود. قطعی برق تنها صنعت فولاد را دچار مشکل نمی‌کند، بلکه تأمین‌کنندگان مواد اولیه و مصرفی و نیز مصرف‌کنندگان نهایی را با مشکل روبه‌رو خواهد کرد. ضمن اینکه بنابر اظهار نظر کارشناسان، هر فرصت شغلی مستقیم در صنعت فولاد می‌تواند حدود 15 فرصت شغل غیرمستقیم ایجاد کند که با کمبود انرژی ممکن است برخی از این مشاغل در زمان‌های قطعی برق و گاز با مشکل مواجه شوند. ازاین‌رو حفظ مشاغل باید در اولویت نخست قرار گیرد.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد هرمزگان تصریح کرد: رشد تولید در فولاد هرمزگان با وجود کمبود انرژی

شرایط شرکت در سال جاری چگونه است؟

با گذشت پنج ماه از سال 1402، شدیدتر از سال‌های گذشته با محدودیت‌های برق مواجه بوده و هستیم؛ بااین‌حال توانستیم رشد 7.5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ثبت برسانیم. البته مشکلات فولادسازان هنوز در زمینه تأمین انرژی حل نشده و در شهریورماه نیز همچنان با محدودیت برق مواجهیم.

با وجود کمبود انرژی، شاهد رشد تولید در فولاد هرمزگان هستیم. درباره علل این موفقیت توضیح دهید.

یکی از مهم‌ترین دلایل کسب این موفقیت این بود که امروز فولاد هرمزگان به بلوغ سازمانی رسیده و تجارب سال‌های قبل در این زمینه بسیار کارگشا بود. در سال جاری، علی‌رغم گرمای شدید هوا، تعمیرات سالانه را به‌صورت فرصت‌طلبانه با کمک نیروهای درون سازمان در تابستان انجام دادیم و خط تولید را به‌گونه‌ای آماده و چابک سازی کردیم تا همچنان بر مدار رشد تولید حرکت کند. اقدام دیگر شرکت، انجام پروژه‌های متعدد بوده است که یکی از آن‌ها تعویض ترانس کوره برای نخستین بار بود که این پروژه نیز با مشارکت و کارِ گروهی بسیاری از واحدهای سازمان و با اتکا به ظرفیت شرکت‌های داخلی انجام شد. به حداقل رساندن زمان تخلیه تا تخلیه کوره و حذف یا کاهش حداکثری توقفات ناخواسته، اجرای پروژه‌های بهبود، هم‌راستایی پیمانکاران با اهداف سازمان و مهم‌تر از همه این عوامل، افزایش تعلق‌خاطر سازمانی و تعهد کارکنان به اهداف سازمان نقش بی‌بدیلی در کسب این موفقیت داشته است.

سخن پایانی؟

درصورتی‌که زیرساخت‌های لازم به‌خوبی مهیا باشد و محدودیت‌های انرژی برطرف شود می‌توان به کسب موفقیت‌های بیشتری در صنعت فولاد کشور و به‌ویژه در فولاد هرمزگان امیدوار بود. ضمن اینکه در سایه الطاف الهی و عزم جزم مدیریت و همت کارکنان امیدواریم تا پایان امسال شاهد رکوردشکنی غرورآفرین دیگری از مجموعه فولاد هرمزگان باشیم.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
 
 
آخرین اخبار
زاگرس جنوبی کازرون مقابل فولاد هرمزگان شکست خورد ۵۲ هزار دانش آموز کلاس اولی در هرمزگان برای اولین بار؛ استاندار هرمزگان دریابست را شکست فولاد هرمزگان "چادرملو اردکان یزد" را با سه گل بدرقه کرد مدیرکل شیلات هرمزگان: صید ممنوع تا هشت مهرماه مدیرعامل شرکت فولاد هرمزگان: اخذ تصمیم‌های هوشمندانه برای تحقق رشد تولید ضروریست هرمزگان، نیازمند تمامی گروه‌ های خونی کاروانسرای بستک ثبت جهانی شد هرمزگان رتبه اول کشور در سنجش بدون ثبت‌نام دانش‌آموزان شد رشد 29 درصدی تولید آهن اسفنجی در فولاد هرمزگان رشد تولید در فولاد هرمزگان در سایه کمبود انرژی 20 مبتلا به مالاریا در جاسک/ فرماندار: همه مبتلایان خارجی هستند شیلات هرمزگان عنوان دستگاه برتر در جشنواره شهید رجایی را کسب کرد شهرآورد هرمزگان به نفع فولاد به پایان رسید کسی بوی گاز غرب بندرعباس را گردن نمی گبرد/ پاسخ مبهم محیط زیست هرمزگان پس از پنج‌ ماه/ شائبه تعارف یا ناتوانی فنی و تخصصی فولاد هرمزگان، سردمدار «رشد تولید» در صنعت فولاد کشور خرید توافقی ۱۴ هزار و ۲۰۰ تُن لیموترش از کشاورزان هرمزگانی تصادف در جاده بستک - بندرعباس ۲ کشته برجا گذاشت چابک‌سازی فولاد هرمزگان با اجرای فرصت‌طلبانه تعمیرات سالانه واحد فولادسازی اجرای پروژه تعویض ترانس در فولاد هرمزگان انهدام باند کلاهبرداری خودرو و سارقان موتورسیکلت در هرمزگان عضو هیئت رئیسه مجلس: فولاد هرمزگان، پیشران توسعه صنعت فولاد در جنوب کشور است فولاد هرمزگان نشان عالی مسئولیت اجتماعی «پیشرفته» دریافت کرد حمله پلنگ به گوسفندان در بشاگرد؛ محیط زیست هرمزگان جبران خسارت می کند سرقت لوله‌های کولر گازی مسابقات سراسری شطرنج را در هرمزگان تعطیل کرد جزئیات آتش‌سوزی در خط انتقال نفت/ نفت دزدی کار دست سارق داد/ دو کشته نتیجه ماجراجویی سارقان برای نخستین بار؛ ۱۷ دانش‌آموز هرمزگانی صاحب رتبه زیر ۱۰۰ کنکور شدند شفاف سازی آموزش و پرورش هرمزگان درباره هزینه تجهیز باشگاه فرهنگیان بندرعباس اولین واریزی مالیات و عوارض آلایندگی شرکت‌های نفتی به حساب هرمزگان بازداشت سرباند قاچاق سوخت در هرمزگان با گردش حساب ۱۷۵ میلیاردی انتخاب شرکت نگین فولاد هرمزگان به عنوان یکی از آزمایشگاه‌های مرجع استان خرید توافقی لیموترش در هرمزگان از ۵ هزار تن فراتر رفت ادامه ماجرای گم شدن جمجمه نوجوان مینابی/ تیتر حمایتی برخی رسانه ها پس از تقدیر موفقیت دانش آموز هرمزگانی در کنکور سراسری آمادگی فولاد هرمزگان برای تامین ورق‌های مورد نیاز نیروی دریایی ارتش رشد هفت درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان جهش 13 درصدی تولید آهن اسفنجی در فولاد هرمزگان درگیری در بیمارستان میناب با ادعای گم شدن جمجمه بیمارِ زنده تندیس سه ستاره دومین همایش ملی ساخت ایران به فولاد هرمزگان تعلق گرفت تعمیر دیزل رادیاتور فولادسازی فولاد هرمزگان برای نخستین بار افزایش 48 درصدی سودآوری فولاد هرمزگان ثبت نام ۳۶۶ نفر برای پنج کرسی مجلس در هرمزگان بازی با روان مردم در شورای شهر بندرعباس صید شیر ماهی به روش گوشگیر در هرمزگان ممنوع شد هرمزگان، قهرمان مسابقات فوتسال دانش آموزان با نیازهای ویژه کشور شد عاملان قتل نوجوان ۱۷ ساله در بندرعباس بازداشت شدند یک مسئول: قیمت نان در هرمزگان افزایشی نداشته است هنگامِ فراموشی شیلات پیشرفت 52.5 درصدی پروژه سولفورزدایی احیا مستقیم فولاد هرمزگان لیموترش درجه یک هرمزگان، ۱۰ هزار تومان قیمت خورد مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.