امروز
گروه خبري : خبر برتر 1
تاريخ انتشار : 1402/10/10 - 12:03
كد :4544

حکایتِ حیات؛ زمانی که پلنگ‌ها در هرمزگان جان می‌دهند

خبر هرمزگان- دامداران مناطق مختلف هرمزگان مدت‌هاست متحمل خسارت‌های ناشی از حمله پلنگ و خرس به گله‌های خود هستند و پرداخت خسارت از محل قانونی پیش بینی شده، عامل مهمی در جلوگیری از اقدامات تلافی جویانه علیه گونه‌های مهم خرس و پلنگ از سوی خسارت دیدگان به شمار می‌رود.

4

کم توجهی به پرداخت خسارت روستاییان و طولانی شدن فرآیند آن و گرفتار کردن روستاییان خسارت دیده در پیچ و خم‌ها و نامه نگاری‌های اداری می‌تواند منجر به افزایش تعارض بین دامداران و روستاییان با گونه ‌ای مهاجم وحشی و مضاعف شدن خسارت‌های زیست محیطی و حتی انسانی دوجانبه شود.

یکی از نمونه ‌های غم‌انگیز این تعارض، ماجرای پلنگی نامگذاری شده به نام «نازَک» است که سال ۹۹ در تله کارگذاشته شده در کوه‌های بشاگرد گرفتار شد.

عباس، یکی از اهالی روستای «دهیج سندرک» میناب که در مسیر پلنگ ماده، تله فلزی گذاشته بود، همان زمان گفت: بارها و بارها گوسفندان من و اهالی روستا توسط حیوانات وحشی تلف شدند باید در این مورد چاره‌اندیشی می‌کردیم، به همین علت عصر دوشنبه همان روز که لاشه گوسفندانم را پیدا کردم، با پیشنهاد اهالی، تله‌ای در همان محل تلف شدن گوسفندان جاسازی کردم تا حیوان وحشی را به دام بیاندازم، نمی‌دانستم این موجود زنده شغال یا سگ وحشی، گرگ یا پلنگ است.

وی ادامه داد: صبح روز بعد زمانی که به محل رفتم دیدم یک قلاده پلنگ درون تله گرفتار شده است، خیلی ناراحت شدم، می‌خواستم آزادش کنم ولی نمی‌توانستم نزدیک او شوم، غرش‌کنان قصد حمله را داشت، به‌سرعت دهیار روستا را در جریان قراردادم و دهیار موضوع را به محیط‌زیست اطلاع داد.

بعد از این اتفاق تلخ که بازتاب وسیعی نیز در رسانه‌ها داشت، مصاحبه‌های متعددی درباره لزوم پرداخت خسارت دام‌های تلف شده با هدف کاهش مقابله شخصی آن‌ها با گونه‌های ارزشمندی همچون پلنگ و خرس انجام شد.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست طبیعی در این باره گفت: اگر به گونه‌ها و محصولات کشاورزی شخصی از سوی حیواناتی همچون خرس‌ها، گربه‌سانان، آهو، قوچ و میش و سایر حیوانات آسیبی وارد شود، آن شخص می‌تواند به نزدیک‌ترین واحد محیط زیست همچنین نزدیک‌ترین شعبه صندوق بیمه محصولات کشاورزی مراجعه کند.

برای این کار نیازی نیست که محصولات خود را بیمه کنند تنها کافیست در صورت وارد شدن خسارت به این مراکز مراجعه کند و پس از کارشناسی و بررسی، خسارت پرداخت خواهد شد.

حسن اکبری تصریح کرد: هدف از درنظر گرفتن این بیمه، کاهش آسیب به حیوانات است تا اگر کشاورزی از سوی حیوانی صدمه دید، کینه‌ای از حیات وحش به دل نگیرد و به دنبال اقدامات تلافی‌جویانه نباشد.

نبود گزارشی از عملکرد پرداخت خسارت به روستاییان

اما این رویکرد در هرمزگان تغییر و نتیجه عملی خاص و قابل توجهی به دنبال نداشت و هیچ گزارشی از عملکرد پرداخت خسارت به روستاییان اعلام یا منتشر نشد.

این در حالیست که پس از ماجرای نازک، اخبار حمله حیوانات وحشی به دام‌های مردم در مناطق روستایی هرمزگان، بارها و بارها در رسانه‌ها منتشر شد و همچنان نیز ادامه دارد.

دهیار روستای «بیورچ» در بخش گوهران شهرستان بشاگرد در این باره گفت: سالانه ۵۰ تا ۶۰ راس دام اهالی بر اثر حمله پلنگ در این روستا تلف می‌شود اما تاکنون خسارتی به دامداران پرداخت نشده است.

سجاد رنجبر در گفت و گو با ایرنا افزود: اداره‌کل محیط زیست استان در این باره قول پیگیری داده اما با وجود مستندات ارائه شده، نتیجه عملی به دست نیامده است.

وی ادامه داد: در هر حمله پلنگ حدود ۱۰ راس دام اهالی از دست می‌رود و این درحالیست که دامداری یکی از مهم‌ترین شغل‌های اهالی این منطقه محروم محسوب می‌شود.

مجموع آمار تلفات در یکسال به ۷۰ راس هم می‌رسد

حسین بهادری دهیار روستای علی آباد میناب نیز درد دلی مشابهی دارد و پرداخت نشدن خسارت دامداران از محل‌های قانونی پیش بینی شده را زمینه ساز تبعات منفی می‌داند.

وی به خبرنگار ایرنا گفت: در یکی از موارد این خسارت‌ها، هشت راس دام یکی از اهالی به نام حسن زارعی در حمله حیوان وحشی تلف شد که مجموع آمار این تلفات در یک سال به ۷۰ راس هم می‌رسد.

یک فعال محیط زیست استان هرمزگان که کاهش تعارض مردم و دامداران با حیوانات وحشی را در قالب یک طرح مصوب و مردم نهاد دنبال می‌کند نیز  کوتاهی در پرداخت خسارت به دامداران را خطرناک و موجب پایین آمدن اثربخشی طرح‌های کاهش تعارض دانست.

مرتضی آریانژاد توضیح داد: از سال گذشته تاکنون اقدامات آموزشی و حمایتی برای دامداران در روستاهای ۲ شهرستان میناب و بشاگرد انجام شده تا با ارزش گونه‌هایی مانند پلنگ و خرس آشنا شوند و به‌خاطر خسارت مالی دست به اقدامات تلافی جویانه نزنند.

وی ادامه داد: در قالب این طرح برای روستاییان داروها و واکسن‌های دامی و دیگر اقلام مورد استفاده تهیه و رایگان به آن‌ها داده می‌شود.

طی چند ماه گذشته حداقل ۱۰۰ راس دام فقط در این ۲ شهرستان بر اثر حمله حیوانات وحشی از دست رفته است که مستندات آن شامل عکس و فیلم از لاشه‌های دریده شده با ثبت محل و تاریخ دقیق جمع‌آوری شده است.

به گفته این فعال محیط زیست، تمامی این مستندات طی چند مرحله به اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان تحویل شده است که آخرین و کامل‌ترین مرحله آن ۱۵ آبان امسال بود.

آریانژاد هشدار داد: بی‌توجهی به خسارت‌های روستاییانی که دامداری شغل و محل درآمد اصلی آن‌هاست، تقابل دامداران با حیوانات وحشی را افزایش می‌دهد که خطرات چندجانبه دارد.

معاون محیط زیست هرمزگان نیز حملات مکرر حیوانات وحشی به دام‌های روستاییان را تایید و اضافه کرد: حدود ۲ هفته قبل فقط در یک حمله حدود ۵۰ راس دام تلف و خسارت سنگینی وارد شد.

به گفته میثم قاسمی، پیگیری‌ها برای پرداخت خسارت دامداران ادامه دارد و یک پرونده با مستندات تلف شدن ۳۲ راس دام در رودان آماده ارسال به تهران است.

هرچند وی، نبود مستندات کافی در مورد برخی موارد حمله را دلیل پرداخت نشدن خسارت دامداران اعلام کرد اما به دلایل تاخیر در پرداخت خسارت به مواردی که پرونده و مستندات کامل آن‌ها بوده است، اشاره‌ای نکرد.

این فرآیند ناکارآمد موجب شده در حالی که سایر استان‌ها خسارت‌های وارد شده به دامداران بر اثر حیوان وحشی را پرداخت کرده‌اند در هرمزگان از ابتدای سال‌جاری تاکنون حتی یک مورد نیز منجر به پرداخت خسارت نشده باشد که به نظر می‌رسد دلیل آن به رکود و کُندی امور در بخش‌های مرتبط اداره‌کل محیط زیست هرمزگان بازمی‌گردد.

آنچه مسلم است همان‌گونه که اشاره شد، نداشتن تدبیر مناسب برای سرعت بخشی به روند پرداخت خسارت به دامداران، تبعات منفی ثابت شده‌ای دارد که ماجرای نازک در بشاگرد یکی از نمونه‌های آن است.

در چنین مواردی اتفاقی که در روستای دورافتاده‌ای در بشاگرد رخ داده، به سرعت روی خروجی رسانه‌های داخلی و حتی خارجی قرار می‌گیرد و علاوه بر افسوس برای از دست رفتن یا آسیب دیدن گونه‌های ارزشمندی مانند خرس و پلنگ، بار روانی ناخوشایند و تصویر نامناسبی از موقعیت‌های زیست محیطی در حوزه حیات وحش ایجاد می‌کند./ ایرنا

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
 
 
آخرین اخبار
خبرهای ضد و نقیض از تب دانگی در هرمزگان هرمزگان کانون انتقال محلی تب دانگی/ ثبت ۹ مورد ابتلا در بندرلنگه جریمه ۴ میلیاردی یک جایگاه دار برای سوء استفاده از ۶۱ کارت سوخت معاون استاندار: ساعت کاری ادارات هرمزگان یک هفته تعدیل می‌شود «دکتر مسعود پزشکیان» نهمین رئیس جمهوری ایران مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب نیمه اول مرداد برگزار می شود خطر عقرب گزیدگی در کمین مردم هرمزگان معاون وزارت بهداشت: یک فوتی بر اثر تب دنگی/ بیشتر مبتلایان محلی در بندرلنگه هستند کتیبه قاجاری در «کهتویه» بستک هرمزگان کشف شد راهیابی ۳ دانش‌آموز از هرمزگان به مرحله نهایی المپیادهای علمی رهبر معظم انقلاب: جمهوری اسلامی قوامش به حضور مردم است هرمزگان باز هم رتبه اول تورم شد تعداد شعب اخذ رای انتخابات ریاست جمهوری در هرمزگان مشخص شد اعتراض و اتحاد جواب داد/ مخالفت محیط زیست با آبشیرینکن اصفهانی ها در سیریک عامل تیراندازی مراسم عروسی در حاجی‌آباد دستگیر شد آژیر خطر یک بیماری خطرناک در هرمزگان/ شناسایی ۲۰ بیمار مبتلا به تب دانگی شناسایی دو مورد تب دنگی در بندرلنگه افزایش تدریجی دمای هوای در هرمزگان برادر کشی در بندرعباس/ اختلاف ملکی دو برادر را به جان هم انداخت تونل«راهدار فداکار» در جاده بندرعباس- حاجی‌آباد دو ماه مسدود شد هشدار نارنجی هواشناسی در هرمزگان تمدید شد؛ تداوم تندبادها و بارش‌های شدید تصادف خونین در جاده میناب به بندرعباس با ۴ کشته ‌ زنگ خطر بازگشت پشه آئدس به هرمزگان توقیف ۴۰۰۰ خودروی شوتی در یک سال لیگ برتر فوتبال ساحلی کشور/ فولاد هرمزگان تیم دکتر تامین اصفهان را شکست داد هشدار جدی امام جمعه بندرعباس: چاه های جنوب کرمان سد استقلال و آب شرب و کشاورزی هرمزگان را تهدید می کند انتقال فاضلاب بندرعباس به بخش صنایع بازداشت اعضای باند سرقت خودرو و موتورسيکلت در هرمزگان تعیین تکلیف ماشین آلات و تجهیزات در بنادر و گمرکات فولاد هرمزگان آداک نوشهر را در هم کوبید مدیرکل کار هرمزگان: مشکل داوطلبان استخدام پالایشگاه بندرعباس حل می‌شود جزئیات جدید از مراسم تشیع و تدفین شهدای حادثه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور چهارشنبه در سراسر کشور تعطیل شد رهبر انقلاب با تسلیت شهادت رئیس‌جمهور و همراهان ایشان: رئیسی عزیز خستگی نمی‌شناخت ملی پوش قایقرانی هرمزگان مورد استقبال قرار گرفت هرمزگان رکورددار پُست پس تاز/ یازده روز بی خبری از مرسوله دارویی درخواست از امارات برای استرداد فوری کلاهبردار متواری هرمزگان نگرانی والدین از نبود واکسن های شیرخواران در هرمزگان+ واکنش دانشگاه علوم پزشکی تغییر مدیرکل محیط زیست هرمزگان با پیوست حرف و حدیث ها نخستین خواهر و برادر راهی مجلس دوازدهم شدند تب کریمه کنگو در هرمزگان قربانی گرفت کودک‌ یک‌ساله در روز تولدش اعضایش را هدیه کرد گروگان ۶ ساله بندرعباسی به آغوش خانواده بازگشت خودروهای هیبریدی به قشم رسیدند بازداشت قاتلان جوان ۲۳ ساله هرمزگانی مدیرکل بحران: مردم هرمزگان مراقب مخاطرات ناپایداری جوی و دریایی باشند جاده بستک به لار فارس مسدود می‌شود فولاد هرمزگان واحد نمونه کارگری کشور شد مدیر کل محیط زیست هرمزگان: سپنتا مهام ایرانیان در حوزه محیط زیست و پسماند عملکرد قابل تحسینی دارد واژگونی خودرو شوتی سوخت قاچاق در بندرخمیر ۲ فوتی داشت مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.