امروز
گروه خبري : اقتصاد
تاريخ انتشار : 1402/11/22 - 09:24
كد :4617

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مطرح کرد: همدلی، رمز موفقیت فولاد هرمزگان در اجرای پروژه‌ها

خبر هرمزگان- رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: اگر در هر پروژه، سه ضلع کارفرما، پیمانکار و مشاور مصمم، همدل و هم‌زبان باشند، قطعا بر چالش‌های اجرای پروژه غلبه خواهند کرد و پروژه زودتر از موعد به بهره‌برداری می‌رسد؛ موضوعی که در اجرای پروژه‌های فولاد هرمزگان نیز به وضوح به چشم می‌خورد و باعث پیشرفت پروژه‌های این شرکت شده است.

بهرام سبحانی در حاشیه بازدید از طرح‌های توسعه‌ای فولاد هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگار روابط عمومی بیان کرد: صنعت فولاد کشور از نظر ایجاد ظرفیت و توان فنی و تخصصی برای رشد و توسعه کمی و کیفی بسیار قدرتمند است و امروز برای احداث کارخانه فولادی از صفر تا صد در طراحی، مهندسی، ساخت بسیاری از ماشین‌آلات و تجهیزات، توان بسیار خوبی در کشور داریم. عمده توسعه صنعتی رخ داده در کشور طی چند سال اخیر بر پایه دانش فنی متخصصان داخلی بوده است.

وی افزود: در سند توسعه کل کشور صنعت فولاد پیشروتر از سایر صنایع مشاهده می‌شود. به طوری که در افق 1404 مقرر شده بود صنعت فولاد به تولید 55 میلیون تن فولاد دست یابد و اکنون ظرفیتی حدود 50 میلیون تن احداث شده و احتمالا تا دو سال دیگر نیز شاهد اضافه شدن 5 میلیون تن ظرفیت جدید و دستیابی به هدف تعیین شده خواهیم بود.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با اشاره به چالش‌های توسعه صنعت فولاد برای دستیابی به اهداف تعیین شده، خاطرنشان کرد: زیرساخت‌های مورد نیاز برای دستیابی به ظرفیت هدف‌گذاری شده که باید توسط دیگر دستگاه‌های اجرایی تامین می‌شد، متناسب با افزایش ظرفیت فولاد، رشد نیافته‌اند. هم‌اکنون فولادسازان برای تامین برق و گاز جهت رسیدن به ظرفیت کامل با چالش مواجه هستند. همچنین یکی از گلوگاه‌های صنعت فولاد، حمل و نقل مواد معدنی و محصولات فولادی است.

علاوه بر اینها، در بنادر نیز ظرفیت تخلیه و بارگیری نسبت به توسعه پایین بوده و ممکن است کشتی‌ها برای تخلیه یا بارگیری معطل و شامل دموراژ شوند.

سبحانی ادامه داد: پتانسیل صنعت فولاد کشور برای تولید و صادرات بسیار خوب است اما گلوگاه‌های تولید وجود دارند. اگر قرار باشد به توسعه پیش‌بینی شده برای تولید و صادرات فولاد دست یابیم، نیازمند تامین زیرساخت‌های لازم هستیم. این در حالی است که سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها بر عهده صنایع فولادی قرار ندارد.

به طور مثال باید گاز توسط وزارت نفت، برق توسط وزارت نیرو، جاده، ریل و اسکله نیز توسط وزارت راه و شهرسازی سرمایه‌گذاری و تامین شوند و فولادساز نیز باید به انجام وظیفه خود یعنی ساخت محصولات فولادی بپردازد.

وی با بیان اینکه جایگاه استان هرمزگان و فولاد هرمزگان در صنعت فولاد کشور بسیار مهم است، تصریح کرد: شرکت فولاد هرمزگان نخستین تولیدکننده فولاد در استان هرمزگان بوده و پایه توسعه صنعت فولاد در این استان به شمار می‌رود. چرا که باید نگاه ما در صنعت فولاد به صادرات باشد و از این منظر استان هرمزگان بهترین جایگاه را در کشور دارد.

استان هرمزگان از مزیت بودن در کنار آب‌های آزاد و دسترسی به اسکله و بنادر، دسترسی به معادن، دسترسی به آب مزیت دارد. اما مهم‌تر از همه سهل‌الوصول بودن رسیدن به بازارهای صادراتی است که به این استان ویژگی ممتاز توسعه را بخشیده و از آن می‌توان به بنادر بسیاری از کشورها برای صادرات محصولات فولادی دسترسی پیدا کرد.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران عنوان کرد: فولاد هرمزگان در دهه قبل با ظرفیت 1.5 میلیون تن فعالیت خود را آغاز کرد و اکنون به دنبال توسعه ظرفیت خود هم به صورت عمودی با احداث واحدهای احیا مستقیم و نورد و هم به صورت افقی برای افزایش ظرفیت فولادسازی است.

ازجمله طرح‌های توسعه‌ای فولاد هرمزگان می‌توان به مگامدول احیا مستقیم 1.72 میلیون تنی اشاره کرد که با تکنولوژی کاملا ایرانی «پرد» در حال ساخت است و مقرر شده این واحد تامین مواد اولیه واحد فولادسازی را که از 1.5 میلیون تن کنونی به 3.2 میلیون افزایش خواهد یافت، انجام دهد. این شرکت طرح‌های توسعه‌ای متعددی را در دست اقدام دارد که مجموع اینها نویدبخش آینده‌ای درخشان برای این شرکت است.

سبحانی با بیان اینکه سرعت اجرای پروژه‌های فولاد هرمزگان در مقایسه با سایر پروژه‌های مشابه مطلوب است، اظهار کرد: امیدوار هستیم پیشرفت پروژه‌های احیا مستقیم با همین سرعت ادامه یابد و شاهد به بهره‌برداری رسیدن آن‌ها در زمان مقرر باشیم. در صورتی که این طرح به بهره‌برداری برسد، پشتوانه خوبی برای تامین مواد اولیه واحد فولادسازی خواهد بود و فولاد هرمزگان را از خرید آهن اسفنجی بی‌نیاز خواهد کرد. اگر واحد فولادسازی نیز بعد از احیا مستقیم به بهره‌برداری برسد، محصول واحد احیا مستقیم بازار بسیار پرتقاضایی هم در داخل و هم صادرات دارد و سودآور خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه در شرایط اجرای پروژه‌ها در گذشته بسیار دشوارتر از وضعیت حال حاضر بود، تاکید کرد: در دو دهه قبل بالغ بر 80 درصد از تجهیزات و ماشین‌آلات فولادی وارداتی و مابقی داخلی بودند؛ اما امروز به همت نیروهای متخصص در طراحی و ساخت، به جز برخی تجهیزات خاص که هنوز تولید آن‌ها در کشور اقتصادی نشده، تقریبا تمامی تجهیزات و ماشین‌آلات پروژه‌های بزرگ فولادی در کشور قابل ساخت هستند.

این امر به سرعت گرفتن اجرای طرح‌های توسعه‌ای کمک می‌کند. به ویژه آنکه تامین ارز و تامین تجهیزات وارداتی در شرایط تحریمی کنونی و حتی غیر تحریمی نسبت به تامین داخلی دشوارتر است. ضمن اینکه واردات زمان‌بر بوده و پروژه کندتر پیش می‌‌رود. اما با داخلی‌سازی تجهیزات و ماشین‌آلات پروژه‌ها سرعت اجرا بیشتر شده است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران خاطرنشان کرد: اگر در هر پروژه‌ای که پیمانکار، کارفرما و مشاور به عنوان سه ضلع اجرای پروژه، یک‌دل احساس مسئولیت و یک هدف مشخص تعریف کنند، دست به دست هم دهند و پروژه را به موقع و حتی زودتر از برنامه به بهره‌برداری برسانند، پروژه بسیار خوب، به موقع و باکیفیت اجرا شده است و همه در پایان رضایت خاطر خواهند داشت.

سبحانی تصریح کرد: طبعا در هر اجرای هر پروژه چالش‌هایی وجود خواهد داشت؛ اما بالاتر از چالش خواست و اراده طرف‌های حاضر در پروژه و همدلی آن‌ها برای اجرا است که در مقابل یکدیگر قرار نگیرند. قطعا چالش‌ها با برگزاری جلسات دوجانبه و چندجانبه قابل برطرف شدن هستند و می‌توان با تدبیر بر همه چالش‌ها غلبه کرد و موانع را از سر راه برداشت؛ موضوعی که به وضوح در اجرای پروژه‌های فولاد هرمزگان به چشم می‌خورد و سرعت اجرای پروژه‌های این شرکت نشان می‌دهد کل مجموعه عوامل اجرایی یک‌دل و هم‌زبان هستند تا پروژه‌ها زودتر به بهره‌برداری برسند.

وی در پایان بیان کرد: امیدوار هستیم در آینده نه چندان دور شاهد بهره‌برداری از طرح‌های توسعه‌ای فولاد هرمزگان باشیم و این شرکت با کمک سایر فولادسازان حاضر در منطقه ویژه خلیج فارس، استان هرمزگان را به قطب نخست تولید فولاد کشور تبدیل کنند.

 
 

 
 با پیوستن به کانال جدید،همچنان با ما همراه باشید.
در کانال جدید می توانید اخبار، انتقادات و پیشنهادهای خود را برای شورای سردبیری خبرهرمزگان ارسال نمایید.
لینک پیوستن به کانال جدید خبر هرمزگان:
 
نظرات كاربران :
 
 
آخرین اخبار
هتل مشهور در بندرعباس نقره داغ شد سارقان مسلح طلا در هرمزگان دستگیر شدند راهپیمایی باشکوه روز جهانی قدس در بندرعباس فریاد العطش ۳۰ ساله فاریابی ها به ماه رمضان کشید/ صبر مردم سر آمده است/ هنر مسئولان بی خیالی است جزایر هرمزگان از سه میلیون و ۴۰۷ هزار مسافر نوروزی میزبانی کردند معدوم سازی هشت و نیم تن موادغذایی فاسد در بندرعباس قاچاقچيان شيشه در بندرعباس متوقف شدند تشکیل ۹۰۶ پرونده تخلف صنفی در هرمزگان انجام ۹۰ درصد از سفرهای دریایی در جزایر و بنادر هرمزگان مدیرکل کمیته امداد: ۷۰ درصد بشاگرد تحت پوشش کمیته امداد هستند ورود ۶۱۸ هزار مسافر به هرمزگان در آستانه سال ۱۴۰۳ تیترهای سرخ؛ مهار ضربتی سوختکش‌ها ضرورت نوروز هرمزگان در هشتمین جشنواره ملی نوآوری برتر ایرانی؛ تندیس زرین طرح برتر به شرکت فولاد هرمزگان رسید مسابقات فوتبال قهرمانی کارگران کشور؛ فولاد هرمزگان بر بام ایران ایستاد مدیرعامل بورس کالای ایران: فولاد هرمزگان نقشی اساسی در تنظیم بازار فولاد دارد چهارشنبه سوری در هرمزگان ۱۸ مصدوم بر جای گذاشت مسمومیت الکلی در هرمزگان/ یک فوتی و ۴ مصدوم فولاد هرمزگان تندیس و جایزه مدیریت رویداد را دریافت کرد توقیف یک فروند لنج غیرمجاز پرساین متخلف در شهرستان جاسک سامانه بارشی جدید در راه هرمزگان دستگیری تعدادی به اتهام خرید و فروش رای در هرمزگان فولاد هرمزگان قهرمان لیگ برتر فوتسال بانوان ایران شد با استقبال مردم و مسئولان هرمزگان؛ پیکر مطهر شهیدالقدس «رضا زارعی» وارد بندرعباس شد مردم هرمزگان پنج منتخب خود در مجلس شورای اسلامی را مشخص کردند ستاد انتخابات کشور: زمان اخذ رای تا ساعت 24 تمدید شد نماینده ولی فقیه در هرمزگان: مردم هرمزگان در انتخابات امروز خوش می‌درخشند رییس ستاد انتخابات: مشارکت هرمزگانی‌ها در انتخابات بی‌سابقه بود بازداشت یک تروریست در بندرعباس یک میلیون و ۲۵۴ هزار و ۵۸۹ نفر در هرمزگان واجد شرایط رای دادن هستند استاندار هرمزگان: ۴۰ هزار رای اولی در هرمزگان می‌توانند شور آفرین انتخابات امسال باشند طرح ترخیص خودروهای توقیفی در هرمزگان آغاز شد زلزله 4.8 ریشتری فین را لرزاند/ ستاد بحران: خسارتی گزارش نشده است شرکت فولاد هرمزگان برای دومین بار موفق به کسب تندیس بلورین شد رئیس ستاد انتخابات هرمزگان: ۶ درصد واجدین شرایط رأی اولی هستند رییس شورای شهر بندرعباس: مشکل نمایندگان مجلس دخالت در انتصابات است/حوزه ها را با هم تقسیم کنند تغییر بی صدا در خاموش ترین گمرک کشور دود آتش گازوییل قاچاق از هرمز تا بندرعباس بسکتبالیست‌های فولاد هرمزگان لیموندیس شیراز را کنار زدند یک شناور مسافری در مسیر جزیره هرمز غرق شد/ مسافران نجات یافتند آغاز عملیات اجرایی چهار طرح توسعه‌ای بزرگ فولاد هرمزگان با حضور وزیر صمت وزیر صمت: با تمام قوا از پروژه‌های فولاد هرمزگان حمایت می‌کنیم وزیر صمت: عملکرد فولاد هرمزگان در اجرای طرح‌های توسعه‌ای افتخارآفرین است بهداشت محیط و مراکز خوراکی رکوردار شکایت مردم هرمزگان ۶ نامزد تایید شده مجلس در هرمزگان رد صلاحیت شدند نجات هفت صیاد هندی و یک صیادی ایرانی از غرق شدگی نمایندگان هرمزگان همه جا می روند جز مجلس آزاد سازی تردد خودروهای مناطق آزاد/ تخته گاز از کیش و قشم ۱۶۰ مصوبه رهاورد سفر دولت به هرمزگان/ رییسی بندرعباس را ترک کرد بهره‌برداری همزمان از چهار هزار کلاس درس کشور، در بشاگرد فولاد هرمزگان حریف البرزی خود را شکست داد مشاهده آرشیو
  • پر بازدیدترین ها
  • پر بحث ترین ها
تمامي حقوق مادي و معنوي اين سايت متعلق به خبر هرمزگان است و استفاده از مطالب، با ذکر منبع بلامانع است.